SPLIT (IKA)

Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić i nadbiskup koadjutor Dražen Kutleša uputili su poruku za Nedjelju Božje Riječi, III. nedjelja kroz godinu, 24. siječnja, koju prenosimo u cijelosti.

Draga braćo i sestre! Srdačan pozdrav svima vama i s vječnom Utjelovljenom Riječju bila vam blagoslovljena Nova 2021. godina.

1. Riječima ovoga Pisma želimo usmjeriti našu pažnju na životvornu i spasonosnu riječ Svetoga pisma. Već je u ono vrijeme prorok Amos podsjetio svoje suvremenike: Evo, dolaze dani – riječ je Gospodnja – kad ću poslati glad na zemlju, ne glad kruha ni žeđ vode, već slušanja riječi Gospodnje (Am 8, 11). Koliko su ove riječi starozavjetnog proroka prepoznatljive u životnim potrebama našega vremena?

Na trajnu prepoznatljivost i potrebu slušanja riječi Božje u naše vrijeme podsjeća nas papa Franjo koji je svojim Apostolskim pismom Aperuit illis (Lk 24, 45) 30. rujna 2019. g. ustanovio Nedjelju Božje Riječi, koja se treba slaviti na Treću nedjelju kroz godinu. Ove je godine to nedjelja, 24. siječnja 2021. godine.

2. Papa je ustanovio ovo godišnje slavlje u ozračju velike obljetnice 1600-te godine smrti svetog Jeronima, velikog ljubitelja i poznavatelja Svetog pisma, koji reče: Nepoznavanje Pisma je nepoznavanje Krista. A sama Utjelovljena Božja Riječ koja čovjekom posta – Isus Krist – reče: Ne živi čovjek samo o kruhu nego o svakoj riječi što izlazi iz Božjih usta (Mt 4, 4).

Braćo i sestre, bez daljnjega, kruh – materijalna sredstva za život – su potrebna, ali sam kruh za život nije dovoljan. Potreban je kruh riječi Božje. Čovjek živi od toga kruha jer je biće riječi. Međutim, sama naša riječ nije dovoljna da čovjek izreče samoga sebe. Smisao našega života, kao i povijest svega stvorenoga, očitovana nam je u Radosnoj vijesti spasenja.

3. Božja riječ ponajprije se uriječila u naš ljudski govor: Više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima po prorocima; konačno… progovori nama u Sinu (Heb 1, 1-2). Doista: Nepoznavanje Pisma je nepoznavanje Krista. Nedjelja Božje Riječi stoga ne želi biti samo jedan datum, nego vrijeme novog prijateljstva i bliskosti, čitanja i dijaloga, susreta i molitve, slavlja i svjedočenja korijena naše kulture – civilizacije ljubavi – u perspektivi nade spasenja. Riječ Božja osobito nas okuplja u slavlju nedjeljnog obiteljskog i župnog zajedništva oko stola Riječi i za trpezom euharistijskog otajstva kruha i vina.

Da bi nam to bio iskreni dijalog i radostan susret s Kristom Gospodinom, uz Nedjelju Božje Riječi evo nekoliko savjeta i poticaja, kako za vjernike, tako i za svećenike/župnike:

― Neka vaša Biblija – Sveto pismo postane obiteljsko stablo, matica rođenih i krštenih, gdje će biti upisane i sve nove generacije;

― Neka se u obitelji u određene dane tjedna čita u kontinuitetu dio teksta Novoga Zavjeta, a osobito nedjeljna čitanja subotom;

― Ovogodišnji kumovi i kume neka svojem krizmaniku/krizmanici ne samo daruju Sveto pismo, nego neka u pripravi za svoju ulogu pročitaju barem jedno Evanđelje;

― Ono što nas u nedjeljnom slavlju riječi Božje osobno dirne neka to bude misao vodilja dotičnog tjedna;

― Koliko nam je poznato, na prijedlog Ministarstva kulture i medija ova godina je proglašena godinom čitanja. Sveto pismo – Biblija – knjiga je nad knjigama. Neka bude i naša početnica i čitanka, jer je spasonosna hrana za dušu i tijelo;

― Preporučamo da suvremenu tehnologiju stavite u službu riječi Božje da nas ona može pratiti dnevno na različitim mjestima;

― Uz nedjeljna slavlja potrebno je posvetiti veću pažnju urednosti lekcionara i liturgijskih knjiga kao i dostojanstvu gesta i pokreta;

― Osobito je važno u župnim zajednicama osposobljavati i formirati službu čitača i čitačice, onih koji posuđuju glas i lice riječi Božjoj;

― Ako u župi nije već oformljena zajednica za dublje upoznavanje riječi Božje, neka se što prije ova mogućnost ponudi vjernicima;

― Neka nedjeljna homilija bude vremenski odmjerena, a sadržajno prepoznatljiva kao odjek riječi Božje za naš život.

4. Doista, kao kruh i još više od kruha potrebna nam je riječ Božja. Zato nas prorok poziva: Zašto da trošite novac na ono što kruh nije i nadnicu svoju na ono što ne siti? Mene poslušajte, i dobro ćete jesti i sočna ćete uživati jela. Priklonite uho i k meni dođite, poslušajte, i duša će vam živjet. (Usp. Iz 55, 2-3). Stoga, braćo i sestre, povodom Nedjelje Božje riječi znajmo svakodnevno, a osobito nedjeljom, slaviti i zahvaljivati Ocu nebeskom što svojom Riječju hrani našu glad i siti našu žeđ, što se ne umara sustići nas odbjegle i potražiti nas izgubljene na našim beznadnim putevima života.

I Riječ je tijelom postala i prebivala među nama! Neka trajno prebiva u nama i boravi svakodnevno u našem srcu i domu!