TREĆA VAZMENA NEDJELJA

Lijep je ovaj tjedan bio u našoj župi. U subotu je bilo vjenčanje, a danas krštenje. Čestitamo mladencima Stipi i Antei kao i roditeljima male Nicol na krštenju. Da je bar više ovakvih tjedana u našoj župi. Kako je naša vjera vjera optimizma tako se i mi nadamo da će biti bolje kako u našoj župi tako i u domovini Hrvatskoj. Pred nama je zanimljiv tjedan u kojem ćemo birati novi saziv Sabora. Valja nam dobro promisliti i birati ono što je dobro. Zato po po završetku današnjeg dana želimo ti dobri Bože zahvaliti na proteklom tjednu koji je iza nas i zamoliti Te da budeš uz nas i u danima koji dolaze. Želimo vam ugodnu noć i neka vas prate mir i dobro.

DRUGA VAZMENA NEDJELJA- Nedjelja Božjega milosrđa- Mali Uskrs

Mir vama! Koje lijepe dvije riječi. Koja lijepa želja. Posebno danas u ovome svijetu nereda. Sa svih strana čovjek je ” bombardiran” vijestima koje unose nemir u njegovu dušu. A taj nemir stvara u nama nove negativnosti, postajemo nesigurni, zabrinuti…..na strah reagiramo novim strahom, na ljutnju ljutnjom. Neki događaji u nama bude želju za osvetom, rađa se mržnja. I tako nas pomalo osvaja zlo.
Bog nas je stvorio dobre, rađamo se dobri. Odakle onda zlo u nama? Sami mu dopuštamo da nas osvoji, da potisne u nama dobro. Zato se zlu ne odgovara novim zlom. Jer ga samo tako hranimo. Povećavamo njegovu snagu. Vidjeli ste koji strašni zločin se dogodio u Srbiji nad nevinom dvogodišnjom djevojčicom Dankom. Na taj zločin vlasti nastoje odgovoriti uvođenjem smrtne kazne. I tako samo produžiti novu spiralu zla.
U ovu nedjelju Božanskog milosrđa potrebno je razmisliti o našim postupcima u životu. Postupamo li mi prema drugome onako kako bismo željeli da se postupa prema nama? Živimo li mi poruke uskrslog Krista? Kada bi se toga držali, svijet bi bio bolje mjesto za život. Bez straha.
Možete li pojmiti kakav je osjećaj bio kod apostola nakon raspeća i uskrsnuća? Sigurno ih je nadvladao strah od tadašnjih vlasti. Ta oni su Isusovi učenici. Njegovi sljedbenici. Ali Isus dolazi među njih sa dvije riječi; Mir vama! Zamislite tu radost, taj osjećaj.
Dragi prijatelji, nama ljudima je potrebna snaga za hod kroz ovaj život. Potrebna nam je duhovna okrjepa. Za svakog istinskog katolika, snaga je njegov Bog, Isus Krist. Duhovna okrjepa jest sveta misa na kojoj se susrećemo sa živim Isusom. Ne vidimo ga kao apostoli, ali možemo osjetiti njegovu nazočnost. Ti trenuci u crkvi nam daju mir ali samo ako dopustimo da nas zahvati ta milost Isusove nazočnosti. Zato ispred vrata crkve ostavite sve svjetovno, otvorite duhovnu stranu sebe i predajte se prijatelju Isusu u mislima. Prikažite mu svoje teškoće, svoj životni križ koji možda nosite. Zamolite ga za pomoć. Isus, taj milosrdni vaš prijatelj sigurno će biti uz vas. Pomoći vam u vašim životnim nevoljama. I nemojte sumnjati kao Toma koji je unatoč sumnji život dao za Isusa. Jer Isus jest tu, živ među nama.
Budite zato radosni, sigurni bez straha. Jer vi ste katolici, a naša vjera je vjera radosti, pobjede i nade. S ovim mislima želimo vam blagoslovljen početak novog radnog tjedna i neka vas prate MIR I DOBRO!

Uskrsni ponedjeljak

 

Prvi je dan po Uskrsu. Spominjemo se danas Isusova puta u Emaus sa dvojicom učenika. I tih desetak kilometara od Jeruzalema, hodajući sa Isusom, ti učenici ga ne prepoznaše iako im je govorio o svemu. Tek za večerom kada blagovaše otvoriše im se oči i prepoznaše tko je među njima bio cijelo vrijeme.

Koliko dragi prijatelji mi ponekad budemo slijepi pored zdravih očiju i ne prepoznamo Božju nazočnost u našim životima? Za puno dobrih stvari znamo reći kako su se slučajno dogodile. Evo potrefilo se, čujemo kako se kaže. Vjerujte, u Boga nema slučajnosti, Bog je u svakom trenu sa vama ako vi to želite. Kaže priča kako neki čovjek prigovori Bogu da nije bio sa njim iako ga je stalno zvao. Bog se začudi i upita ga odakle mu takve misli. Vidi tragove mog života, reče mu čovjek, na dosta mjesta se vide tragovi samo jednih stopa. E moj prijatelju, tamo gdje vidiš samo jedne stope, to su moje stope, u tim trenucima ti si klonuo, a ja sam te nosio da ne padneš, odgovori mu Bog.

Eto dragi prajatelji, pozovite Boga da bude sa vama, uvijek, u svakom trenutku. I biti će. Iako će vam se činiti možda da nije tu. Da ste sami sa svojom nevoljom. Ali On je tu, vjerujte.

Jedan komentar na našoj stranici ispod objave neki dan kojeg nismo brisali veli da je vjera stvar prošlosti, da su vjernici primitvci.

Mi znamo da je vjera stvar budućnosti, da dobro uvijek pobjeđuje zlo, da je svjetlo uvijek ljepše od tame. Sa tim mislima želimo vam ugodno ovo blagdansko popodne. Donosimo par slika sa jutrošnje svete mise i sliku naših žudija iz Lobora gdje su predstavljali našu župu.

Mir vam i dobro!

USKRSNE ČESTITKE

Čestitka župnika don Dražena Dukića
Dragi vjernici!
Kristovo uskrsnuće je središte naše vjere i izvor naše nade. Vjera i nada su bitno povezane. U vjeri i nadi s ljubavlju slavimo i radujemo se Kristovoj popbjedi za sve naraštaje i za sve životne situacije.
Uskrsli Krist, naša nada nek vas uvijek prati na životnom putu. Želim vam sretan i blagoslovljen USKRS!
Sretan Uskrs žele vam pučki pivači župe svetog Ante u Kominu.
Blagoslovljen Uskrs svima u Kominu želi vaš bivši župnik don Petar Perleta.
Sretan i blagoslovljen Uskrs želi vam uredništvo stranice župe svetog Ante u Kominu.
Vaši Jure i Jure????????????
Sretan i blagoslovljen Uskrs žele vam čuvari Kristova groba naše župe.
A mi njima želimo sretan put i uspješan nastup u Loboru na Smotri žudija sutra.

USKRS

Uz slike sa današnje druge svete mise, dragi prijatelji želimo vam sretan i blagoslovljen Uskrs.
I lijepo je bilo kroz ovaj tjedan u našoj župi.
Koristimo prigodu zahvaliti svima koji su doprinijeli da još jedan Uskrs u našoj župi prođe u najboljem redu. Laku vam i ugodnu noć i neka vas prate mir i dobro!

VELIKI PETAK

Iz tišine i patnje Velikog petka rađa se radost Nedjelje i Uskrsa! Svatko je od nas sa svojim mislima proživio Veliki petak u našoj župi…..taj dan bez svete mise, jedini u godini, kao da je zlo pobjedilo vječno Dobro. Čitanja, muka po Ivanu i naši pivači…Isus umire….tama u našoj crkvi ali u našim srcima svjetlo nade jer ta smrt znači pobjedu….
Poklon svetom drvu križa uz zahvalu i molitvu. I procesija. Naš križonoša Boris, mladići ga prate sa torcima, župnim barjacima, ministranti, krizmanici sa baldahinom pod kojim živi Isus u rukama don Dražena ide kroz naše selo. Prate ga vojnici, uz put gore vatre koje razbijaju tamu, a na vratima svojih kuća Isusa dočekuju naši stari koji više ne mogu za križem. I sami nose svoj križ starosti i bolesti ali izlaze van pozdraviti svojeg Spasitelja, zamoliti Ga da im pomogne, još malo…jer znaju da hoće, jer tu je, živ, došao do njih. Vjera je to naših baba i didova koja nas je održala. O da nam je bar dio takve vjere imati! Pomalo, postaju po postaju i uz Isusove blagoslove, naše čevrtaje, stigavši na cilj, pred našu crkvu ,odzvanja Ispovidajte se….jer je u vike milosrđe Njegovo. I jest tako! Uz molitvu nad narodom posebno sa molbom Bogu da poraste ova naša sveta vjera u ovo vrijeme nevjere, primili smo završni blagoslov.
Večeras je bilo lijepo i dostojanstveno. Baš onako kako treba biti. Iako je svaka procesija Velikog petka u našoj župi posebna ova je baš imala ono nešto….tišina, bonaca bez trunka vjetra, samo zvuk koraka i kreket žaba, jednostavno-mir. Hvala od srca svima što su doprinijeli ovakvom dostojanstvenom Velikom petku u našoj župi. Bog neka vas nagradi za to.
Mir vam i dobro!

Veliki Četvrtak

Misom večere Gospodnje započeli smo sveto trodnevlje. Ovim danom spominjemo se ustanovljenja svete.mise i svećeničkog reda. Našem župniku čestitamo ovaj lijepi dan. Bio je obred pranja nogu, prijenos oltara i zlatna krunica na kraju. Naši pjevači i pjevačice su to svojom pjesmom popratili, a Jure Zovko aparatom zabilježio.
U nastavku pročitajte par crtica don Draženove propovjedi u kojoj je nagladio važnost molitve i svete mise:
‘Danas se spominjemo ustanovljenja svete mise i svećeničkog reda,započeo je župnik. Veliki četvtrak jest dan ljubavi. Isus nam se daruje u prilikama kruha i vina i poziva nas da ga nasljedujemo. Dao nam je zapovjed ljubavi. Svaki dan u svakom trenutku na ovom svijetu slavi se sveta misa. Najuzvišenija je to tajna naše vjere koja nas čisti od grijeha. Ona je čudo Božje ljubavi prema čovjeku. Zato bi nam ona trebala biti najvažnija u životu jer nam se u njoj daruje sam Bog dajući nam dar vječnog života. Zato je važno pronaći vremena i doći na svetu misu. Jer ona je hrana naše duše. Hrana vječnog života. Bez nje nema spasenja ni vječne sreće. Ona je nezamjenjiva. Vjerom prihvaćajte i životom svjefočite da ste Kristovi i ne dopustite da se ovaj sakrament gubi iz našeg života. Neka molitva krasi naše obitelji i neka vjera bude kamen temeljac u našim životima.

SRIJEDA- GOSPIN PLAČ- OBAVIJEST

Sredina je velikog tjedna. Večeras smo pjevali Gospin plač, dok je od nedjelje do utorka bilo klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu. Sutra je Veliki četvrtak i počinje Sveto trodnevlje u kojem ćemo uz molitvu i obrede razmišljati o muci, smrti i uskrsnuću našeg Gospodina. Sutra i na Veliki petak u 9 sati ujutro u našoj župnoj crkvi imate mogućnost za svetu ispovjed. Župnik će biti na raspolaganju tako da svi koji to žele ovu najveću svetkovinu naše vjere mogu dočekati pomireni s Bogom.
Uz par stihova Gospinog plača iz naše crkve večeras koje možete poslušati klikom na poveznicu dolje, želimo vam svima mirnu i blagoslovljenu noć. Mir vam i dobro!

CVJETNICA- NEDJELJA MUKE GOSPODNJE-video-foto

Svetom smo misom preko koje su naši pjevači otpjevali Muku po Marku,a prije koje je bio blagoslov maslina i procesija proslavili Cvjetnicu. Spominjemo se Isusova slavnog ulaska u Jeruzalem kada mu je mnoštvo klicalo kao kralju. Isto to mnoštvo samo par dana kasnije mu je isto klicalo, ali s ciljem da ga razapnu i ubiju. Kroz povjest je bilo mnoštvo takvih slučajeva jer ljudima manjka uvjerenja i čvrstog stava. Najbolji primjer je iz ne tako davne naše prošlisti. Mnogi su tako slavili i veličali nenarodne režime da bi odjenuli drugu košulju u vremenima promjena. Na žalost tako je i danas. Kliče se jednom vođi da bi se po njegovu padu klicalo drugom. Dragi prijatelji zato budite postojani u svojoj vjeri. Kličite uvijek samo jednom kralju- Kristu Spasitelju. Nemojte biti kao trska koju vjetar njiše već kao kamen kojeg nijedna oluja ne može pomaknuti.
Večeras je još jedna sveta misa u 18 sati. Iza svete mise počinje klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu sa kojim ulazimo u Veliki tjedan i koje će završiti u utorak navečer. Uđimo zajedno u početak ovog tjedna razmatranja muke našeg Gospodina i dočekajmo Uskrs s radošću i u miru sa Bogom
Mir vam i dobro!
CVIJETNICA • KOMIN 2024
YOUTUBE.COM
CVIJETNICA • KOMIN 2024
Cvijetnica u župi sv Ante Padovanskog u Kominu (Neretva), 24. ožujka 2024. godine.glazba: Fides – C

USKRŠNJI SAJAM- KOMIN

Danas je naša udruga organizirala tradicionalni dobrotvorni sajam u Kominu. U ponudi je bilo svih vrsta cvijeća po povoljnim cijenama, rukotvorina i prozvoda iz domaće radinosti, pletenih grana maslina koje su miovci ovih dana pleli, sudjelovale su udruge i pojedinci koji su ponudili svoje proizvode. Djeca su došla na svoje jer su imali kreativnu radionicu ukrašavanja jaja. Posjetitelji su se mogli zasladiti ukusnim palačinkama. Bogata je bila lutrija sa bonovima u Pivca i drugim nagradama, a tombola je bila na kraju gdje je glavni zgoditak bio skoro opremljen blagdanski stol za Uskrs.
Hvala našim sponzorima, kafiću Feeling, mesaru Peri Grmoji, Borisu Šumanu na donaciji jabuka, članovima naše udruge, Nikolini Krstičević, udruzi Radost i svima vama dragi ljudi koji ste svojim nesebičnim prilogom pomogli još jednu dobrotvornu akciju. Nadamo se da nismo nikoga izostavili i vidimo se ako Bog da i dogodine
Više slika imate na stranici https://www.facebook.com/hkzmi.komin