TREĆA NEDJELJA KROZ GODINU: Nedjelja Božje riječi

O snazi riječi i izgovorenim riječima ima mnoštvo izreka. I svi dobro znamo koliko riječi mogu učiniti dobra ali koliko mogu napraviti i zla. Slušali smo danas događaj iz židovske povijesti. Svećenik Ezra narodu čita knjigu Zakona. Ezra je svećenik koji je okupio oko pet tisuća Židova i nagovorio ih na povratak u Jeruzalem iz ropstva u Babilonu. Ostali su se tamo snašli i ostali živjeti. Znate kako su Babilonci osvojili i porušili Jeruzalem. I u ropstvo su odvedeni skoro svi osim sirotinje i običnog puka. Međutim iako su vidjeli što im se dogodilo jer su se udaljili od Boga i nisu slušali poruke proroka Jeremije prije prodora Babilonaca i dalje su ustrajali u svojoj nevjeri. Svećenik Ezra stigavši iz progonstva to vidi i odluči vratiti svoj narod Bogu. I uspio je u svojem naumu.Javnim propovijedima, postovima i molitvom, narod je vratio vjeri.

Iako živimo u modernom dobu i puno nam je više dano kako spoznati Boga, izgleda da nikada ovaj svijet kroz svoju povijest nije više udarao na Božji zakon i Njegovu riječ. Ubojstva, krađe, iskorištavanje slabijih, ubojstva nerođene djece, rastave brakova, nastrane zajednice i preljub…..slika je to današnjeg svijeta. Slika je to naše „kršćanske“ Hrvatske. Htjeli mi to priznati ili ne, odmetnuli smo se od Boga. Možda ne još u tolikoj mjeri kao ostali, ali na najboljem smo putu to ostvariti. Da vam je netko prije tridesetak godina rekao da će u jednoj Irskoj skoro nestati Katolička Crkva biste li vjerovali. Ali ostalo je samo jedno sjemenište u kojem imaju četiri bogoslova. Za cijelu Irsku! Za oko osam milijuna stanovnika! O Njemačkoj,Francuskoj i ostalim zemljama nema smisla govoriti. I što mislite što može učiniti jedan mali narod od 3.5 milijuna stanovnika. Bez Boga i Njegove riječi ne može ništa, ali sa Bogom i vjerom u Njega može sve. Samo se treba vratiti izvoru svega, vratiti se onome koji će nam dati snagu opstanka u moru od 8 milijardi ljudi u kojem smo samo kapljica. A ako ovako nastavimo, sigurno nam se kao narodu ne piše dobro. Potreban je jedan Ezra u Saboru, na televiziji, u dnevnom tisku. Potreban nam je u našim domovima, na našim propovjedaonicama u župnim crkvama. Potrebna nam je potpuna obnova i zaokret da bismo opstali kao narod i kao Crkva. Sveti Pavao Crkvu opisuje kao tijelo čiji smo mi udovi. I ako jedan ud pati,cijelo tijelo nije dobro. Zato dragi prijatelji, vjernici, katolici, ako želimo opstati mi, ako želimo da se naša djeca odgajaju u vjeri naših otaca, moramo djelovati, staviti Riječ Božju na prvo mjesto. Hrvatski Ustav najjači pravni akt ima oko 150 članaka i spada među najbolje i najkraće na svijetu. A toliko je nereda u našem društvu. . A Bog je dao samo deset zapovjedi, Isus dvije zapovjedi ljubavi. Što čovjeku više treba. Da se cijeli svijet po tome ravna ne bi bilo ovih nevolja oko nas. Da se mi po tome ravnamo živjeli bi u uređenom društvu kao primjer cijelom svijetu. Neka nam zato Božja riječ bude Ustav po kojem ćemo se ravnati u našem životu i nećemo pogriješiti. Mir vam i dobro.

 

DRUGA NEDJELJA KROZ GODINU

„Sionu za ljubav neću šutjeti,Jeruzalema radi neću mirovati, dok pravda njegova ne zasine ko svjetlost i spasenje njegovo ne plane ko zublja“. Ovako zbori prorok Izaija svome židovskom narodu koji se odmetnuo od Boga. U to vrijeme bila su mirna vremena,puna izobilja,BDP je rastao,rekli bi u današnje vrijeme. I Izrael je zaboravio na Boga. Jer tko se od nas ako ćemo bit iskreni u dobrim vremenima često sjeti Boga? Malo tko. Sjetimo ga se u nevoljama. I platio je Izrael svoju nevjeru,dugogodišnjim ropstvom i gubitkom svog kraljevstva. Vidite li sličnost sa današnjim vremenom? Sa našom Domovinom.  Pune su nam bile crkve dok su nevolje udarale naš narod. Krunice oko vrata i molitve na našim usnama su se čule. I dođe dobro vrijeme,a crkve se isprazniše,molitve utihnuše. Zato smo pozvani biti prorok Izaija. Govoriti gdje god možemo,opominjati bilo zgodno ili nezgodno. Jer nećemo izbjeći nevolji koja će se sručiti na naš narod. I nosit ćemo dio odgovornosti. Htjeli mi to priznati ili ne.

Lijepo je rekla bivša predsjednica Kolinda govoreći o demografskom slomu našeg naroda; „Krivi smo svi mi zajedno u politici zadnjih desetljeća, i u medijima i u obrazovanju, javnosti. Naravno da osjećam i osobnu odgovornost“. Što nam još treba da bismo se probudili iz ove letargije. Gradimo mostove preko kojih će drugi prelaziti, ceste kakvih nema u svijetu po kojima će drugi voziti. Zidamo kuće i vile za našu djecu i unuke u kojima da će oni teško obitavati, gradimo gradove u kojima će prebivati netko drugi,a ne naši potomci. Naša vjera nas uči da je Bog svemoguć i da čini čuda. A za to se trebamo potrudit, povratkom vjere u Boga, radom i molitvom. Na dvije stolice se ne može sjediti.

U Evanđelju čitamo kako Isus čini čudo pretvarajući oko 600 litara vode u vino na svadbi u Kani. Kada bi vas netko upitao da nabrojite Isusova čuda, mnogi bi spomenuli ovo čudo i ono sa umnažanjem pet kruhova i dvije ribe. Možda bi se sjetili još kojega. A u Bibliji ih ima oko 40 zabilježenih. Ali mi kao ljudi najprije pamtimo ono ljudsko, jer potreba za hranom i pićem nam je važna. U Isusova čuda spada i izgon demona i ozdravljanje oduzetih. Ta čuda su nam danas itekako potrebna, jer demoni laži, krađe, bludnosti i prevara su premrežili naše društvo. Tim demonima smo mi našim ponašanjem otvorili vrata. Zato nam se u našim obiteljima, u našem društvu, u našoj Katoličkoj Crkvi događaju ove nevolje. A rješenje je tako jednostavno. Vratiti se Bogu, živjeti istinski kršćanske vrijednosti,a ne samo na papiru. Imati vjeru Marije. »Što god vam rekne, učinite!«,govori Marija poslužiteljima u današnjem Evanđelju. Vjeruje Isusu bez imalo sumnje.

Dragi prijatelji; Što god vam Isus kaže,to činite, i nećete pogriješiti. Stavite Boga na prvo mjestu u vašem životu. Jer znate onu; Kad je Bog na prvome mjestu,onda je sve na svome mjestu.

Želimo vam mir i dobro i blagoslovljen vam početak novoga tjedna.

 

Krštenje Gospodinovo

Završetak je Božićnog vremena i danas katolički vjernici raspremaju jaslice s nadom da će uz pomoć Božju slijedeći Božić dočekati u miru. Nekada je Božićno vrijeme trajalo do Svijećnice. Pamte to još stariji vjernici.
I najduži put počinje malim prvim korakom. To je izreka već davno svima poznata. Svaki čovjek počinje svoj put na ovoj Zemlji začećem,a onda rođenjem. I Bog je htio dati primjer kako čovjek treba provoditi to svoje vrijeme na ovom svijetu,i kojim putem hoditi. Primjer je dao tako da je poslao Isusa Krista da bude začet i rođen u skromnim uvjetima.Ovozemaljski roditelji,Josip i Marija su svojom brigom za Isusa dok je bio dijete pokazivali sve strepnje koje roditelji danas imaju za svoju djecu. Naš kršćanski put započeo je krštenjem na koje su nas donijeli roditelji. Osnovni je to temelj naše vjere na koji se nadograđuju svi ostali sveti sakramenti. Vidimo koliko je krštenje važno po tome jer se i Isus dao krstiti. Pokazao je da je jednak nama po svemu osim po grijehu. Zato bi bilo lijepo da mi kao kršćani slijedimo Njegov put. Da se držimo obećanja koje smo dali primajući svete sakramente. To bi bio naš istinski hod sa Gospodinom. Tako bi i najuspješnije sačuvali svoju vjeru u ovim vremenima. Svima vama i vašim obiteljima želimo obilje Božjeg blagoslov i neka nas sve skupa dobri Bog sačuva od svakoga zla-Amen. Mir vam i dobro.

Gospa od brze pomoći

Jutros smo svečanom svetom misom proslavili ovaj Marijin blagdan. U molitvama smo se i spomenuli pokojnog Stipana Vlahovića čijom je zaslugom u našoj crkvi izgrađen oltar Gospi od brze pomoći.
Na početku svoje propovijedi don Dražen je spomenuo početke današnje svetkovine koja seže u 18 stoljeće. Marija je duhovna majka kršćana. Cijeli svijet i Crkva mole Mariju za zagovor, a toj raširenoj molitvi Gospi svjedoči mnoštvo zahvala po njenim svetištima za ostvarene molitve. Majka je to koja svakoga čuje i nikoga ne odbacuje, nastavio je župnik. Štujmo zato Mariju molitvom, posebno obiteljskom. Neka u naše molitve budu uključeni svi, pa i oni s kojima nismo u dobrim odnosima. Gospe od brze pomoći stani u obranu Crkve i budi nam uvijek u pomoći, zaključio je propovijed župnik. Želimo vam svima dragi prijatelji da vas i vaše obitelji prati zagovor naše nebeske Majke. Mir vam i dobro.

BOGOJAVLJENJE- TRI KRALJA

Bogoslovljena vam svetkovina Bogojavljenja dragi prijatelji.
Jutros smo dvjema svetim misama proslavili ovaj stari kršćanski blagdan. Prva misa u 8 sati bila je za svečare kojima čestitamo dan njihovih obiteljskih zaštitnika. Na drugoj misi u 10 sati bio je blagoslov vode i soli. Svetkovina je ovo Božjeg očitovanja ljudima,ulaska Boga u naš život, započeo je propovjed don Dražen. Na Božić smo se spominjali Božje objave Židovima, a danas cijelom svijetu. Na Božić su se Isusu klanjali pastiri koje je Bogu dovela poniznost, a danas su mu se došli pokloniti mudraci koje je Bogu dovela mudrost i znanje. Mnogi danas mudruju, hvale se vjerom i poznavanjem Isusa, a ponašanje im je daleko od kršćanskog življenja nastavio je župnik. Ponašanje je to koje niječe Boga slično Herodu koje je danas rašireno po svijetu. Dopustimo Bogu da bude sa nama, rekao je don Dražen, a sveta misa, prakticiranje sakramenata nas približava Bogu. Na kraju nas je pozvao da slijedimo u ponašanju mudrace, a ne Heroda i neka sa ovog misnog slavlja ponesemo Božji blagoslov i vratimo se svojim domovima kao bolji kršćani.
Napominjemo da je u subotu Gospa od brze pomoći, sveta misa je u devet sati, a u nedjelju slavimo Krštenje Gospodinovo i završetak je Božićnog vremena.

DRUGA NEDJELJA PO BOŽIĆU

U prvoj smo nedjelji ove nove 2022 godine. Nadamo se da ste je dočekali u miru i zajedništvu sa svojim najmilijima. Još jednom vam je svima čestitamo i nadamo se da će uz Božju pomoć i naše zalaganje biti bolja za sve nas.

Riječi mogu izgraditi, ali i porušiti puno toga, pa je uputno puna puta pažljivije birati te svoje riječi. Isto tako izgovorene riječi često puno više od izgleda govore o osobi koja ih je izgovorila. I ljudi pamte ono što ste im izgovorili u nekom trenutku. Zato svi trebamo biti oprezni jer kada nekoga povrijedite, on vam može samo oprostiti, jer to je kršćanski , ali ne i zaboraviti te riječi koje ste mu uputili. Nije zaludu ona izreka da je jezik oštriji od mača. Riječ tijelom postade i nastani se među nama., kaže današnje Evanđelje. Koja je to riječ. Bog ljudima daje obećanje kroz riječ da će im poslati otkupitelja. I to je ta riječ koja postade tijelom. Isus Krist došavši na svijet izvršio je puninu Božje objave. Gledajući Isusa Krista i njegovo djelovanje,gledamo samoga Boga i njegov naum o spasenju čovječanstva. Bog je svoju riječ održao i tako želi da se svi ponašamo. Dajemo svoju riječ na krštenju, pričestri,krizmi,vjenčanju. Koliko držimo do te svoje riječi i obećanja dana Bogu. Zamislite kako se vi osjećate kada vam netko prekrši danu riječ ili ne ispuni obećanje. Ljuti ste kao ris. Koliko li tek ražalostite Boga svojim gaženjem obećanja i dane riječi. A sva ta gaženja ostaju zapisana u knjizi života koja će biti otvorena na dan vašeg susreta sa Gospodinom. I neće vas On osuditi,osudit ćete sami sebe. Bog je čovjeku dao neizmjeran dar slobode da sam odluči o svojoj budućnosti. Taj dar trebamo čuvati kao najveću dragocjenost. Vidjeli smo kroz povijest bližu i dalju koliko je krvi čovjek prolio za taj dar slobode. Na žalost mnogi se te slobode odriču zbog raznih interesa. Postaju ovisni o gospodarima ovoga svijeta,zanemarujući Gospodara svih gospodara. Čujemo kako se često kaže: Čvrst kao stijena, jak kao čelik i slično. Ali stijena se može razmrviti,čelik otopiti,a slobodu i vjeru u čovjeku koji ima pouzdanje u Boga nitko ne može ugasiti. Nikakve privilegije,novci,položaji u društvu, ne mogu kupiti čovjeka koji je Boga stavio na prvo mjesto. Zato su ti ljudi za knezove ovoga svijeta najopasniji. Jer ih se ne može kupiti. Takva je vjera bila prvih kršćana,takva je vjera bila naših predaka. Ima takve vjere još i u našem naraštaju,ali na žalost sve manje. Vrijeme i društvo čine svoje i oni koji su slabi otpast će. Ako mi imamo malo vjere i ljubavi,  ili je uopće nemamo , onda se nismo ni rodili od Boga. I neće nam pomoći ni naši odlasci na misu  iz običaja,pune crkve na Božić i Uskrs, jer Bog traži vjeru. Običaji su lijepi i treba ih zadržati,ali bez vjere oni postaju besmisleni. Vidimo to po Europi. Zato dragi prijatelji budimo mudri i postojani u našoj vjernosti Bogu i Njegovoj riječi. Jer sve ovozemaljsko će proći kad tad,ali samo ostaje On  koji nas čeka na kraju vremena. Lijepa vozila,vile i kuće,zlato i bogastvo,sve to ostaje tu na zemlji podložno propadanju. A mi dolazimo pred Boga kao i na dan našeg rođenja. Bez ičega samo sa djelima koje smo činili za vrijeme našeg života. Učinimo zato da nas dobri Bog primi sa radošću,i držimo se obećanja i riječi danih Bogu. Budimo rođeni od Boga koji će iz naših života otkloniti svaku tugu i besmislenost u koju često upadamo. Mir vam i dobro!

Misa zahvalnica-stara godina

Večeras smo svetom misom zahvalili Bogu na protekloj godini. Izravno smo vam prenosili blagoslov s Presvetim i Tebe Boga hvalimo. Evo par slika sa svete mise. Video blagoslova s Presvetim i Tebe Boga hvalimo imate na župnom faceboku.

SVETA OBITELJ- SVETI STJEPAN

Nedjelja je kada slavimo Svetu obitelj. Spominjemo se danas i svetog Stjepana.
Jutros je bila misa za obitelji kojima je on obiteljski zaštitnik. Čestitamo im ovim putem kao i svima onima koji nose ime ovoga velikoga sveca.
Slaveći danas svetu obitelj u mislima nam je da je Bog izabrao takvo okružje za dolazak svojeg Sina na ovaj svijet. Čini nam se gledajući oko sebe da je danas obitelj najugroženija zajednica u svijetu. Uništenje te osnovne zajednice moglo bi značiti kraj svijeta kakvog poznajemo. Zato dragi prijatelji čuvajmo tu zajednicu od Boga danu. Unatoč mnogim zakonima i nastojanjima da razne grešne zajednice budu izjednačene sa obitelji, mi znamo što je istina.
Neka nas sve skupa zato prati zagovor Svete obitelji u našim nastojanjima za očuvanje naših obitelji i da nam  svima bude uzor čvrstina vjere svete obitelji i svetog Stjepana.
Donosimo molitvu Svetoj obitelji.
Molitva zagovora Svete Obitelji za našu obitelj
( sv. Ivan Pavao II)
Bože od kojega dolazi svako očinstvo na nebu i na zemlji, Oče koji si Ljubav i Život, neka svaka obitelj na zemlji posredstvom tvoga Sina Isusa Krista, “rođena od žene” i posredstvom Duha Svetoga, izvora Božje ljubavi postane istinsko svetište života i ljubavi za nove naraštaje koji se uvijek obnavljaju. Neka tvoja milost vodi misli i djela supruga prema dobru njihovih obitelji i svih obitelji svijeta. Neka mladi naraštaji nađu u obiteljima oslonac za razvoj svoje osobnosti i rast u ljubavi i istini. Neka se ljubav ojačana milošću sakramenta braka pokaže jačom od svake slabosti i krize kroz koje, ponekad prolaze naše obitelji. Bože molimo te po zagovoru Svete Obitelji iz Nazareta, da Crkva u svim narodima na zemlji može plodno vršiti svoje poslanje u obiteljima i po obiteljima. Ti si Život, Istina i Ljubav u zajedništvu sa Sinom i Duhom Svetim. Amen.

BOŽIĆ- dnevne mise- ČESTITKA ŽUPNIKA

Na Božić smo imali dvije svete mise, u 8 i u 10 sati. Donosimo slikovni zapis i čestitku župnika don Dražena Dukića.
BOŽIĆNA ČESTITKA ŽUPNIKA
Dragi župljani!
„Više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima u prorocima; konačno u ove dane ,progovori nama u Sinu“. Dok u božićnoj radosti razmišljamo o otajstvu Božjeg utjelovljenja, Crkva nam u ove božićne dane po Svetom Pismu pred oči stavlja misao o povijesti spasenja kako bi nam radosna vijest o Kristovom rođenju intezivnije zasjala pred očima duše i jače odzvonila u našim srcima.
Božić je kršćanski blagdan kojim se slavi rođenje Isusa Krista.
Božić iskazuje vjeru da je Bog prisutan u neznatnom i nejakom djetetu siromaha , snažniji od svih sila
Svima vama i ljudima dobre volje želim radostan i blagoslovljen Božić i novu Godinu 2022.
                                                                                                                              Župnik don D.Dukić