TOMISLAV BATINOVIĆ 1999-2022

Jutros, na Dan Gospodnji, našom se župom pronijela tužna vijest: Umro je Tomislav! Svi smo znali da je naš Tomislav već dulje vrijeme u borbi sa opakom bolesti. Svi smo se nadali da će on izvući još jednu pobjedu u svom mladom životu. Ali na žalost, nije uspio. Jedna izreka veli da je san  ono što se želi, a život je buđenje. Naš Tomislav je tek, mogli bismo reći, zakoračio u život. Pun snova. Krasila ga je dobrota, marljivost i ljubav prema svojem mjestu. Nogometni klub Gusar, pa Udruga lađara Gusari…..sebe je davao za opće dobro. Tih, samozatajan, možda je malo govorio,ali je puno činio. I tu se vidio rezultat te volje i rada koji je dao divan izdanak u vidu mladića punog ljubavi za ono što radi. Čovjek zastane nemoćan pred ovakvim događajem i upita se; Zašto? A odgovora nema. Tišina je tako glasna da prijeti ubiti svaku nadu. Ali onda iz čovjeka progovore sjećanja, progovori ljubav. Progovori nada u vječni život. Draga obitelji, teško vam je da ne može biti teže. Prošli ste patnju sa svojim Tomislavom ovu godinu dana. I što god izgovorili, to Tomislava vratiti neće. On je svoj križ donio do kraja.  Neće vam vrijeme zaliječiti rane, samo ća vas naučiti živjeti s tim bolom. Neka vam utjeha bude život i uspomene na vašeg anđela Tomislava za kojeg će dobri Bog sigurno naći lijepo mjesto u svojem Kraljevstvu. Kristovu lađu trese oluja i trebaju joj vrsni veslači. Jedan od njih će sigurno biti vaš Tomislav koji zna da se veslo mora držati čvrsto, jer ako izgubiš nadzor nad tim veslom,ono postaje kao kočnica, počinje šijati. Dobra i vrijedna obitelji,budite ponosni na svog veslača, na svojeg sina i brata. I nemojte ovo smatrati pobjedom smrti nad životom. Iako se to tako čini. Ali ponekad moraš izgubiti da bi pobjedio. Krist je umro da bi pobjedio smrt. Vaš Tomislav ide Kristovim stopama i upisati će još jednu pobjedu na svojem putu prema vječnosti. A do tada on samo spava, mirno čekajući poziv svojeg Spasitelja na mjesto zajedničkog susreta svih nas. Na mjesto bez tuge, bez boli bez patnje. Draga obitelji, neka vam dobri Bog podari utjehu i snagu u ovim teškim trenucima. Izražavamo vam iskrenu kršćansku sućut i s vama smo u molitvama za vašeg dragog Tomislava.

Pokoj vječni daruj mu Gospodine i svjetlost vječna svjetlila njemu! Počivao u miru Božjem.  Amen!

TRINAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

Puno puta čitajući novine ili internet portale čovjek se često nađe u nedoumici pa se upta; Živimo li mi uopće u slobodnom svijetu gdje je dopušteno drugačije mišljenje? Ovih je dana svijetom odjeknula vijest o poništavanju zakona koji je u Americi regulirao ubojstvo djece, to jest pobačaj. Malo iza te odluke suda u Americi su nastali neredi,demonstracije, a mediji su puni osuda za tu odluku. Čak i u našoj Hrvatskoj mnogi koji sebe nazivaju naprednima digli su se na stražnje noge zbog te odluke u Americi. Dakle, očito se sloboda izbora ili djelovanja shvaća onako kako u tom trenutku odgovara pojedincima. Opet ćemo ovdje napomenuti da je sloboda možda najveći dar Boga čovjeku. Ali sa tom slobodom trebamo postupati odgovorno. Svaka zlouporaba slobode može dovesti do uskraćivanja te iste slobode drugome. Na slobodu ste pozvani, govori nam danas sveti Pavao. Ljubi bližnjega svoga kao sebe samoga, nastavlja sveti Pavao poruku Isusovu. I to bi mogla biti rečenica koja bi nam bila vodilja kakvoj slobodi trebamo težiti.  Kako onda netko može nazivati slobodom ubojstvo nerođenog djeteta? Zar normalan čovjek sebi želi smrt? Zar to nije oduzimanje slobode i prava na život? Koliko ljudi zbog svojeg posla ili napredovanja mora šutjeti da se ne zamjeri nekoj stranci ili političkom moćniku? Mora šutjeti da bi dobio posao. Zašto je danas kršćanima ta sloboda postala skoro nebitna? Kruha i igara,bila je rečenica rimskih diktatora. Zabavi narod, daj mu jesti pa neće razmišljati o slobodi. Kao da se to vrijeme ponavlja i danas. Ma na slobodu si pozvan dragi kršćanine! Isus te poziva na tu slobodu. Poziva te da kreneš za njim. I On zna da neće uvijek biti lako. Ali konac djelo krasi,kaže izreka. A na kraju puta je lijepo vidjeti uspjeh u našem životu. Sređenu obitelj, lijepo odgojenu djecu, svoje potomke koji žive vjeru i slijede Krista. I čovjek nekako lakše prima to da mu dolazi kraj. Jer ostao je vjeran. Ostao je slobodan do kraja i odlazi s nadom da će ga Gospodin primiti u svoje Kraljevstvo. Nije izdao svojeg Kralja! Nije Ga prodao za lažni sjaj i lažnu slobodu. Završavamo ovo današnje razmišljanje sa dijelom ovog današnjeg psalma i neka vas prati mir i dobro!

Stog mi se raduje srce i kliče duša, pa i tijelo mi spokojno počiva.

Jer mi nećeš ostavit dušu u podzemlju ni dati da pravednik tvoj truleži ugleda.

Pokazat ćeš mi stazu života, puninu radosti lica svoga,

sebi zdesna blaženstvo vječno.

PRESVETO SRCE ISUSOVO

Danas je zavjetna svetkovina naše župe. Zavjetna je ovo svetkovina mladića našega mjesta i župe. Šteta što se to pomalo gubi iz vida. Zato je u crkvi bilo lijepo vidjeti predstavnike mjesnog odbora. Jer običaji čine osobnost jednog mjesta i župe,a mi ih tako puno imamo. Šteta bi bilo da nestanu. Svečanom pjevanom svetom misom na početku koje je bila procesija oko crkve proslavili smo Srce Isusovo.
Postoji puno izričaja o srcu,započeo je svoju propovijed don Dražen. Danas slavimo svetkovinu Božje ljubavi koja se pojavila u srcu. Ova svetkovina očekuje da ljudsko srce odgovori Božanskom srcu. Čovjek često kada nešto izgubi u svojem životu vidi koliko to vrijedi, nastavio je župnik. Bogu smo svi vrijedni i On ne želi izgubiti niti jednog čovjeka. Isusova prispodoba o izgubljenoj ovci dočarava tu brigu. Božje srce čuje naše vapaje, želi nam pomoći i želi naše obraćenje. ” Nikada te Bože ja ne bi pronašao, da ti Bože mene nisi tražio” naveo je riječi svetog Augustina don Dražen. Sin Božji dao je sve za nas, za naš spas. Neizmjerna je to ljubav Božanskog srca za čovjeka. Molimo se zato tom srcu, toj hrani našoj duši i budimo mu odani,završio je svoju propovijed don Dražen. Na kraju svete mise bio je blagoslov i u molitvama smo se sjetili darovatelja oltara Srca Isusova pokojnih Ante i Kate.
Svima vama dragi župljani i čitatelji naše župne stranice čestitamo današnju svetkovinu Srca Isusova i neka vas prate mir i dobro. Veliki slikovni zapis imate na župnoj facebook stranici.

DVANAESTA NEDJELJA KROZ GODINU

 

Pred kraj dvadesetog stoljeća puno je svjetskih dužnosnika i političara govorilo da je pred nama dvadeset prvo stoljeće koje će obilovati mirom i snošljivošću među narodima. Bit će to stoljeće mira i napretka, naglašavali su. Jer narodi su proučili greške dvadesetog stoljeća koje neće ponavljati, najveća zla dvadesetog stoljeća, komunizam i fašizam su poraženi i sve je govorilo u prilog tim tvrdnjama o dvadeset prvom stoljeću. Ali na žalost, očekivanja su bila iznevjerena. To stoljeće je započelo krvavo, ubojstvima u trgovačkom centru u Americi i nastavilo se ratovima koji traju do dana današnjeg. Mnogi od tih ratova se pretvaraju u vjerske ratove u kojima uglavnom kršćani bivaju progonjeni. Ali i bez ratova svjedočimo o progonu kršćana. Europa i „razvijene“ zemlje Zapada su primjer tih progona. Donose se zakoni koji kršćanima oduzimaju prava, uskraćuju im slobodu življenja po kršćanskim vrijednostima. Polako ali sigurno ti se zakoni probijaju i u naše društvo iako je primjetan otpor koji vjernici na čelu sa dijelom Crkve pružaju. I koliko god se to nama sviđalo ili ne, kršćani i u ovoj zemlji Hrvata postaju manjina. Koliko smo mi kao kršćani spremni za to vrijeme? Hoćemo li se saviti i pokloniti tim gospodarima tame ili ćemo nastaviti biti svjetlo Kristovo na ovom svijetu. Isus nam danas lijepu poruku šalje; »Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.« Znao je On što nas čeka. Zato je ustanovio Crkvu da brine o vjernicima, da im bude svjetionik koji će im kazivati kojim putem ići. Ali Sotona to zna i zato udara i na Crkvu i njene pastire pokušavajući unijeti zabunu i podjelu među vjernicima. Svakodnevno tome svjedočimo. I sam sveti otac papa Benedikt je rekao da Gospodin ne napušta svoju Crkvu, iako je čamac ponekad ispunjen vodom, gotovo do preokretanja. Ma dragi ljudi, nije sve dobro što se napretkom zove. Evo u toj „naprednoj“ Crkvi po Europi nedostaje sve više svećenika. Ove godine Münchenska nadbiskupija, kojom upravlja kardinal Marx, veliki „napredni“ kardinal, ove godine ne zaređuje niti jednog svećenika. U tim „naprednim“ Crkvama Europe sakramenti se skoro ne prakticiraju, sveta pričest je svedena samo na simboliku, velika većina tih katolika uopće ne vjeruje u stvarnu nazočnost Isusa u svetoj hostiji. Zato je dragi prijatelji potrebna molitva i poznavanje svoje vjere, ne biti katolik samo zato jer je to bio moj otac i djed, nego biti katolik zato jer sam spoznajem što to za moj život znači. Čuvajmo zato svoju vjeru, molimo se Duhu Svetome i dobro otvorimo oči u ovom novom „naprednom“ svijetu. Mir vam i dobro!

Svetkovina Tijelova

Svečano smo jučer proslavili svetkovinu Tijela i Krvi Kristove u našoj župi. I lijepo je bilo vidjeti punu crkvu naroda. Posebno je bila svečana procesija kroz selo. Lijepo je bilo vidjeti javno svjedočenje vjere naših mještana ma koliko god to nekome smetalo. U procesiji je sudjelovala i naša Glazba, članovi udruga koje djeluju u našoj župi, predstavnici mjesnog odbora. Posebno nam je bilo drago vidjeti doajena naših pjevača Vatroslava Dugandžića koji je iako dobro načeta zdravlja smogao snage biti u procesiji pa i u kolicima. I zapjevao je sa nasim pjevačima. Ma kad čovjek ima vjere nikakve prepreke mu ne smetaju. Don Dražen je zato u propovijedi istaknuo da je ovo svetkovina koja želi produbiti našu vjeru u pridutnost Isusa na oltaru. Pozvani smo slaviti euharistiju kako bismo bili dionici u vječnom spasenju. Zato imamo svetkovine i blagdane koji nas usmjeravaju jačanju vjere. Isus nas sve poziva čista srca na Euharistiju koja je duhovna snaga vjernika. Sveta misa je kao srce čovjeka, nastavio je župnik i na kraju nas pozvao da častimo Krista i prakticiramo svete sakramente. Donosimo slike kako je to bilo sinoć u našoj župi. Hvala Miroslavu Vlahoviću- Gracijanu i Željki Vlahoviću što su pomogli videom i slikama zabiilježiti ovu lijepu svetkovinu. Video ste imali prigode vidjeti sinoć. Svako vam dobro i ugodan vam početak vikenda. Mir vam i dobro.

Sveti Ante- hodočasnička sveta misa, glavna sveta misa i procesija, zahvalnica

Dragi župljani čestitamo vam blagdan našeg župnog zaštitnika. Posebne čestitke onima koji nose ime ovog omiljenig sveca. Jutros je u 6 sati bila hodočasnička sveta misa. Svečana sveta misa sa procesijom je u 10 sati koju predvodi don Mato Brečić na kojoj će biti blagoslov djece i vozača. Večeras je još jedna tiha sveta misa zahvalnica u 19 sati. Imate mogućnost za ispovijed prije mise, također možete upisati misnu nakanu i pomoliti se ispred relikvija svetog Ante. Crkva će biti otvorena cijeli dan za hodočasnike. Ovako je to bilo jutros.
SVETI ANTE-svečana sveta misa-procesija
Dragi prijatelji,još vam jednom čestitamo blagdan svetog Ante, našeg župnog zaštitnika. Posebno onima koji nose ime ovoga sveca.
Svečanom svetom misom proslavili smo našeg župnog zaštitnika. Na početku slavlja bila je procesija, sa kipom svetog Ante i sa njegovim relikvijama. Svetu misu je predvodio don Mato Brečić uz našeg župnika don Dražena,te don Stipu Jerkovića i don Mladena Margetu. Središnja poruka današnje propovjedi don Mate je bila ljubav i oprost. Sveti Ante je bio svet jer je bio čovjek ljubavi, u toj je ljubavi nasljedovao Krista,započeo je don Mato svoju propovjed. Čovjek je za pravu ljubav spreman patiti, ali često zbog neuzvraćene ljubavi i povrijeđenosti čovjek se zatvara i ne uzvraća ljubav. Postaje osoba bez ljubavi. Samo u paklu nema nema ljubavi, nastavio je don Mato. Na žalost,danas čovjek sve gleda kroz interes, pokušava trgovati. Bog to ne voli, traži darivanje bez ikakvih interesa. Zato ljubite bez ikakva kalkuliranja,pozvao nas je propovjednik, nemojte se zatvarati u sebe jer to vodi otuđenosti i svađama. Tu nastupa Sotona koji ljudima oduzima ljubav i baca ljude u grijeh. Mnogi takve ljude bez ljubavi znaju osuđivati zaboravljajući da je jedino Bog sudac. Zato nas don Mato poziva da ne osuđujemo, da ljubimo jer ljubiti znači ne odustati od čovjeka,ne gubiti nadu. Svaka patnja priblažava nas Gospodinu jer mu patnjom postajemo slični. Čovjeku je često teško dati oprost drugome. Dati oprost ne znači zaboraviti, već je to znak izdizanja iznad mržnje koja uništava. Sveti Ante je primjer toga. Primjer je poniznosti i ljubavi prema Bogu i čovjeku. Na kraju nam je don Mato poručio; Budi čovjek Božji, budi onaj koji oprašta!
Na kraju svete mise don Dražen se zahvalio don Mati, kolegama svećenicima i svima u župi koji su doprinijeli da i ova proslava svetog Ante,uz prethodnu trodnevnicu prođe lijepo i svečano. Don Mati je uručen prigodni poklon. Sve je završilo blagoslovom djece i vozača,a narodu je dan svečani blagoslov.
Lijepo je bilo ovih dana u našoj župi, od trodnevnice sa koncertom do jučerašnje promenade naše mjesne Glazbe. Proslava dana svetog Ante završava lađarskim kupom svetog Ante u petak pa vas pozivamo da nazočite tom događaju.
Ugodno vam popodne i lipo profeštajte. Mir vam i dobro!
Sveti Ante- misa zahvalnica
Svetom misom zahvalnicom večeras je završila proslava našeg župnog zaštitnika. Još jednom zahvaljujemo svima koji su doprinijeli da dani proslave našeg župnog zaštitnika prođu lijepo i svečano. Ugodna vam večer i neka vas sve prati zagovor svetog Ante.

PRESVETO TROJSTVO

Svetkovina je Presvetog Trojstva. Ovim putem čestitamo župi Presvetog Trojstva u Rogotinu dan njihovog nebeskog zaštitnika.


Bog je stvarajući čovjeka mislio na njegovu budućnost. I zbog toga ga obdari mudrošću. Da bi upotpunio svoju ljubav prema čovjeku,šalje mu Duha Svetoga i svojeg Sina Isusa Krista koji će tom stvorenom čovjeku dati priliku i mogućnost vječnog spasenja uz mudro upravljanje slobodom koju mu je Bog dao. Puno smo puta sa ovoga mjesta spomenuli da je sloboda najveći dar Boga čovjeku. Na žalost tu slobodu čovjek sve češće zloupotrebljava za ciljeve koji su suprotni Božjim zakonima. Tako čovjek današnjice nastoji uz tu darovanu mudrost i slobodu postati novi bog. Želi da se sve vrti oko njega, da bude u središtu pozornosti. Tako ljudi žele upravljati vremenom, žele stvarati život na umjetni način i taj isti život uskraćivati po potrebi,želi ovladati svemirom i proniknuti u tajne nedokučive ljudskom razumu. Kao da mu je cilj uspostaviti društvo kojem Bog neće biti potreban. I ne libimo se priznati,za sada dobro ide taj naum čovjeku današnjice.Vjernici koji neizmjerno vjeruju Bogu postaju manjina, sve manje njihov glas vrijedi u javnosti. U Europi,a tako i u Hrvatskoj vi praktički nemate u javnom životu stranku demokršćanskih nazora koja bi bila dovoljno jaka,a koja zastupa vjernike,kršćane. A naše društvo se diči kršćanstvom! Gdje su nestali ti kršćani danas? Jeli uopće istinit podatak o velikom postotku broja katolika u našoj Domovini,ili je to samo izjašnjavanje radi običaja. Bio je moj djed,otac,pa ću i ja. Ali u stvarnosti vidimo da to nije tako. Naše društvo se sve manje razlikuje od društava koja preziru Boga. Dragi prijatelji izgleda da mi vjernici slabo koristimo darove mudrosti koje nam je Bog darovao. Postali smo mlaki,nikakvi. Na žalost ta mlakost se vidi i u Katoličkoj Crkvi, posebno u Europi, i njenom vodstvu koje često odbacuje Tradiciju spominjući datume raznih crkvenih događaja, kao da Crkva prije tih događaja nije postojala ili nije imala ništa pozitivno. Što nam onda preostaje? Molitva Bogu da nam da hrabrost i mudrost. Sveti Pavao veli; „Mi se dičimo i u nevoljama jer znamo: nevolja rađa postojanošću, postojanost prokušanošću, prokušanost nadom. Nada pak ne postiđuje“. Zato budite postojani. Sveti Augustin,veliki teolog Crkve pokušao je proniknuti tajnu današnje svetkovine.Ali na kraju zaključuje; “Vjera je sigurnija od shvaćanja. Boga ne možemo shvatiti, ali možemo ga ljubiti i klanjati mu se. Svoje ćemo štovanje prema Presvetom Trojstvu najbolje pokazati time da uvijek pobožno činimo znak svetog križa i da pobožno i s najvećim poštovanjem izgovaramo riječi: Oca i Sina i Duha Svetoga!” I neka taj znak bude vaš znak pripadnosti Bogu. Znak prema kojem će vas na kraju vremena Bog prepoznati i pozvati k sebi darovavši vam život vječni. Mir vam i dobro!

Trodnevnica-drugi dan

Večeras je bio drugi dan trodnevnice svetom Anti. Iza pobožnosti je bila sveta misa. Sutra su svete mise u 8 sati za puk, a popodne je također pobožnost svetom Anti u 18.30 iza je sveta misa. Svaku večer imate mogućnost za svetu ispovijed.

Trodnevnica-drugi dan

Večeras je bio drugi dan trodnevnice svetom Anti. Iza pobožnosti je bila sveta misa. Sutra su svete mise u 8 sati za puk, a popodne je također pobožnost svetom Anti u 18.30 iza je sveta misa. Svaku večer imate mogućnost za svetu ispovijed.