UZAŠAŠĆE-BLAGOSLOV POLJA

Večeras smo svečanom svetom misom proslavili svetkovinu Uzašašća Gospodinova. Prije svete mise bila je procesija sa blagoslovom polja. Župnik je u propovijedi istaknuo veličinu današnje svetkovine. Isus uzlazi na Nebo, ali ostavlja nam obećanja. Učenicima daje zadatak naviještanja Radosne vijesti. Isus je svojim uzašašćem pomirio Nebo i Zemlju, nastavio je župnik. On želi da budemo zauvijek sa njim, ali Zlo nas želi u tome spriječiti. Zato budimo odgovorni za vjeru i širenje Radosne vijesti u našem društvu. Često mi kršćani šutimo kada bi trebali govoriti, a govorimo kada bi trebali šutjeti. I to nije dobro. Molimo za naš rad, da bude blagoslovljen, nastavio je župnik i častimo Boga svojim djekima, svojim životom, a ne samo riječima. Na kraju nas je pozvao da budemo izvršitelji Božje riječi. Svima vama još jednom čestitamo današnju svetkovinu. Laku vam i blagoslovljenu noć.

ŠESTA VAZMENA NEDJELJA

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za prijatelje. Misao je ovo iz današnjeg Evanđelja. Ovih dana putem tiska,televizija radija i ostalih sredstava javnog pripćavanja stalno slušamo o „ljubavi“. Tu „ljubav“ izražavaju trenutno poltičari. Naima kako se bliži vrijeme izbora,tako se svaki od njih nastoji prikazati malo boljim ne bi li privukao veći broj ljudi i tako osigurao pobjedu. I to im ne treba zamjeriti. Međutim,čest je slučaj da su ti izljevi“ljubavi“ prema narodu lažni,puni prijetvornosti. Sve je upregnuto u kola pobjede i ne biraju se žrtve. A žrtva je puno puta istina. Da ne bi krivo razumjeli,nisu svi političari isti niti ih sve stavljamo u isti koš. Jer politika je časno zanimanje u koje često zalutaju pojedinci sa nečasnim namjerama. Nama vjernicima je ovo gore samo jedan od primjera kojima smo izloženi u današnjem svijetu.

Sveti Pavao nas u drugoj poslanici upozorava da živimo po onome što nam Bog po svome Sinu poručuje. To je ta neizmjerna ljubav koju bi trebali živjeti i pokazivati prema svima. Vjernika bi trebao biti prepoznat u društvu. Jer vjernik nije onaj koji nedjeljom ide na misu,a živi protivno Božjim zakonima. Koji sjedi u prvim klupama,daje veliku milostinju,a svojim ponašanjem nanosi štetu drugome. Licemjeri su to i obijeljeni grobovi,kako ih Pismo naziva. Zato dragi prijatelji budite istinski vjernici,živite svoju vjeru,susrećite se sa svojim Gospodinom svake nedjelje kroz svetu misu kroz cijelu godinu,a ne samo od prigode do prigode. Budite ono što Isus od vas traži,da bi vas na kraju vremena poznao i pozvao kao svoje.  „Ne izabraste vi mene, nego ja izabrah vas i postavih vas da idete i rod donosite i rod vaš da ostane te vam Otac dadne što ga god zaištete u moje ime. Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge.« Imajmo na umu ove Njegove riječi. Mir vam i dobro.

PETA VAZMENA NEDJELJA

„Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda“. Središnja je to misao današnje nedjelje. Isusova poruka svima nama. Ostati na pravom putu. Slušati nauk koji je On ostavio. Danas svjedočimo strašnim lomovima i podjelama u društvu. Te podjele ne zaobilaze ni Crkvu. Samo pogledajte Austriju i Njemačku i sve će vam biti jasno. Mnogi traže od Crkve da se modernizira,da krene za vremenom,da se prilagodi društvu. Kao da se nauk Isusa Krista može mijenjati. I kada spoznaju da Crkva neće odustati,onda je napuštaju. Priznavanje i blagoslov raznih devijacija u društvu kao što su istospolne veze, donošenje protunaravnih zakona,podržavanje pobačaja i ubojstva na zahtjev su stvari koje Crkva nikada neće priznati niti odobriti. Jer onaj tko to uradi sam sebe isključuje iz Crkve,iz nauka koji je Isus Krist ostavio. Ta koji to čovjek ima moć mijenjati ono što je Bog postavio: svećenici,biskupi,kardinali….Papa možda. Nema tu moć nitko i nikada je neće imati.Mnogi duhovni pastiri i vjernici sa njima pristaju na mijenjanje da bi bili popularni. Da bi se svidjeli svijetu. Misle da će tako zadržati vjernike,povećati broj svećenika. Svi oni koji su to pokušali nestaju pomalo ili se vraćaju u krilo Katoličke Crkve. Obraćaju se. Kao sveti Pavao. Mogao je i on uživati u svojoj komodnosti i položaju. Ali izabrao je Istinu. Svjedočio je i nije šutio. Svi smo stoga pozvani svjedočiti i opominjati. Naša šutnja kod činjenja grijeha znači odobravanje toga grijeha. I zato dragi prijatelji ostajte vjerni Kristu,znamo da se nije lako zamjeriti ovozemaljskim moćnicima,ali isplati se. Neka vam uvijek na umu bude ova Isusova poruka:“ Ja sam trs, vi loze. Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda. Uistinu, bez mene ne možete učiniti ništa. Ako tko ne ostane u meni, izbace ga kao lozu i usahne. Takve onda skupe i bace u oganj te gore.“ Živite svoje kršćanstvo,živite Evanđelje. Budite svjedoci Isusa Krista. Ostanite uz Krista pobjednika.

Mir vam i dobro!

SADNJA ZELENILA-OBAVIJEST

Na početku obavijest: Mole se vlasnici vozila parkiranih na novoizgrađenoj obali da ista izmjeste jer će sutra biti iscrtavanje patkirališnih mjesta. Hvala.
Počelo je oplemenjivanje zelenih otoka uz novu obalu. Sadi se jasen, lovorika, ruzmarin…..nekima drago, nekima ne. Tako je kako je.
Bliži se kraj radova na našoj novoj obali u donjem dijelu sela. Hvala svima koji su radili na ovom velikom projektu. Ipak istaknuli bi trojicu” mušketira” koji su tu sa nama od početka. Veseljka, Lovru i Antu. Sutra nam odlaze. Spomenit ćemo i ovdje i bageristu Marijana, iako više nije tu. Hvala vam dragi meštri na svemu i oprostite ako smo nekada bili nesmotreni prema vama. Bog vas poživija i uvijek ste dobro došli u naše mjesto! Svako vam dobro.

PRVA SVETA PRIČEST-NEDJELJA DOBROG PASTIRA-SVETI MARKO

NIJE DOPUŠTENO DIJELJENJE SLIKA I TEKSTA BEZ DOPUŠTENJA VLASNIKA,TJ.ADMINISTRATORA OVE ŽUPNE STRANICE.
Na žalost ovu objavu počinjemo sa ovom zabranom radi jučerašnjeg medijskog razapinjanja neretvanskih župa,među njima i naše,kao i pokušaja zametanja podjela i svađe između biskupa i svećenika,a da nisu provjerene sve činjenice. Na žalost u tome su se našli i neki naši lokalni mediji koji ovakvim objavama i lažima samo gube povjerenje svojih čitatelja. Ali takve objave najviše govore o njima i njihovim namjerama.
Lijepo je i svečano danas bilo u našoj župi, a vjerujemo i u ostalim župama našeg dekanata i to možda baš zbog ovih medijskih natpisa još svečanije, jer teško je slomiti vjernički duh. Prvu pričest je primilo osmero djece iz naše župe. Ponovili su krsna obećanja pred svojom župnom zajednicom,roditeljima i župnikom. Od danas imaju tu milost primati živog Isusa. Na početku je predstavnik roditelja sve nazočne pozdravio,a djeca su svojim recitacijama zahvalila Bogu i roditeljima na današnjem danu. Župnik je u propovijedi spomenuo današnju nedjelju Dobrog pastira. Naglasio je da je ovo dan koji su djeca iščekivala. Dan je ovo silaska Isusa u prvoj pričesti u nevina dječja srca,rekao je don Dražen. Isus kao dobri pastir želi da se svi ljudi spasu,da nitko ne propadne. Spasenju ljudskih duša doprinose duhovna zvanja i molitva. Na žalost u mnogim našim domovima molitva pomalo nestaje. Ustupa mjesto tehnici,mobitelima i televiziji. Zato je krajnje vrijeme da se promijenimo,rekao je župnik,da uvidimo koje su prave vrijednosti u našim životima. Radostan je ovo dan za prvopričesnike,nastavio je župnik,a nagrada je za roditelje jer su svoju djecu doveli do ovog cilja. I nastavite odgajati svoju djecu po Božjim zakonima i nećete strahovati za njihovu budućnost,rekao je župnik roditeljima. A djeci je poručio da slušaju i poštuju svoje roditelje i starije. Na kraju im je poželio da ih sve čuva Isus-dobri pastir i neka ih sve skupa kroz život prati njegov blagoslov.
Čestitamo svim prvopričesnicima i njihovim obiteljima na današenjem danu. Također čestitamo i svima onima koji nose ime Marko,jer danas im je imendan. Neka vas sve skupa prati mir i dobro.

TREĆA VAZMENA NEDJELJA

Ove nedjelje tekst će možda biti malo dulji zbog jedne istinite kratke price.
“Ja sam Gospodin Bog tvoj i nemaj drugih bogova osim mene”. Prva je to zapovijed koje bi se vjernici u svom svaodnevnom životu trebali držati.ali na žalost to nije tako. Padamo odmah na prvoj. Odričemo se Boga odmah na početku. Živimo u svijetu u kojem je to sasvim normalno. Živimo u zajednici europskih država koja svoje postojanje temelji na nijekanju Boga. Zar ta zajednica država kojoj na žalost pripadamo nije odbila usrdne molbe svetog oca pape Ivana Pavla II da u svoj ustav stavi kršćanstvo? I stalna je to pojava danas u svijetu. Vjera u Boga,kršćanstvo,a posebno katolicizam u društvu postaju nepoželjni. Nije od toga imuna ni naša Domovina gdje naši narodne vođe pomalo kreću tim putem. Nazivaju se vjernicima,katolicima,a donose i podržavaju protubožje zakone. Zašto to čine? Zbog moći,položaja,novca….Naša lijepa Hrvatska je na koljenima,opustošena demografski,ta pred nestankom je naš narod,opustošena materijalno,a sve više i duhovno. Ova epidemija kao da ubrzaje taj postupak udara na čovjekovo duhovno biće. I onda se pojavljuje spas u obliku novca koji vođe te zajednice daju onima koji slijede njihove upute. To su te Judine škude na koje stalno upozoravamo,a bez kojih na žalost naša zemlja izgleda ne može opstati. Sveti Petar danas u svojoj poslanici upozorava tadašnje narodne vođe na njhovo odricanje od Boga da bi se umilili stranim gospodarima. “Pokajte se dakle i obratite da se izbrišu grijesi vaši”,veli im na kraju svojeg obraćanja. Danas je možda nego više ikada ljudima potrebna duhovna utjeha. Na žalost to ljudima biva uskraćeno od svjetovnih vlasti koje zatvaraju crkve i zabranjuju bogoslužja. Na tom ispitu su pali i mnogi biskupi naše Crkve slijedeći upute civilnih vlasti i ograničavajući vjernicima pristup zadanim brojem osoba. Zar Bog ne bi trebao biti na prvom mjestu? Nikakav internet ni televizija ne mogu zamijeniti nazočnost vjernika i njegov susret sa živim Bogom u crkvi. Slijedi kratka priča iz naše župe. Na Veliki petak ove godine po završetku nekih obveza u crkvi popodne,na putu kući srećem dvije žene koje su inače nedjeljom i blagdanom redovite na misnim slavljima. Ali od kada je epidemije zbog svojeg i obiteljskog zdravstvenog stanja u crkvi su rijetko. I na upit hoće li na obrede te večeri,njihov odgovor je bio tužno ne. Kako je ključ od crkve bio pri ruci,zajedno smo vratili u crkvu. Pomolile su se na Isusovu grobu. Njihove suze su kroz molitvu poškropile prostor ispred groba. I kao da je Isusova ruka iz groba dotakla njihovo rame i dala im utjehu i snagu. Njihovoj zahvali nije bilo kraja. I taj Veliki petak je stvarno bio velik. Meni možda najljepši u mom životu. Nekome je to možda nešto obično,ali simbolika dvije žene koje u molitvi i suzama na Isusovu grobu na Veliki petak u našoj crkvi pronađu snagu i utjehu taj dan je golema. Kolikim je vjernicima ta utjeha taj dan bila uskraćena?! Koliki su se osjetili izdano i napušteno? Bogu hvala,u našoj župi tako nije bilo. Na kraju ovoga osvrta razmislimo svatko za sebe. Kojim putem idem, slijedim li svjetovne vođe ili Boga? Želim li se svidjeti Bogu ili moćnicima ovoga svijeta? Koliko se ja kao katolik suprostavljam udarima na Boga u društvu, obitelji, stranci, na radnom mjestu?
Danas vidimo u Evanđelju kako Isus dolazi među uplašene apostole. Hrabri ih I daje im nadu. Isus je tu među nama I danas u našim crkvama. Svake nedjelje. Zašto izbjegavamo susret sa Njim? Krist je naša snaga,naša utjeha,naše spasenje.Nemojmo ga se odricati I biti lažni kršćani. Sveti Pavao veli: Tko veli: »Poznajem ga«, a zapovijedi njegovih ne čuva, lažac je, u njemu nema istine. A tko čuva riječ njegovu, u njemu je zaista savršena ljubav Božja.
P.S. Znamo da ovaj tekst možda neće biti dobro primljen,niti će imati puno lajkova. Razlog: spomenuli smo političare. A danas nije baš popularno govoriti im istinu u lice. I zato vas razumijemo. A razumijemo i njih. Nije im lako. I nije ovo tekst protiv njih,već za njih. Da se ohrabre i budu bolji kršćani u svakom pogledu. Da promiču kršćanske vrijednosti u našem društvu. I da vjernici znaju koga birati,a da poslije izbora ne moraju na ispovijed. Mir vam i dobro!

POČETAK ASFALTIRANJA OBALE U KOMINU

Povirili smo maloprije vidjeti kako napreduju radovi. I zatekli smo u obilasku voditelja projekta g. Danijela Bugarina, g. Veseljka koji je od početka uz radove zadužen i za logistiku, jer poznata je ona izreka u nas u Kominu da prazna vrića ne stoji uzgor. Uz njih su bili naši mještani iz mjesnog odbora, Đorđi i Stipan. I zadovoljni su viđenim danas. A tu je i troje meštara koji su sa nama od početka radova na uređenju obale. Kada sve ovo završi, uvik će nam bit dragi gosti u Kominu😊😊😊….a možda tu budu i kada bude nastavak radova na obali…. Usput napominjemo da će svi ovi radovi biti gotovi prije rokova. I to 11 mjeseci ranije. Pohvala izvođačima. Evo slikali smo ekipu koja je obavila nadzor. Molimo još malo mještane za strpljenje i suradnju, a vozače za oprez.

 

USKRSNI PONEDJELJAK

Drugi je dan Uskrsa. Spominjeno se Isusova puta u Emaus sa dvojicom učenika. Jutros je bila sveta misa u kojoj smo se spomenuli svih naših župljana koji su pogođeni bolesti. Kao da ovoj pošasti u svijetu nema kraja. Ali na žalost, postoje i druge nevolje na koje smo skoro zaboravili. Ratovi, glad, nepravde….i dalje su dio našeg svakodnevnog života. Ali malo tko to više spominje. Kao da svijet postaje pomalo zatvoren u brigama samo za sebe. A djeca širom svijeta i dalje umiru od gladi, a stotine tona hrane se baca. U ratovima ginu nevini ljudi. Na rubu društva se događaju nepravde i zlostavljanja. Najnovija žrtva je nevino dvogodišnje dijete iz romske zajednice koja živi na tom rubu društva. Kao kršćani pozvani smo djelovati da te nepravde nestanu. Da izbjegnemo stigmatiziranje određene skupine ljudi. Jer Isus je došao svima. Bez obzira na rasu. Znamo iz iskustva da nije lako sve to promijeniti preko noći, ali kao kršćani pozvani smo na mijenjanje svijeta na bolje. Budimo zato dragi prijatelji pokretači tih promjena. Najprije u našim obiteljima, župnoj zajednici, a onda u cijeloj nam domovini Hrvatskoj. Uredimo je prema Božjim zakonima. Bogu na čast a našem narodu na slavu. Mir vam i dobro!

USKRS-ČESTITKA UREDNIŠTVA

Slavimo danas najveću svetkovinu naše vjere. Dan je ovo dragi prijatelji koji nam donosi mir. Dan je ovo koji donosi nadu. Čovjek današnjice od svih poslova i briga puno puta ne primjeti kako mu život brzo prolazi. Često kroz taj život luta u kaosu, cilj koji je sebi zadao izgubi se u toj vrevi i žurbi. I dođe čovjek do kraja i kada počne usporavati i sabirati svoj život, tek onda primjeti koliko mu je stvari u tom životu promaklo. Možda je stekao bogastvo, lijepe kuće, vozila…..ali izgubio je putem svoju duhovnu stranu. Propustio je male životne radosti koje život čine životom. Prve korake ili riječi svojeg djeteta jer je imao poslovnih obveza, obiteljsko zajedništvo za stolom je bila rijetkost. Pravdanje se nalazilo u osiguravanju egzistencije za obitelj. Za djecu. I u svojoj starosti doživi da ta djeca preuzmu njegove vrijednosti, i kao on trče za materijalnim. I ostane čovjek sam u svojim lijepim kućama, sa svojim vozilima i novcem na računima. A kraj dolazi. I kada dođe to sve ostaje. Jer samo sa svojim djelima dolazi do Stvoritelja. I kakav će nastavak priče biti to zna samo Bog i taj čovjek. Ne dopusti zato dobri čovječe da ti se ovo dogodi. Isus je sišao na ovaj svijet da ti pokaže put kojim ćeš ići. Od djetinstva pa do odrasle dobi. Imaj cilj u životu, ali ne zaboravi svoju duhovnu stranu. Jer što će ti sve bogastvo ako si nju izgubio. Ako dočekaš kraj sam i napušten. Zato neka ti Krist bude uzor, dao ti je nadu. Pokazao ti je da iza Velikog petka dolazi Uskrs. I zato ne gubi svoju duhovnu stranu, neka ti Krist pobjednik bude među tvojim ciljevima kojima ćeš težiti u svojem životu. Evo par slika sa današnje svete mise. Želimo vam sretan i blagoslovljen Uskrs. Mir vam i dobro!

———————————————————————————————————————-

ČESTITKA UREDNIŠTVA
Najveći dar Uskrsa je nada! Puno smo puta čuli tu ili sličnu rečenicu sa naših oltara. Dragi čitatelji naše župne stranice, od srca vam želimo sritan i blagoslovljen ovaj blagdan nade- Uskrs! Neka vama i vašim obiteljima uskrsli Krist udijeli mir i zdravlje. Od srca vam to želi uredništvo naše i vaše stranice župe svetog Ante u Kominu. Živjeli!!!

 

VAZMENO BDIJENJE -ČESTITKA ŽUPNIKA

Večeras smo svečanom svetom misom vazmenog bdijenja ušli u proslavu najveće svetkovine naše vjere-Uskrsa. Kao i uvijek do sada bio je blagoslov ognja, paljenje velike uskrsne svijeće, svečana procesija sa svijećom u crkvi, hvalospjev uskrsnoj svijeći ,služba riječi,obnova krsnih obećanja,sveta misa. U propovijedi je don Dražen istaknuo da je Uskrs temelj naše vjere i izvor nade. Poruka Uskrsa je da je ljubav jača od smrti,nastavio je župnik. Uskrs krase tri simbola:svjetlo,voda i pjesma-Aleluja. Svjetlo nam sibolizira uskrslog Krista,po vodi postajemo kršćani,dok svečanim Aleluja i s pjesmom slavimo Krista i uskrsnuće. Današnji čovjek se teško nosi sa teškoćama. Prihvatiti svoj životni križ i živjeti vjeru u Gospodina svaku nevolju čini lakšom.Uskrs je nada i pobjeda,nastavio je župnik,znak je to da nas Isus nije napustio. Uskrs nam jamči konačnu pobjedu dobra nad zlom. Na kraju nas je župnik pozvao da nam Krist bude svjetlo u životu i da mi budemo svjetlo jedni drugima u tom istomn životu. Sretan vam svima Uskrs,za želio je na kraju propovijedi.
Lijepo,svečano i pobožno je bilo ove noći u našoj crkvi.Svečani ton liturgiji dali su naši pjevači koji su ipak malo zapjevali,jer Uskrs je ljudi moji. Kada će pjevati ako neće sada. I hvala im,i njima i župniku radi podnošenja mogućih kritika. I sigurno ih je propuhalo na koru zbog poštivanja mjera i otvorenih prozora. Ali sve na slavu uskrslog Gospodina. Prilažemo slikovni zapis sa večerašnjeg misnog slavlja i sritan i blagoslovljen Uskrs želi vam uredništvo ove župne stranice. Svako vam dobro,i puno zdravlja.
————————————————————————————————————————–
ČESTITKA ŽUPNIKA

Dragi župljani!

Uskrs je najveći i najvažniji blagdan kršćanstva,to je dan Uskrsnuća Isusa Krista.

Uskrs je vrelo iz kojeg trebamo crpsti svoju-životnu-snagu i nadu.

Uskrs je dan života. On je nada i konačna pobjeda koja mora posljednja trijumfirati.

Uskrs je razlog vjere da nas Krist nije napustio. Uskrs je dan kada se mrak i tama pobjeđuje svjetlom, mržnja ljubavlju, osveta praštanjem,očaj nadom, laž istinom, Veliki petak Uskrsom-Uskrsnućem. Kristova uskrsna pobjeda garantira konačni uspjeh dobra nad zlom, Krista nad Sotonom.

Budimo jedni drugima svjetlo koje svijetli u tami.

Svima vama i ljudima dobre volje nek je sretan i blagoslovljen USKRS!

Vaš župnik

  Don D. Dukić