SOLIN (IKA)

Brojni vjernici i hodočasnici i ove su se godine okupili u Gospinu prasvetištu uz solinski Jadro na blagdan Male Gospe, 8. rujna, da bi zahvalili Blaženoj Djevici Mariji za njezin zagovor te molili za svoje najmilije. Svečani ophod oko svetišta s Gospinim kipom i središnje euharistijsko slavlje ispred crkve Gospe od Otoka predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić.

U koncelebraciji je bilo više svećenika predvođenih župnikom Gospe od Otoka don Rankom Vidovićem.

„Slavimo rođendan blagoslovljene među ženama, one koju će blaženom nazivati svi naraštaji. Marija je najprisutnija u poeziji, umjetnosti, kulturi, duhovnosti, tradiciji i općenito u životu brojnih naroda, a osobito je časte i njoj se mole naraštaji hrvatskog rodoslovlja.

Gospa je ušla u naše rodoslovlje, postala je duša našeg identiteta i majka naše vjere“, rekao je mons. Barišić u uvodnom dijelu homilije.

Govoreći o važnosti Marije za život svakoga čovjeka nadbiskup je istaknuo kako je ona prva odgojiteljica života u obiteljskoj i svakoj drugoj školi. „Ona je riječ života pohranjivala, čuvala i razmišljala o njoj u svome srcu. Postala je učiteljica života jer je bila prva i ustrajna učenica Začetnika Života, onoga koji je došao da život imamo; učenica Onoga po kojemu je postala najveća među ženama.

Ova učiteljica maturirala je i diplomirala na najpoznatijem sveučilištu ‘križa ljubavi’ i posvjedočila svoju pedagogiju života u školi nazaretske obitelji i Duhovske Crkve“, dodao je.

Osvrćući se na važnost osobnog identiteta svakoga pojedinca, naglasio je kako rođenje i život uključuju mrežu odnosa u kojoj je važno njegovati tradiciju svojih predaka. „U tom odnosu generacija primamo sva iskustvena i kulturna naslijeđa svoje sredine – svoga rodoslovlja. Rastemo i odrastamo u mjeri u kojoj prihvaćamo kulturnu i duhovnu baštinu. Naš identitet određen je naslijeđem, ali i novošću kojoj se odgojem i obrazovanjem otvaramo“, nastavio je mons. Barišić. Istaknuo je i kako je najautentičniji kriterij ljubavi roditelja prema vlastitoj djeci u svjedočenju vjere u školi života. „Dragi roditelji, obitelj je prva škola života, a vi ste trajni učitelji svojoj djeci“, ustvrdio je nadbiskup.

Pojasnio je i kako Škola za život kao i svaka druga reforma školstva u našem društvu ovisi o autentičnom kršćanskom i ljudskom svjedočenju koje u svakodnevnom životu pružamo djeci i mladima. „Trajni smo učenici života u svome braku, roditeljstvu, očinstvu i majčinstvu, kao i u svom zrelijem stadiju života djeda i bake.

Kakvi smo učenici, takvi ćemo biti i učitelji – odgojitelji svojoj djeci i mladim naraštajima. Škola za život može se ostvariti jedino ukoliko smo mi odrasli redoviti, pažljivi, odgovorni učenici u svakodnevnoj stvarnosti“, rekao je nadbiskup.

Dodao je kako „nije dovoljna tek dimenzija obrazovanja, nego je nužan i odgoj te odnos prema Bogu i čovjeku“. Suprotno tome, život u kojem se služimo „vezama, kovertama, i nepoštenim snalaženjem“ potkopava „temelje budućnosti humanog društva“.

Nadbiskup Barišić pozvao je ravnatelje, odgojitelje i učitelje na povezivanje i odgojno prožimanje obitelji i škole jer samo na taj način se postiže cjeloviti razvoj učenika. „Vaša časna uloga odgojno-obrazovnih djelatnika obvezuje vas da se snažno zauzimate za kršćanske vrijednosti i načela koje dijele i vaši učenici i njihovi roditelji. Ne dopustite da vam briga zbog uvođenja novih metoda, načina i tehnika učenja i podučavanja zasjeni osobu učenikâ koja je pred vama, njihova pitanja i njihove potrebe“, istaknuo je nadbiskup.

Obraćajući se vjeroučiteljicama i vjeroučiteljima, naglasio je narav njihova poslanja, rekavši kako nikada ne smiju zaboraviti da su navjestitelji Radosne vijesti u čijem je središtu Isus Krist koji predstavlja Božji plan života. „Taj plan nadilazi svaki plan škole i sve dimenzije ovozemaljske stvarnosti u konačnoj maturi i diplomi života: suobličenju slici Sina Božjega“, pojasnio je mons. Barišić. Zaključujući, zamolio je nebesku Majku da naši domovi budu otvoreni životu, a domovina ugodan prostor suživota.

Na samom kraju misnog slavlja vjernicima se obratio i solinski župnik don Ranko Vidović, zahvalivši nadbiskupu na poticajnim i ohrabrujućim riječima, svim svećenicima koji su tijekom cijelog jutra ispovijedali te svima koji su na bilo koji način pridonijeli proslavi rođenja Blažene Djevice Marije.

Euharistijsko slavlje koje je zajedno s procesijom prigodnim riječima animirao don Ante Mateljan, završilo je himnom „Lijepa naša“ i pjesmom Gospi ‘Zdravo Djevo’. Na misi su se okupili i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, ministar obrane Damir Krstičević, ministar zdravstva Milan Kujundžić, ministar uprave Ivan Malenica, solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, brojni (grado)načelnici, predstavnici političkih stranaka, crkvenih i društvenih ustanova, predstavnici policije, vojske i mornarice te javni i kulturni djelatnici. Pjevanje je predvodio mješoviti zbor Kraljice Jelene pod ravnanjem prof. Mirka Jankova te uz orguljašku pratnju Andre Čale.

Za proslavu blagdana Solinjani su se pripremali trodnevicom koju je predvodio don Anđelko Kaćunko. Poslijepodne, euharistijsko slavlje uz blagoslov djece i bolesnika predvodi don Nikola Mikačić, a proslava završava svečanim misnim slavljem koje predvodi hvarski biskup Petar Palić.