Hvaljen Isus! Imam jedno pitanje, možda čudno: je li psovka “bokte” teški grijeh i je li to uopće psovka?

Uvijeke!

To je skraćeni oblik psovke koja jest teški grijeh i kojom se izravno krši druga Božja zapovijed. Stoga bi ju trebalo što prije izbaciti iz rječnika.

Istina je da neke psovke poprime oblik koji po sebi ne nosi neko loše značenje. Međutim, korištenje takvog govora nosi u sebi opasnost sablazni, jer je vrlo lako moguće da će se netko od prisutnih odmah prisjetiti “originala”. Osim toga, radi se u najmanju ruku o nekorisnom govoru, o čemu je pak Gospodin Isus rekao:

“Dobar čovjek iz riznice dobre vadi dobro, a zao čovjek iz riznice zle vadi zlo. A kažem vam: za svaku bezrazložnu riječ koju ljudi reknu dat će račun na Dan sudnji. Doista, tvoje će te riječi opravdati i tvoje će te riječi osuditi.” (Mt 12,35-37)

Prilažem ti i link na jedan dobar članak o psovki “Psovka – veliko zlo”.

Btb,
don Damir Stojić

SPAS | Bitno.net