Nedjelja je poslije Velike Gospe. I lijepo smo proslavili blagdan majke našeg Spasitelja. Majke svih ljudi na Zemlji. Danas slavimo svetoga Roka. Još je važnije da je nedjelja, dan posvećen susreta vjernika sa Gospodinom. Mnogi olako prelaze preko Božje zapovjedi o svetkovanju Dana Gospodnjeg. Omalovažavaju nedjelju na razne načine. Najčešće u današnje vrijeme to čine radom. I spominju razne izgovore:mora se,ne može posao čekati,turistička je sezona(ljeti)ne može se živjeti,treba mi novaca…i razne druge stvari.

Velika većina tih ljudi su vjernici,katolici. Govorimo naravno o našoj zemlji. Uzmimo primjer stranca koji dolazi u našu zemlju zbog nekih poslova ili odmora. U današnje vrijeme interneta mnogi se raspitaju gdje to putuju,. Pogledaju običaje te zemlje, tko tamo živi,sigurnosno stanje…. I možda mu u podacima o zemlji prikaže da tu živi velika većina vjernika koji su katolici. I dođe nedjelja. I taj stranac možda dođe u dvojbu. Nedjelja,a sve radi! Sudeći prema viđenom,očito je nešto krivo. Ili je stigao u pogrešnu zemlju ili je opis te zemlje pogrešan. Malo karikiramo sa ovim,ali shvatit ćete poruku. Vjera je dragi prijatelji borba. Borba između onoga što vjerujemo i kako se trebamo ponašati i svijeta koji nam pokušava nametnuti svoja pravila. Biti katolik, vjernik ne znači da ćemo biti spašeni, da ćemo završiti u raju,a ne paklu. To je osobna stvar svakoga od nas. Sveti Roko kojeg danas slavimo bio je iz moćne obitelji. Imućan. I ništa mu nije nedostajalo. Ipak tražio je nešto što će ispuniti njegov život. Da se razumijemo,nije ovo poziv vjernicima da budu svi kao sveti Roko,da ostave svoje obveze,obitelji  da bi služili,ali ovo je poruka kakav kršćanin treba biti. Kad dođe vrijeme odlaska sa ovoga svijeta isti je kraj i za bogataša i za siromaha, i pravednika i zločinca. Smrt! I svi dolaze pred Boga. Sa svojim djelima. Nitko ništa drugo ne nosi sa sobom. Novac, zlato,nekretnine, odjeća….razne vrijednosti,sve to ostaje na zemlji. Samo djela ostaju. Današnja čitanja nas upozoravaju na činjenicu da Kraljevstvo Božje nikome nije zajamčeno. Lažna je sigurnost krsni list kao dokaz da si kršten i da si vjernik,ako to ne potkrijepiš svojim životom,odo ti a krivu stranu brate moj. Sinove tuđinske dovest ću na svoju svetu goru, veli prorok Izaija. Sveti Pavao se obraća poganima,i veli im da je Božje milosrđe moguće prema svima koji se pokore Bogu. Evanđelje nam isto donosi priču o vjeri jedne žene.Izreka veli: Srce žene sadrži njenu dušu i njenu inteligenciju. Ova žena iz Evanđelja je pokazala veliku vjeru. To joj i Isus priznaje i usliša joj molitvu. Isus ne ostaje ravnodušan na molbe onih koji vjeruju. Poručuje ženi: »O ženo! Velika je vjera tvoja! Neka ti bude kako želiš.« Koliko današnjih vjernika ima vjeru ove žene? Mnogi su je sveli na običaj. Ali vjera je život dragi prijatelji, vjera je odnos prema Bogu svaki dan,a ne samo u prigodnim prilikama. Zato živite svoju vjeru,budite ono za što se i izjašnjavate,vjernici-katolici. I samo tako ostvarit ćete cilj kojem svi težimo-život vječni. Mir vam i dobro!