ALEP (IKA)

Sirija 15. ožujka ulazi u devetu godinu rata. O stanju u zemlji za Radio Vatikan govorio je fra Ibrahim Alsabagh, upravitelj rimokatoličke župe u Alepu, koji skrbi o najsiromašnijim obiteljima na tom području.

Ako smo umakli granatama, možemo preživjeti glad i neimaštinu koje čine našu svakodnevicu. Gospodin je s nama, rekao je biskupski vikar i upravitelj rimokatoličke župe u ratom uništenom sirijskom gradu, dodavši da je u toj zemlji tržište gotovo u potpunosti blokirano, nema posla i stanovništvo je na pragu gladi.

Župa fra Ibrahima posvećena sv. Franji Asiškom pokrenula je korizmenu inicijativu u sklopu koje će siromašnim obiteljima u Alepu, uz mjesečni paket hrane, dijeliti maslinovo ulje. Već nekoliko godina, u sklopu projekata za najpotrebitije, osiguravamo paket prehrambenih namirnica koji bi svakoj obitelji mogao pomoći da zadovolji potrebe za velik dio mjeseca, objasnio je fra Ibrahim. Tijekom prošle godine mjesečno su dijelili 3800 paketa koji su sadržavali šećer, rižu, tjesteninu, mlijeko u prahu, čokoladu te bon za meso i kavu.

Ljudi su ovdje siromašni, kazao je svećenik. Nekad je kanistar kvalitetnog ulja bio mali trošak za jednu bliskoistočnu obitelj, a sada je to postao san jer je njegova cijena gotovo jednaka mjesečnoj radničkoj plaći, odnosno 50 eura. Zbog te je činjenice, među ostalim, pokrenuta ta korizmena inicijativa, kojoj je također cilj oživjeti lokalnu poljoprivrednu proizvodnju.

Vidim da su srca ljudi uistinu slomljena, rekao je franjevac te dodao da Bog neće blagosloviti korizmu u kojoj nema milosrđa prema bližnjemu, tko god on bio, kršćanin ili nekršćanin. O. Ibrahim nastoji ohrabriti lokalnu kršćansku zajednicu s ciljem borbe protiv očajavanja, ali – kako se požalio – u srcima kršćana i dalje ostaje napast da napuste Siriju. Unatoč svemu, fra Ibrahim Alsabagh ne namjerava napustiti Alep, budućnost povjerava Gospodinu i, nastavljajući poslanje Crkve u služenju posljednjima i najsiromašnijima, ustrajno svjedoči ljubav Isusa Krista.