PIŠE MARIJA MLAČIĆ-SLOBODNA DALMACIJA
15. srpnja 2021.
Amara Čamu upoznali smo u redu za trajekt za otok Brač, gdje je s prijateljem Mersadom išao u posjet zajedničkim prijateljima
Galerija
Amara Čamu upoznali smo u redu za trajekt za otok Brač, gdje je s prijateljem Mersadom išao u posjet zajedničkim prijateljimaDuje Klarić/Cropix

U trajektnoj luci u Splitu nitko nije mogao ne uočiti tirkizno zelenog Fiću spremnog za polazak na Brač. Sarajlija Amar Čamo, vlasnik automobila, rekao nam je da je to najbolji dio putovanja u takvom vozilu, širi radost i pozitivnu energiju zbog čega upoznaje pregršt novih ljudi.

Otkako je prvi put s njim krenuo na put, prošao je dobar dio Europe i sjeverne Afrike s prijateljima, nekad djevojkom, danas suprugom Lejlom, a za samo par dana u njemu će se voziti i njihov dvomjesečni sin.

Nezaustavljivi avanturisti svoje dogodovštine u kultnom vozilu objavljuju na Instagram profilu Ficarew, zahvaljujući kojem su stekli razna poznanstva – od Balija do Argentine.

image

‘Automobil fićo se prodavao posvuda, tako da nas prate ljudi iz cijeloga svijeta. U ove četiri godine skroz mi se promijenio život. Upoznali smo toliko otvorenih ljudi…’
 Duje Klarić/Cropix

“Ideja za ficacrew se rodila prije pet godina, kad smo krenuli iz Crne Gore prema Italiji. Fića tada nije bila spremna” – prepričava nam Amar, koji o svom autu iz dragosti priča samo u ženskom rodu.

“U početku smo imali puno kvarova, ljudi su govorili da smo ludi kad smo odlučili otići na dva tjedna s njom u Tursku, ali meni je inspirativno kad netko kaže da se nešto ne može”, kaže kroz smijeh.

Isto auto ovog je puta išlo bez ikakvih poteškoća.

Amar misli da “Fića” nije očekivala da će se vratiti u život, a kad je shvatila da nije ostavljena, počela je raditi odlično.

No sigurno su u tome pomogle i njegove mehaničarske sposobnosti. Po struci nije automehaničar, ali je uvijek volio restaurirati stare automobile, tako da se sam brine za gotovo sve popravke.

Prvo dugo putovanje u trajanju od pet tjedana Amar je isplanirao u tri dijela.

Započeo ga s jednim društvom u Italiji, pa s drugim i trajektom otišao za Tunis i dalje u Alžir, da bi mu se naposljetku priključila Lejla.

“Zbog teritorijalnih sukoba nismo mogli prijeći granicu između Alžira i Maroka kopnom, nego smo prvo išli u Španjolsku. Mislili smo se hoćemo li se vraćati u Afriku ili ići u Portugal, ali odabrali smo opciju koja nam je bila veća avantura” – objašnjava.

image

Mersad Ibrahimović i Amar Čamo u splitskoj Trajektnoj luci
 Duje Klarić/Cropix

Amar je inače živio u Australiji 23 godine, a Lejla u Švicarskoj gotovo cijeli život, ali odlučili su se zajedno vratiti u Bosnu i Hercegovinu i danas žive u Sarajevu, gdje su se i vjenčali 2019. godine.

Njihovo bračno putovanje nije bio jedan, već tri medena mjeseca, a prijevozno sredstvo bila im je naravno, voljena Fića. Cilj? Stići od Sarajeva do Reykjavika.

“Putovali smo sjeverom preko Danske, posjetili smo i Farske otoke i stigli na Island. Ondje su nas u studenom dočekali minusi što je za našu Fiću bili izazovno, ali ona je sve to podnijela” – kaže ponosni Amar i dodaje da, osim Fićine izdržljivosti, svu zahvalnost što je njihovo putovanje uspjelo duguje i divnim ljudima, koji su im nudili smještaj.

Od sto dana putovanja, čak 84 su proveli kod prijatelja koje su upoznali preko svoga Instagrama.

“Automobil fićo se prodavao posvuda, tako da nas prate ljudi iz cijeloga svijeta. U ove četiri godine skroz mi se promijenio život. Upoznali smo toliko otvorenih ljudi, koji su nam postali doživotni prijatelji.

Uvijek svih pozivamo da nas posjete u Sarajevo, ali da dođu u isto vrijeme ne znam što bismo napravili. Morali bi kupiti hotel ili postaviti šatore na najveću livadu” – šali se Amar.

image

Amar nije po struci automehaničar, ali je uvijek volio restaurirati stare automobile, tako da sam brine za gotovo sve popravke
 Duje Klarić/Cropix

Društvene mreže i utjecaj koji imaju preko njih, Amar i Lejla koriste i kako bi promovirali pozitivne promjene u svijetu.

Kažu kako su putujući shvatili koliko ljudi malo mare za zemlju “koja nam je posuđena”.

U suradnji s EU i raznim institucijama organizirali su akcije čišćenja i radionice kako bi podigli svijest o tom problemu. Shvatili su da postoji snažna korelacija između mentaliteta ljudi i odnosa prema okolišu, pa se trude obrazovati mlade kako bi shvatili važnost brige za prirodu.

Hrvatska je, kaže Amar, poprilično uređena i dodaje da mu je naša obala, usprkos brojnim putovanjima, i dalje najdraža na svijetu.

Hrvatska i Slovenija početna su točka njihove “Balkanske ture”, koju namjeravaju završiti u Grčkoj i Bugarskoj. Na njoj će im se pridružiti i dvomjesečni sin.

“Sve smo smislili da bismo mogli što prije krenuti na put. Stavili smo sjedalicu i u petak krećemo. Ljudi nas pitaju kako ćemo putovati s bebom, ali Lejla je prava avanturistica kao i ja, tako da ćemo se možda sada malo usporiti, ali sigurno ne i zaustaviti” – otkriva nam Amar za kraj.