“Krajnji cilj Komunističke partije je da ‘postane Bogom’. To je ono što Sotona oduvijek radi.”

Kršenja vjerskih sloboda (uključujući ponekad i prisilna zatvaranja, nasilje, pa čak i progone cijelog stanovništva) nisu novost stanovnicima Kine koji se izjašnjavaju pripadnicima određene religije.

Neovisno radi li se o budizmu, kršćanstvu ili islamu, kineske vlasti pod vodstvom predsjednika Xija Jinpinga provode sinizaciju religija – prisilnu kulturnu asimilaciju u vidu prihvaćanja kineskog jezika, simbola ili kineskog nacionalnog identiteta od strane nekineskih etničkih skupina ili kultura. To, naravno, uključuje i prihvaćanje vrijednosti te nadzor Komunističke partije Kine i njezina vođe.

Pritom komunistički dužnosnici u tome postaju sve kreativniji. Nakon što su nedavno budistički kip zamijenili divovskim čajnikom te izbacili riječ Bog iz Djevojčice sa šibicama i drugih književnih klasika u školama, službenici su naredili protestantskim zajednicama provincije Henan uklanjanje natpisa s Deset Božjih zapovijedi.

Kako javlja Bitter Winter, stranica koja se bavi izvještavanjem o stanju vjerskih sloboda i ljudskih prava u Kini, vlasti su prvo u jednoj protestantskoj crkvi tražili uklanjanje prve Božje zapovijedi, da bi im uskoro zasmetalo svih deset.

Bitter Winter piše kako su u prefekturi Luoyang iz gotovo svih bogomolja koje pripadaju državnoj protestantskoj crkvi Three-self maknuli plakate s Deset Božjih zapovijedi zamijenivši ih citatima predsjednika Xija Jinpinga.

Three-self domoljubni pokret najveća je protestantska zajednica u Kini pod patronatom države. Prema podacima, pripada joj oko 23 milijuna vjernika.

Izraz “three-self” dolazi od istoimene formule protestantskih misionara prema kojoj djelovanje, održivost i rast vjerske zajednice treba prepustiti pripadnicima lokalnog naroda. Formula je zasnovana na trima principima: samoupravljanju, samoodržavanju i samorasprostranjivanju.

Neki vjernici i pastori odbili su implementirati naredbe o uklanjanju Božjih zapovijedi zbog čega su komunističke vlasti zatvorile nekoliko crkava. Pritom su vjernicima prijetili stavljanjem na “crnu listu” (što za posljedicu ima, između ostalog, ograničenje kretanja te mogućnosti školovanja i budućeg zaposlenja za njihove potomke) ako nastave s protivljenjem.

Odmazdu su pretrpjele čak i crkve koje su se povinovale zahtjevima službenika.

“Morate biti potpuno poslušni Partiji. Morate učiniti što god vam Partija naredi. Ako se tome usprotivite, vaša će crkva biti odmah zatvorena”, navodno su poručili službenici Odjela rada Ujedinjene fronte pred članovima jedne protestantske zajednice.

Prema iskazima svjedoka, jedna od poruka koja je zamijenila Deset Božjih zapovijedi dolazi iz govora koji je Xi Jinping navodno uputio članovima radnog sastanka Odjela rada Ujedinjene fronte, 18. svibnja 2015.: “Temeljne socijalističke vrijednosti kineske kulture pomoći će u apsorbiranju različitih religija u Kini. Podržite religijske zajednice u interpretaciji vjerskih misli, doktrina i učenja u skladu s potrebama progresa. Odlučno branite od infiltracije zapadne ideologije te se savjesno oduprite utjecaju ekstremističke misli.”

Jedan od pastora državne protestantske crkve izjavio je kako Komunistička partija Kine sistematično uništava Three-self zajednice nagrizajući kršćansko učenje.

Prvo zabranjuju postere s kršćanskim porukama, zatim ruše križeve te naređuju isticanje državnih zastava i “temeljnih vrijednosti socijalizma”. Potom postavljaju sustav nadzora kako bi nadgledali vjerske aktivnosti da bi na kraju zamijenili Deset Božjih zapovijedi govorima predsjednika Xija Jinpinga, opisao je pastor.

“Krajnji cilj Komunističke partije je da ‘postane Bogom’. To je ono što Sotona oduvijek radi.”

Tino Krvavica | Bitno.net