Autori: Vecernji.hrHina
06.02.2023.

Televizijske snimke prikazuju šokirane ljude kako u pidžamama stoje na snijegu i gledaju spasioce kako kopaju po ruševinama kuća. Epicentar potresa bio je u okrugu Pazarcik, u pokrajini Kahramanmaras na jugoistoku zemlje, oko 60 km zračne linije od sirijske granice.

Više od 1500 ljudi je poginulo i stotine ozlijeđeno u potresu magnitude 7,8 po Richteru koji je u ponedjeljak pogodio središnju Tursku i sjeverozapadni dio Sirije. Prema američkom seizmološkom zavodu USGS, katastrofalan potres jakosti 7,8 se dogodio u 4:17 sati ujutro po lokalnom vremenu na dubini od približno 17,9 kilometara.

Epicentar potresa bio je u okrugu Pazarcik, u pokrajini Kahramanmaras na jugoistoku zemlje, oko 60 km zračne linije od sirijske granice, a osjetio se i na Cipru i u Libanonu.

Televizijske snimke prikazuju šokirane ljude kako u pidžamama stoje na snijegu i gledaju spasioce kako kopaju po ruševinama kuća. Epicentar potresa bio je u okrugu Pazarcik, u pokrajini Kahramanmaras na jugoistoku zemlje, oko 60 km zračne linije od sirijske granice.

Tijek događaja:

13.15 – Letovi do i od zračne luke u pokrajini Hatay su obustavljeni, dok su zračne luke u Maraşu i Antepu također zatvorene za civilne letove.

Društvenim mrežama kruže snimke uništene piste. Više pročitajte OVDJE.

13.10 – Mostarac Goran Karačić (26) nogometni je vratar u turskom klubu Adana Demirsporu. Razorni potres u Turskoj zatekao ga je u Istanbulu, no u stanu u Adani mu je ostala supruga.

– Jučer smo stigli u Istanbul, gdje smo danas trebali igrati protiv Umraniyespora. No, sportski direktor nam je tek javio da je sve otkazano. Koga sad briga za nogomet, važnije je spasiti živote – kazao je Karačić za Dnevni avaz.

Više pročitajte OVDJE.

12.40 – Kamera je snimila novo urušavanje zgrade u Turskoj.

12.30 – U potresu koji je pogodio Tursku, rano jutros, ozlijeđene je jedna hrvatska državljanka, doznaje Večernji list. Prema do sada poznatim informacijama, ozlijeđena žena živi u Istanbulu, a ozlijeđena je u gradu Adiyamanu. u bolnici je i osjeća se dobro. Više pročitajte OVDJE.

12.20 – Stotine su ostale zarobljene ispod ruševina – objavljeno je na Twitter profilu Bijelih kaciga. Iz Sirije i Turske stižu katastrofalne vijesti. Ukupno su poginule 1504 osobe, a tisuće ih je ozlijeđeno nakon snažnog potresa. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan rekao je ranije da je u Turskoj poginulo 912 osoba, a ozlijeđeno ih je 5385, javlja CNN.

U Siriji su poginule 592 osobe, javlja sirisjka državna novinska agencija SANA. Bijele kacige objavile su kako je na području koje kontroliraju sirijski pobunjenici smrtno stradala 221 osoba.

11.30 – Novi snažni potres pogodio je Tursku. Prema prvim informacijama s EMSC-a potres je bio magnitude 7.7 stupnjeva po Richteru. Turski AFAD javlja kako je epicentar bio na dubini od 7 kilometara kod grada Elbistana.

Više pročitajte OVDJE.

11.17 – Turski predsjednik Recep Tayip Erdogan izjavio je da je samo u Turskoj u potresu poginulo 912 ljudi, a ozlijeđeno 5.383. Dodao je da ne može predvidjeti koliko će porasti broj mrtvih dok se potraga za preživjelima.  Kako javlja BBC, više od 2400 osoba spašeno je u Turskoj. Na terenu je oko 9000 spasioca koji tragaju za preživjelima.

Sirijska državna televizija javila je o najmanje 386 poginulih i 648 ozlijeđenih, dok su ‘Bijele kacige’ izvijestile o najmanje 147 mrtvih i 340 ozlijeđenih na sirijskom području koje kontroliraju pobunjenici.

Erdogan je rekao i kako je ovo najveća katastrofa koja je pogodila Tursku od 1939. godine. Rekao je i kako je potres urušio 2818 zgrada.

11.00 – Europska unija, NATO i brojne pojedinačne zemlje najavile su pomoć nakon katastrofalnog potresa u Turskoj i Siriji. Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izrazio je solidarnost i najavio pomoć Saveza svojoj članici Turskoj. “Potpuna solidarnost s našom saveznicom Turskom nakon ovog strašnog potresa”, napisao je Stoltenberg na Twitteru.

“Saveznici NATO-a mobiliziraju se u potpori”, napisao je, dodajući da je u kontaktu s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom.

Europska unija poslala je spasilačke ekipe u Tursku, objavio je povjerenik za upravljanje krizama Janez Lenarčič. Spasilački timovi iz Nizozemske i Rumunjske na putu su za Tursku, napisao je na Twitteru. On je dodao da je nakon potresa aktiviran tzv. Mehanizam za civilnu zaštitu preko kojeg zemlje mogu zatražiti pomoć od EU. Turska je pomoć zatražila, dodao je Lenarčič.

“Potpuno smo solidarni s narodima Turske i Sirije nakon smrtonosnog jutrošnjeg potresa”, napisala je na Twitteru predsjednica EK Ursula von der Leyen.  “Pomoći ćemo kako god možemo”.

 

Potres u Turskoj
Foto: Reuters/PIXSELL

 

Njemačka, Italija i Francuska, Belgija, Poljska, Španjolska i Finska ponudile su pomoć razorenim regijama. Pomoć je ponudio i ruski predsjednik Vladimir Putin. Njemački kancelar Olaf Scholz najavio je da njegova zemlja poslati pomoć regijama pogođenim snažnim potresom.

“U šoku pratimo vijesti o potresu u pograničnom području između Turske i Sirije. Broj poginulih i dalje raste. Tugujemo s obiteljima i strepimo za one pod ruševinama. Njemačka će naravno poslati pomoć”, napisao je kancelar na Twitteru.

Francuska je spremna poslati hitnu pomoć narodu Turske i Sirije, napisao je na Twitteru predsjednik Emmanuel Macron. “Užasne snimke dolaze iz Turske i Sirije nakon potresa neviđene snage. Naše misli idu ožalošćenim obiteljima”, dodao je.

Italija je ponudila Turskoj pomoć svoje civilne zaštite. Ministar vanjskih poslova Antonio Tajani na Twitteru je napisao da je razgovarao s turskim kolegom Mevlutom Cavusogluom kako bi mu prenio “potporu Italije i ponudio (osoblje) Civilne zaštite”.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je njegova zemlja spremna poslati potrebnu pomoć “prijateljskom” turskom narodu nakon potresa. “Šokiran informacijom o stotinama poginulih i ranjenih u potresu u Turskoj”, napisao je Zelenskij na Twitteru.

“Izražavamo sućut obiteljima žrtava i želimo ranjenima brzi oporavak. Mi smo u ovom trenutku bliski prijateljskom turskom narodu, spremni ponuditi potrebnu pomoć”.

Putin je ponudio rusku pomoć Siriji i Turskoj.

Rusija, koja je blisko povezana sa sirijskim predsjednikom Bašarom al-Asadom, održava značajnu vojnu prisutnost u toj zemlji. Putin također ima snažan odnos s predsjednikom Turske, članice NATO-a.

Primite moju duboku sućut zbog brojnih ljudskih žrtava i razaranja velikih razmjera izazvanih snažnim potresom u vašoj zemlji”, rekao je Putin u svojoj poruci Erdoganu u ponedjeljak. “Spremni smo pružiti potrebnu pomoć u tom pogledu.”

Putin je odvojeno rekao Asadu da Rusija dijeli “tugu i bol onih koji su izgubili svoje voljene” i da je Moskva spremna pružiti pomoć.

10.50 – BBC je citirao dr. Haluka Özenera,  direktora opservatorije Kandili sa sjedištem u Istanbulu i Instituta za istraživanje potresa. “Suočavamo se s najvećim potresom koji smo vidjeli u 24 godine u ovoj regiji. Do sada se dogodilo 100 naknadnih potresa. Oko 53 od njih je preko magnitude 4. Sedam njih imalo je magnitudu iznad 5. Možemo reći da će se ovi potresi nastaviti i sljedećih dana”, kazao je.

10.44 – Škole u 10 gradova i provincija diljem Turske koje je pogodio potres bit će zatvorene tjedan dana, rekao je potpredsjednik zemlje Fuat Oktay. Također je rekao da su letovi do i od zračne luke u pokrajini Hatay obustavljeni, dok su zračne luke u Maraşu i Antepu također zatvorene za civilne letove.  Turska nuklearna elektrana Akkuyu, koja je trenutno u izgradnji, nije oštećena u potresu, rekao je Reuters dužnosnik ruske tvrtke koja gradi elektranu.

“Ovdje su se osjetila podrhtavanja zemlje, ali naši stručnjaci nisu otkrili nikakvu štetu na građevinskim strukturama, dizalicama i opremi”, rekla je Anastasia Zoteeva.

10.35 – Prema najnovijim informacijama u potresu koji je pogodio Tursku Siriju poginulo je najmanje 670 osoba. U Turskoj su poginule najmanje 284 osobe, a ozlijeđeno ih je više od 2300.

Sirijska državna televizija javila je o najmanje 386 poginulih i 648 ozlijeđenih, dok su ‘Bijele kacige’ izvijestile o najmanje 147 mrtvih i 340 ozlijeđenih na sirijskom području koje kontroliraju pobunjenici.

10.20 – Cijelo područje Turske, objasnio je seizmolog Krešimir Kuk za Večernji list, je izrazito seizmički aktivno s vrlo izraženom tektonikom i čestim i jakim potresima kao posljedica toga. “Tamo već imamo relativno već dobro poznatu veliku zonu rasjeda, sjeverni anatolijski rasjed, sjeveroistočni rasjed, a na toj rasjednoj zoni se i prije bilježio najveći broj potresa – kazao je Kuk za Večernji list.

Što je sve ispričao o ovom razornom potresu možete pročitati OVDJE.

10.10 – Premijer Andrej Plenković uputio je sućut obiteljima stradalih u potresu u Turskoj.

 

10.00 – Tursku je nakon razornog potresa kroz nekoliko sati pogodilo još jako puno naknadnih podrhtavanja koji variraju od jačine 5,5 do 6,6 Richtera. Za usporedbu, Turski potres je otpustio 5600 puta više energije od zagrebačkog i 125 više energije od petrinjskog potresa – kazala je rukovoditeljica Seizmološke službe RH Ines Ivančić za 24 sata.

– Na području Petrinje i okolice očekivana maksimalna magnituda je 6,5 Richtera dok je aktivno i obalno područje prema jugu Hrvatske. Tamo se mogu dogoditi potresi magnitude 7,0 stupnjeva po Richteru. Potres u Turskoj se osjetio na širem području zemlje, a zabilježili su ga i naši instrumenti – zaključila je Ivančić.

9.30 – “Stanje je tragično, u gradu Salkinu se urušilo na desetke zgrada”, rekao je pripadnik Bijelih kaciga u video snimci na Twitteru. Salkin se nalazi na oko pet kilometara od turske granice. Predsjednik Bašar al-Asad sazvao je hitan sastanak kabineta kako bi se procijenila šteta i razmotrili daljnji koraci, objavio je predsjednikov ured. Spasilačke ekipe tragaju za preživjelima po obilnoj kiši i susnježici, pokazuju snimke državne televizije. Zdravstvene vlasti su pozvale ljude da pomognu u prijevozu ozlijeđenih u bolnice i ambulante. Više pročitajte OVDJE.

9.20 – Lokalna televizija u turskom gradu Sanliurfi snimila je trenutak u kojem se urušila zgrada.

Loaded: 65.51%

Remaining Time -0:19

8.50 – Stephen Hicks, seizmolog s University Collegea u Londonu, kaže da je prethodni najveći potres, također magnitude 7,8, pogodio sjeveroistočnu Tursku u prosincu 1939. i ubio 30.000 ljudi. “Zapravo, bez previše sumnje, mislim da bi današnji potres mogao biti zapisan kao zajednički najveći – ako ne i najveći – potres ikada instrumentalno zabilježen u Turskoj. Prethodni bio je potres M7.8 u prosincu 1939. u blizini N. Anatolian Fault”, napisao je seizmolog. Više pročitajte OVDJE.

8.33 – Više od 500 ljudi poginulo je u Turskoj i Siriji nakon razornog potresa koji je pogodio jug Turske. Fuat Oktay, turski potpredsjednik, rekao je kako su poginule 284 osobe dok ih je više od 2300 ozlijeđenih.

Sirijska novinska agencija SANA objavila je kako je u Siriji poginulo najmanje 237 osoba dok ih je 639 ozlijeđeno.

Oktay je također rekao i kako je u 10 gradova oštećeno više od 1700 zgrada.

8.30 – Prema za sad dostupnim informacijama, u katastrofalnom potresu u Turskoj nema stradalih hrvatskih državljana, kažu nam iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova

8.24 – Bivši golman ‘vatrenih’ Mario Galinović već dulje vrijeme radi u Turskoj koju je u noći pogodio razoran potres magnitude 7.8 stupnjeva po Richteru. Galinović se nalazi u Gaziantepu gdje je u istoimenom klubu do kraja siječnja bio trener vratara. Više ne radi za turskog prvoligaša, no planirao je cijelu veljaču ostati u gradu. Epicentar potresa bio je nedaleko od tog grada. Više pročitajte OVDJE.

8.00 – Jedan je muškarac rekao za BBC da je bio uvjeren da će njegova obitelj poginuti kada je zatreslo. S obitelji je bio na 5. katu u stanu  u južnom turskom gradu Adani. “Nikada u životu nisam vidio ovako nešto. Njihali smo se skoro jednu minutu”, rekao je Nilüfer Aslan. Više pročitajte OVDJE.

7.34 – Kako javlja sirijska agencija SANA u toj je zemlji poginulo najmanje 237 osoba dok ih je 639 ozlijeđeno. Prema službenim podacima u Turskoj i Siriji poginulo je više od 300 ljudi te je gotovo 2000 ozlijeđenih, javlja CNN.

7.30 – Kamere su zabilježile trenutak razornog potresa. Više pročitajte OVDJE.

Potres u Turskoj

1 / 35

6.52 – Turska agencija za upravljanje katastrofama AFAD priopćila je u ponedjeljak da je 76 ljudi poginulo, a 440 ozlijeđeno u snažnom potresu koji je pogodio nekoliko pokrajina na jugu zemlje.

“76 naših građana izgubilo je živote u Adani, Adiyamanu, Malatyi, Kahramanmarasu, Gaziantepu, a 440 građana je ozlijeđeno u Sanliurfi, Diyarbakiru, Adani, Adiyamanu, Malatyi, Osmaniyeu, Hatayu i Kilisu”, rekao je AFAD.

U sjevernoj i zapadnoj Siriji poginuo je više od 100 ljudi, a stotine su ozlijeđene, objavila je državna televizija pozivajući građane da svojim automobilima pomognu u prijevozu žrtava do bolnica.

Zdravstveni dužnosnik u teško pogođenoj sirijskoj pokrajini Aleppo rekao je Reutersu da su neki stanovnici još uvijek pod ruševinama, a ranjeni dolaze u bolnice u valovima.

 

6.40 Talijanske vlasti upozorile su na potencijali tsunami i građane su pozvali da se udalje od obale.

 

6.30 – Prema AFAD-u, vladinoj agenciji za upravljanje katastrofama, potres koji se dogodio tijekom noći imao je magnitudu 7,4 i bio je na dubini od 7 kilometara.

Videosnimke objavljene na društvenim mrežama prikazuju uništene zgrade u nekoliko gradova na jugoistoku zemlje. Dopisnik AFP-a u Diyarbakiru, velikom gradu na jugoistoku zemlje, vidio je srušenu zgradu i rekao je da spasioci pokušavaju izvući ljude iz ruševina. Na Twitteru su turski korisnici podijelili identitet i lokaciju ljudi zarobljenih pod ruševinama u nekoliko gradova na jugoistoku zemlje.

Gradonačelnik Adane Zeydan Karalar rekao je da su uništene dvije zgrade od 17 i 14 katova, javlja televizija TRT. Zgrade su uništene u mnogim gradovima na jugoistoku zemlje, uključujući AdiyamanDiyarbakir Malatyu, javlja privatni turski kanal NTV, što izaziva strah da bi moglo biti puno žrtava.

Poziv na međunarodnu pomoć 

“Svi naši timovi su u pripravnosti. Objavili smo uzbunu četvrte razine. Ovo je poziv i za međunarodnu pomoć”, rekao je turski ministar unutarnjih poslova Süleyman Soylu za kanal Haberturk.

“U ovom trenutku ne možemo ništa točno reći o šteti i gubitku ljudskih života“, kazao je on dodavši da ima žrtava i da su se već dogodila 22 naknadna potresa.

 

Strong 7.8-Magnitude Earthquake Hits Southern Turkey
A major 7.4-magnitude earthquake that struck southeastern Turkey on 6 February 2023. (Depo Photos) Photo: Depo Photos/ABACA/ABACA
Foto: Depo Photos

 

Guverner pokrajine Gaziantep pozvao je stanovnike da se okupe vani. Sirijska državna televizija izvijestila je da se zgrada u blizini Latakije, na zapadnoj obali Sirije, srušila nakon potresa. Provladini mediji javili su da se nekoliko zgrada djelomično srušilo u Hami, u središnjoj Siriji. Civilna zaštita i sirijski vatrogasci rade na izvlačenju žrtava iz ruševina. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan obaviješten je o potresu, priopćilo je tursko predsjedništvo.  Turska se nalazi u jednoj od najaktivnijih seizmičkih zona na svijetu.

 

Foto: EMSC/Screenshot