ZAGREB (IKA)

Dana 10. prosinca 2020. godine, na Trgu Stjepana Radića u Zagrebu, prigodom otkrivanja Spomenika domovini, kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački imao je uvodnu riječ i molitvu za domovinu Hrvatsku, koje donosimo u cijelosti.

Cijenjeni dionici današnjega susreta,

idejna nakana inicijatora i tvoraca ovoga Spomenika domovini arhitektonskim i umjetničkim izražajem povezuje važne sastavnice hrvatskoga spomena, artikuliranoga u metaforici: vrata i prijelaza, boli i žrtve, preobrazbe i nade. Sve je to prožeto kozmičkim elementima, koji obuhvaćaju i ljude i događaje, stvoreni svijet i brigu za njega.

Vrijedno je Bogu zahvaliti na svemu što nam je darovano, osobito na onome što je niknulo iz nesebičnosti i žrtve, misleći pritom osobito na hrvatske branitelje, a na današnji dan obljetnice njegove smrti posebno na prvoga hrvatskoga predsjednika, dr. Franju Tuđmana.

Na ovo će mjesto dolaziti ljudi s raznih strana domovine i svijeta. Neka kroz »zid boli«, preobražen u zid svjetla, u »svjetlozid«, vide našu otvorenost za zajedništvo i našu odlučnost da se zalažemo za istinske vrjednote, znajući odakle dolazimo i kamo idemo.

 

Svemogući, milosrdni Bože,
zahvaljujemo ti na predivnome daru
zemaljske domovine Hrvatske;
na daru slobode i baštini prošlosti;
na ljudima koji su u nju ugradili svoje živote.Dajemo ti hvalu, jer si i nas pozvao
da u njoj dijelimo radosti i žalosti, nade i tjeskobe;
da se u patnjama uzajamno tješimo
tvojom mukom i smrću koja je pobijedila smrt
i da se radujemo gledajući svjetlo Uskrsnuća.Po svome si nam Sinu objavio novi život.
On je za sebe rekao: Ja sam vrata; ja sam svjetlo.
On je postao i žrtvom i žrtvenikom,
da bi svojom patnjom preobrazio svaku bol,
dokinuo razdjelnicu te povezao nebo i zemlju.Svojim Duhom budi bliz svima koji nose rane stradanja;
izliječi im boli i prati svojom radošću;
okrijepi ih veličinom opraštanja i snagom spomena.
A sve nas opaši istinom, zaogrni pravednošću,
štiti vjerom i vodi svojom Riječju.Bdij nad nama pogledom blažene Djevice Marije
dok molimo zagovor svetoga Josipa,
zaštitnika hrvatske Domovine
i mučenika blaženog Alojzija Stepinca,
svjedoka istine i čiste savjesti.
Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.