Jedino što može ukloniti siromaštvo jest pravedno dijeljenje dobara. Tako je jednom prilikom poručila svijetu sveta majka Tereza. U ovim nedjeljnim čitanjima slušamo o siromaštvu i plemenitosti. U prvom čitanju prorok Ilija u gradu Sarfati sretne jednu udovicu,te je upita vrč vode i komad kruha. Glad je harala u to doba. Ali udovica mu uz svoju najbolju volju ne može udovoljiti iako to želi. Naime ide kući spremiti zadnji obrok sebi i sinu i čekati smrt od gladi. Ali Ilija preko Boga čini čudo i za cijelo vrijeme gladi udovici i njenom sinu nije nestalo brašna i ulja. I preživjeli su. U svetom Evanđelju Isus u Hramu tumači učenicima nauk Božji. U to vrijeme mnogi su u hramsku riznicu ubacivali milostinju. Bogataši su bahato ubacivali javno da se vidi,dok je ostali narod bio skroman. Među mnoštvom se nađe i udovica koja u riznicu ubaci dva novčića. Sve ono što je u tom trenutku imala. I Isus hvali njenu iskrenost. Teško je to vrijeme bilo dragi prijatelji. Nije bilo puno zaštite za siromahe i udovice. Bili su prepušteni nevolji. S vremenom su se donijeli pozitivni zakoni koji najslabije u društvu stavljaju pod zaštitu. I usprkos tome naš svijet obiluje velikim nejednakostima. Nepravednost je uzela maha. Gramzivost je postala vrlina mnogih. Da bi postigli cilj doslovno gaze sve pred sobom. Iskorištavaju ljudsku nevolju i potrebu za radnim mjestom do krajnjih granica. To se posebno vidi u radu trgovina. Pojedini vlasnici zgrću silno bogastvo koje im svojim radom stječu te obespravljene radnice,naše majke,sestre i kćeri. I dijele li tu zaradu te gazde ravnopravno? Možete misliti. Izgovor im je da ne mogu plaćati više. A pitam ja vas kako onda pojedini trgovački lanci svojim radnicama daju plaću na kojoj im zavide i mnoga druga zanimanja. Dobijaju bonuse,trinaestu plaću,božićnice i uskrsnice. Poštuje im se pravo na slobodan dan. Ali vlasnici tih lanaca su stranci, skromni ljudi koji poštuju rad i dostojanstvo ljudske osobe. Koji su svoj imetak stekli na pošten način,svojim trudom i radom. Zato ga i cijene. Svi znate o kojim lancima trgovina ovdje govorimo. Ali dragi prijatelji još smo mi daleko od takvog ponašanja naših domaćih“gazdi“.
Zakoni njima idu u korist,a ne radnicima. Vlastodršci im omogućuju takvo ponašanje. Sprega je to vlasti i kapitala. Svoju pohlepu pokušavaju prikriti raznim dobrotvornim davanjima gdje daju mrvice sa svojega stola sirotinji koja im je omogućila to bogastvo. Ali Bogu se ništa ne može sakriti. Isus u današnjem Evanđelju poručuje: »Čuvajte se pismoznanaca, koji rado idu u dugim haljinama, vole pozdrave na trgovima, prva sjedala u sinagogama i pročelja na gozbama; proždiru kuće udovičke, još pod izlikom dugih molitava. Stići će ih to oštrija osuda!« Čuvajte ih se dragi prijatelji. Ne dajte da vas zavaraju njihovi odlasci u crkvu jednom ili dva puta godišnje na rezervirana mjesta. Ne dajte da vas zavaraju njihovi pobožni pozdravi. Jer njihove riječi ne slijede djela. A Bog traži djela dobri čovječe. Zato je ona poruka svete majke Tereze sa početka našeg današnjeg osvrta tako bitna. Posebno danas. I posebno u našoj Domovini. Ova žena iz Evanđelja, udovica, predstavlja sliku izrabljenog naroda i to izrabljenog u ime takozvanog boga novca. Poruka na kraju glasi: Raspodijelite to bogastvo pravedno, dajte radniku zasluženu plaću,ne tlačite uboge i sirote. Jer Bog je ovaj svijet stvorio za svakoga,a ne samo za pojedince. Ali isto tako neće svatko ući u Njegovo kraljevstvo,već samo pojedinci. I to oni koji Njegov zakon poštuju djelima,a ne samo riječima. Neka vam za ovo posluži primjer svetoga Martina kojega danas slavimo. Svim obiteljima u našoj župi koje slave svetoga Martina kao svojega nebeskog zaštitnika ovim putem čestitamo. Mir vam i dobro!(11.XI)