SOLIN (IKA)

Predvodeći euharistijsko slavlje u novoizgrađenoj crkvi Svete Obitelji u Solinu u nedjelju, 8. studenoga, splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić zaredio je za đakone dvojicu bogoslova na naslov Splitsko-makarske nadbiskupije: Marijana Šituma (26) iz župe sv. Križa iz splitskog Velog Varoša i Roka Kaštelana (28) iz župe sv. Petra ap. Priko/Omiš.

U slavlju je sudjelovalo desetak svećenika na čelu s nadbiskupom Barišićem, nadbiskupom koadjutorom mons. Draženom Kutlešom, generalnim vikarom mons. Miroslavom Vidovićem te rektorom Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu don Jurom Bjelišem koji je zajamčio da su kandidati prema sudu Crkve prikladni za đakonsku službu.

Nadbiskup Barišić je na samom početku pozdravio svećenike, odgojitelje i profesore, župnike rodnih župa ređenika i župa gdje su vršili đakonski praktikum, bogoslove, a osobito roditelje, obitelj i prijatelje ređenika, kao i sav vjernički puk. Poželio je đakonima da budu novost Crkve, duboko povezani s najvećim đakonom – Isusom Kristom.

Nadbiskup koadjutor mons. Dražen Kutleša pozvao je đakone da se oslanjaju na ono nepropadljivo

U prigodnoj homiliji mons. Dražen Kutleša protumačio je evanđeoski tekst koji govori o pet mudrih i pet ludih djevica naglasivši da je njegova temeljna poruka biti pripravan i budan za dolazak Zaručnika. U tom je svjetlu kazao da pet ludih, odnosno pet nerazboritih djevica nisu bile svjesne što ih čeka u životu.
U životu često, nastavio je, “susrećemo ugledne i pametne ljude, ali koji nisu mudri jer se oslanjaju na propadljive stvari koje brzo prolaze i onda se često nađu u neprilikama”. U tom je surječju pozvao đakone da se oslanjaju na ono nepropadljivo.

“Dragi Roko i Marijane, da biste bili dobri đakoni i dobri svećenici trebate biti ispunjeni ljubavlju prema riječi Božjoj. Ta ljubav se ne sastoji samo u navještaju nego u tome da riječ Božju prihvatite i duboko usadite u srce kako bi ljudi iz vašeg navještaja osjetili da ono proizlazi iz vašega srca, a ne iz puke obveze da to morate činiti. Božja riječ je naš životni putokaz”.

Nadbiskup Kutleša je upozorio da u današnje doba nedostaje proroka, koji će u svjetlu Božje riječi znati u teškim trenucima protumačiti različite okolnosti jer nalazimo se između obećanja i obećane zemlje.
“Trebamo imati onu vječnu perspektivu da je ovaj svijet prolazan i da živimo određeni broj godina te da sve prolazi. Ako promatramo to u svjetlu riječi Božje onda ćemo znati tumačiti znakove vremena i voditi narod koji nam je povjeren”, kazao je mons. Kutleša.

Strahopoštovanje prema Bogu pomoći će vam da s poštovanjem pristupate oltaru Gospodnjem

Osvrnuo se na činjenicu da mudre djevice nisu posudile ludim djevicama ulja za njihove svjetiljke i na taj način iskazale milosrđe naglasivši da se neke stvari u životu ne mogu niti darovati niti posuditi, a važne su za proputovanje ovozemaljskim životom k vječnosti, poput, molitvenog života ili znanja nekog mudrog čovjeka. Kako bi se ispravno odnosili prema Bogu i svemu stvorenome nadbiskup Kutleša je đakonima podcrtao strah Božji – početak mudrosti.

Strahopoštovanje prema Bogu pomoći će vam, dodao je, da s poštovanjem pristupate oltaru Gospodnjem i riječi Božjoj. Pozvao ih je da riječ Gospodnju naviještaju s oduševljenjem, potpuno i cjelovito, nasljedujući i u tome Isusa Krista, a ne nezainteresirano jer ljude naviještajući treba privesti k Bogu. Potaknuo ih je da posvete svoj život molitvi i da hode s Gospodinom jer intelektualno uzdizanje bez duhovnoga života nadimlje, dok molitva stavlja u realnost života i pomaže razlikovati bitno od nebitnoga.
Nadbiskup je svakog ređenika ponaosob potakao riječima: “Vjernike treba upozoravati da preziru grijeh jer će u protivnom prezirati tebe jer im nisi pokazao put do vječnog spasenja. Budi usmjeren službi Gospodnjoj, oltaru ali prije toga valja se očistiti od svih nečistoća. Živi moralno i pošteno da ljudi vide kako živiš svećenički. Nemoj biti sablazan nego putokaz drugima koji će te željeti slijediti”.

Također, pozvao ih je da budu ustrajni u bdijenju, što znači znati odbaciti oklijevanje i nečinjenje onoga što treba, da se obraćaju i druge pozivaju na obraćenje, da ustraju u pozivu i druge potiču na ustrajnost, da nasljeduju Krista i druge potiču na nasljedovanje. Na kraju svoje propovijedi nadbiskup Kutleša je upozorio da se neke stvari ne mogu činiti u zadnji trenutak jer ako nisu učinjene na vrijeme neće biti vremena za popravak.

Nadbiskup mons. Marin Barišić poželio je đakonima da se svakodnevno druže s riječju Božjom

Nakon homilije, nadbiskup Barišić je polaganjem ruku i posvetnom molitvom kandidatima podijelio sakrament svetoga reda đakonata. Potom su novozaređeni đakoni obukli službenu liturgijsku odjeću: štolu, koja je znak dostojanstva i vlasti, i dalmatiku, simbol spasenja, radosti i pravednosti. Na kraju obreda, đakoni su primili evanđelistar iz nadbiskupovih ruku te s njim izmijenili cjelov mira, a potom su pristupili služenju kod oltara.

Na kraju misnog slavlja, nadbiskup Barišić poželio je đakonima da rastu u punini svećeništva, da se svakodnevno druže s riječju Božjom i da ih ovaj događaj osnaži u vjeri i dostojanstvu te je pozvao sve da ih i dalje prate svojim molitvama. Misno je slavlje glazbom na orguljama uzveličao vicerektor bogoslova mo. don Ivan Urlić. Slavlje se nastavilo u obiteljskom ozračju.

Novi đakoni

Roko Kaštelan: sin Nikše i Ančice r. Stanić, rođen 1. prosinca 1991. u Splitu iz Župe sv. Petra – Omiš – Priko. Na pastoralnom praktikumu je u Župi sv. Nikole u Metkoviću.

Marijan Šitum, sin Jure i Vedrane r. Ćubić, rođen 3. ožujka 1994. u Splitu iz Župe sv. Križa – Veli Varoš u Splitu. Na pastoralnom praktikumu je u Župi sv. Liberana – Mejaši – Split.