Mihovil Župa, slavodobitnik 306. Sinjske alke

Foto: Dnevnik 3 / HRT

Debitant Mihovil Župa slavodobitnik je 306. Sinjske alke. Osvojio je 7 punata, a do pobjede je, u konkurenciji 17 alkara kopljanika, došao jašući kobilu Tonku. U Sinj je i ove godine stigao velik broj posjetitelja i uzvanika, među njima i državni vrh. Darove slavodobitniku i momku Anti Bradariću uručio je predsjednik Zoran Milanović.

Sinj i Cetinska krajina u znaku alkarskih svečanosti

Mihovil Župa: Nastavit ću dalje, tek smo počeli

22:52

Mihovil Župa ima 32 godine i živi u Košutama nedaleko od Sinja. 12 godina je čekao da postane alkar i pobjedom u prvom nastupu ostvario je snove te donio veliko veselje svojoj obitelji i cijelim Košutama iz koje do sada nije bilo slavodobitnika. Svoje dojmove Župa je podijelio s Ivicom Đuzelom.

– Jučer je bila Čoja i prvu sam trku isto pogodio ‘u sridu’, a drugu ‘u jedan’. Nisam se previše nadao i danas sam bio opušten. Veliki broj prijatelja, rodbine i kumova zovu, česitaju, grle me i ljube pa sam se malo htio maknuti da me ne ‘tlače’ i uspio sam, kazao je Mihovil.

Dodao je kako već 20 godina traje njegova ljubav prema konjima i kako je sve ovo plod velikog truda i rada. Zahvalio se Konjičkom klubu Sv. Mihovil s kojima je sve počelo. Godine 2009. je počeo vježbati s alkarima, a 2018. je postao pratitelj barjaka, na čemu zahvaljuje vojvodi Bošku Ramljaku. Ove je godine prvi put kopljanik i prvi put.

– Sve se poklopilo. Trud, trud i trud. Treba biti uporan i evo dočekao sam taj dan. Nastavit ću dalje, tek smo počeli, zaključio je Mihovil.

 

 

 

Milanović poslao snažnu poruku susjedima

20:51

Darove slavodobitniku i momku Anti Bradariću uručio je predsjednik Zoran Milanović koji je u svom završnom govoru odgovorio na na zahtjev BiH kojim se od naše zemlje traži da preuzme progon generala Hrvatske vojske.

– Imamo ljudi važnijeg posla. Govorimo istim jezikom, ili skoro istim jezikom. Zovemo ga drukčije, ali razlike su jako male. Neka nas taj jezik i taj povijest spaja, a ne razdvaja, poručio je predsjednik.

 

Milanović poslao poruku susjedima i citirao Preradovića

Predsjednik Republike Zoran Milanović

Debitant pobjednik: Dječački san se ostvario

19:09

– Ne znam ništa još. Dok mi vojvoda ne pročita ime, da plamenac i dok ne kažem ‘I tebi vojvodo’… Emocije, oduševljenje, dječački san mi se ostvario. Ajme, ajme, prva je reakcija Mihovila Župe na pobjedu. Dodao je kako će se slaviti večeras u Košutama. Pobjedu kaže – posvećuje svojoj obitelji.

Martin: Srce mi zaigra kad se sjetim koliko su ljudi pljeskali

18:42

Martin Sinković je došao u Sinj bez svojeg brata Valenta koji je u Korčuli na odmoru.

– Nažalost, navijača nije bilo u Tokiju, ali stvarno tu smo tako dobro primljeni da mi srce zaigra kad se

 

Martin Sinković: Srce mi zaigra kad se sjetim koliko su ljudi pljeskali

Martin Sinković

Apel alkarskog vojvode: Cijepimo se svi koji možemo!

17:57

U svečanom pozdravnom obraćanju alkarski vojvoda Ramljak pozdravio je okupljene istaknuvši kako po uzoru na naše pretke moramo dati sve od sebe kako bismo zaštitili živote svih naših ljudi. Dodao je kako je osim pandemije covida-19 najveći problem u Cetinskoj krajini depopulacija stanovništva. Mladima je od novca važnije da ih se uvažava, da se poštuju njihovo znanje i vještine te da znaju da mogu dobiti kvalitetnu priliku, poručio je.

 

Apel alkarskog vojvode: Cijepimo se svi koji možemo!

Boško Ramljak

Sinjani posebno pozdravili naše olimpijce

16:50

Sinjani su ovacijama dočekali naše olimpijce, zlatnu Mateu Jelić, jednog od zlatne braće Martina Sinkovića i brončanog Tonija Kanaeta. Svi okupljeni na Alki ustali su se i dugotrajnim pljeskom pozdravili naše sportaše.

Ima li problema s epidemiološkim mjerama?

15:51

 Sinjska alka održava se u skladu s planiranim epidemiološkim mjerama. Iako je grad Sinj tražio da se produlji radno vrijeme ugostiteljskih objekata i kafića do 2 ujutro, to se nije dogodilo.

– Imamo ogroman problem, naši OPG-ovci, ugostitelji, mladi, koji putuju preko granice u drugu državu da se zabave, na tisuće ih se okuplja u parkovima, gdje nema niti WC-a, ni ničega. Imamo i problem hodočasnika sad za Veliku Gospu, tako da nam je stožer ukrao i Baru i Čoju i Alku i namjeravaju ukrast i Veliku Gospu, rekao je gradonačelnik Sinja Bulj.

– Ne vidim nikakav problem. Danas je režim na tribinama takav da može biti više ljudi nego lani, i ne vidim u čemu je problem, lani se nije nitko bunio. To je valjda svakome jasno nakon godinu i pol dana zašto ne rade kafići iza ponoći bilo gdje, a ne samo u Sinju i ako tu abecedu moramo ponavljati danas, onda kao da smo spavali godinu i pol dana, komentirao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

 

 

 

 

Uzvanici na prijemu u Alkarskim dvorima

15:14

Uoči početka natjecanja održan je Vojvodin prijem u Alkarskim dvorima na kojemu su bili, između ostalih, predsjednik Zoran Milanović u pratnji supruge Sanje Musić, premijer Andrej Plenković te predsjednik Sabora Gordan Jandroković u pratnji supruge. Premijer Andrej Plenković sastao se i s gvardijanom Samostana Čudotvorne Gospe Sinjske, fra Antom Čovom, u Samostanu Čudotvorne Gospe Sinjske.

– Sinjska alka je i lokalna, i nacionalna i svjetska viteška igra. Lokalna je zato što čuva tradiciju Cetinske krajine, nacionalna je zato što je postala jedan od simbola hrvatskog naroda, a svjetska je jer je 2010. godine uvrštena u UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine, istaknuo je predsjednik Viteškog alkarskog društva (VAD) Stipe Jukić je u kratkom obraćanju okupljenima.

Epidemiološke mjere na snazi

12:54

Svoj dolazak najavio je cijeli državni vrh – i premijer i predsjednik Republike, predsjednik Sabora i brojni ministri. Gradonačelnik Sinja tražio je da se malo ublaže epidemiološke mjere i da se lokalnim ugostiteljima tijekom alkarskih svečanosti omogući rad nakon ponoći, no Zavod za javno zdravstvo taj je zahtjev odbio. Sve se održava u skladu s planiranim epidemiološkim mjerama. Radit će se do ponoći, a na alkarskim trkalištima može se samo uz negativan test ili COVID putovnicu.