Velika većina liječnika i osoba koji se brinu o zdravlju čovjeka zaključuje da je najveća prijetnja imunološkom sustavu čovjeka-stres. I ne trebaju nam liječnici da bi to vidjeli. Osjećamo to oko sebe stalno. I sve je manje ljudi koji nisu pod stresom. Lijekovi za smirenje prema ispitivanjima se skoro najviše troše! Rijetko koja kućna zaliha lijekova ne sadrži jedan od lijekova za smirenje. Zašto je tome tako? Gdje su nestali kršćani u svemu tome? Mi kao narod vjere uopće ne bismo trebali potpadati pod ovakovu statistiku. Na žalost to nije tako. Umjesto utjehe u Bogu,tu utjehu pronalazimo u lijekovima. Umjesto odlaska na mjesto molitve i razgovora sa Bogom,mi posjećujemo ordinacije i sve češće razgovaramo sa psihijatrima! Od proljeća prošle godine i pojave epidemije CORONE taj stres se povećao. I nije krivnja samo na vjernom narodu. Velik dio krivnje snose i vlasti sa svojim mjerama. Dio krivnje je i na vjerskim vođama i njihovim mjerama. Zar nije bilo žalosno gledati neki dan u vijestima novinarku koja zbog maske i nedostatka zraka pada u nesvijest?! Zar nije bilo žalosno gledati kako najveće liječilište na svijetu,izvor ljekovite Gospine vode koja čini čuda,izvor vode u Lurdu biva zatvoren od strane katoličkog biskupa radi mogućeg širenja zaraze!? Vjeruje li taj biskup uopće u čuda ozdravljenja po Gospinu zagovoru ili nam šalje poruku da je  i Lurd jedna velika prijevara?! Ma mi znamo da je Lurd istina i poruka Boga svijetu. Samo to bi i nadležni biskup trebao shvatiti. O uklanjanju blagoslovljene vode iz naših krstionica nećemo ni zboriti. Žalosna i sramotna odluka Crkve! Koju poruku šalju crkvene vođe vjernom narodu? Da Lurd širi zarazu, blagoslovljena voda također. Zar se možemo preko hostije u kojoj je sam Isus Krist zaraziti?! Gdje je nestala vjera u čuda koja Bog čini? Kako će narod ostati vjeran ako duhovni pastiri nisu? O mjerama i nastupajućoj diskriminaciji svjetovnih vlasti nema smisla govoriti. Samo su totalitarni režimi diskriminirali građane prema naciji ili uvjerenjima. Ali valjda će to ljudi na vrijeme shvatiti.

Ima li veze ovaj malo veći uvod sa današnjom nedjeljom? Ima! Slušali smo danas o Isusovu čudu umnažanja kruha i ribe. Od  pet ječmenih kruhova i dvije ribice Isus je nahranio bar deset tisuća ljudi. Pet tisuća je bilo samo muškaraca bez žena i djece. Zar je ovo samo pobožne priča ili stvarni događaj i čudo? Odlučimo se dragi ljudi i dajmo pravi odgovor: Ovo jest bilo Isusovo čudo! I čuda se i danas događaju ali su ljudi slijepi da ih vide. Bog i danas može učiniti čudo,samo treba iskrena molitva. Bez imalo sumnje da će Bog to ostvariti. Koliko je takvih iskrenih molitvi danas? Jako malo. Zato je malo i čuda. Ma Bog od nas ne  traži puno dragi ljudi. Traži jako malo. Traži povjerenje. I na to malo povjerenja koje dajemo Bogu, Bog za nas čini puno. Zašto to ne iskoristimo? Pustimo mjere i maske, okanimo se cjepiva za koja nitko ne zna nakon koliko će doza djelovati, utecimo se Bogu koji jedini ima moć. I koji djeluje od prve. Jedna „doza“ Božjeg čuda i milosrđa jest dovoljna da zaustavi ovo ludilo. Samo Ga treba iskreno zamoliti. Bez „fige“ u džepu. Jesmo li spremni na to? Mi kao vjernici i naši duhovni pastiri skupa možemo učiniti čuda. Što nas spriječava to učiniti? Jesmo li istinski ili običajni vjernici? Budimo odgovorni prema sebi i svojim bližnjima, ostanimo zdravi u tijelu, ali nastojmo ostati zdravi i u duhu.

„Pravedan si, Gospodine, na svim putovima svojim

i svet u svim svojim djelima.

Blizu je Gospodin svima koji ga prizivlju,

svima koji ga zazivaju iskreno.“

-Papa Franjo je u nedjelju 31. siječnja proglasio Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba, i najavio je da će se ovaj dan obilježavati svake godine u četvrtu nedjelju u srpnju koja se najviše približava blagdanu sv. Joakima i Ane, Isusovih bake i djeda. Ove je godine to u nedjelju 25. srpnja.

Mir vam i dobro!