Crkva danas slavi ovu lijepu svetkovinu. Središnja proslava u našem dekanatu je kod naših susjeda u župi Presvetog Trojstva u Rogotinu kojima ovim putem čestitamo zaštitnika njihove župe. Svetkovina je ovo koju bismo mogli slobodno nazvati najvećom tajnom naše vjere. Ljudskom umu je možda nedokučivo shvatiti Trojedinog Boga. Bog sa tri božanske osobe. Čuli ste već priču o naučitelju Crkve svetom Augustinu koji je htio napisati knjigu o Presvetomu Trojstvu, ali mu nikako nije polazilo za rukom. Tada je usnuo san: vidio je sebe kako šeće obalom mora i vidi dijete na plaži. Dijete je školjkom presipalo morsku vodu u rupu u pijesku. Augustin ga je upitao: ‘Što radiš?’ – Dijete je odgovorilo: ‘Želim presuti more u ovu rupicu.’ – Tu su se velikom filozofu otvorile oči: ‘Upravo tako nemoguću stvar pokušavam i ja jer želim svojim ograničenim razumom shvatiti tajnu Presvetoga Trojstva.’

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.

Bog u svojoj veličini čovjeku nije otkrio sve tajne. Međutim,dao mu je svoju neizmjernu ljubav umrijevši za čovjeka. Mogli bismo reći da je današnja svetkovina otajstvo iz kojeg je izašla povijest našega spasenja. Biblija nam veli da je Bog stvorio čovjeka na svoju sliku i priliku. Čovjek uz svoju ljudsku,ima i duhovnu stranu. Zadatak mu je da ovaj svijet učini boljim mjestom za život. Da stvara,da se bori za jednakost,ponekad i pati da bi svojoj djeci osigurao bolji život. Dakle u jednom čovjeku,u jednom njegovu biću krije se više osobnosti. Možda nije najbolji primjer,jer nemamo znanje crkvenih naučitelja,obični smo ljudi kao i vi dragi čitatelji, ali neka usporedba postoji. Sve te stvari i osobine nosi jedna osoba. Čovjek! Kada to može čovjek,što tek onda može Bog u svojoj moći! Velika većina društava na svijetu također pokušava na sličan način razdijeliti upravljanje društvom. Trodioba vlasti se zove takav sustav. Izvršna,zakonodavna i sudska vlast tvore temelj jedne države,jednog društva. Međutim daleko su oni od savršenosti kojoj težimo. Svjedoci smo da tu pravda često zakaže. Da se te poluge vlasti često upotrebljavaju za osobnu korist. Ali namjera je bila časna. Objediniti te tri stvari u jednu koja će biti savršena. Daleko je ovo od objašnjenja o Presvetom Trojstvu,to su samo primjeri iz našeg svakodnevnog života gdje čovjek pokušava postići savršenstvo. Vjerniku je u tom nastojanju uzor Bog. Uzalud je čovjeku pokušavati proniknuti u sve božanske tajne. Važnije bi umjesto toga bilo staviti svoj život u Božje ruke. Imati povjerenja u Njega. Dopustiti mu da upravlja sa našim životom. Jer On to najbolje zna. Ali to očito nije lako današnjem čovjeku. Okruženje je takvo da iz svijeta dolaze samo sumnje, dolaze uvjeravanja da Bog ne postoji, iskrivljava se istina na svakom koraku. Umjesto da ljudima donose mir i nadu,mediji i tiskovine donose nemir,poluistinite informacije. Teško je čovjeku u tom neredu razabrati što je istina. I onda dolazi do nemira i sloma društvenih normi. Ovih dana vidimo primjer toga u Americi. Tko je dao jednom policajcu moć da svojim postupkom možda bude uzrok smrti jednog čovjeka?! To je za svaku osudu. Nasilje nikada nije rješenje. Pojedine skupine društva jedva su dočekale ovakav ishod i pod izlikom pravde pale,ruše i ubijaju. Normalnom čovjeku nije jasno o kakvoj pravdi govore i kakvu pravdu traže ti prosvjednici ako se policajac koji je Floyda gušio nalazi u zatvoru pod optužbom za ubojstvo, dakle, prepušten je državnom pravosuđu? Nitko u tom neredu ne čuje vapaje obitelji pokojnika koji ne žele ovakav nered koji se čini u ime njihova brata,sina i supruga. Glas razuma nestaje u divljaštvu kojem sigurno nije cilj pravda. Zato kršćanin i vjernik uvijek treba dobro promisliti i biti na oprezu prema informacijama i „istinama“koje se pojavljuju. I ukoliko to nije u skladu sa Božjim naukom,treba se toga okaniti. I na taj način će steći mir i živjeti u Božjoj milosti. Čuvati svoju vjeru,čvrsto i nepokolebljivo braniti svoja kršćanska i vjerska uvjerenja, imati potpuno povjerenje u Boga. Držimo se toga“trojstva“ i sigurno nećemo pogrješiti! Želimo vam mir i dobro!