Novi apostolski administrator Crkvu vidi kao živi organizam, kao ikonu Presvete Trojice i Krista Čovjekoljupca na zemlji, poslanu danas ljudima ovoga vremena i ovoga prostora koji su toliko potrebni baš onoga što Crkva u punini ima – a to je navještaj Božje ljubavi, dobrote i milosrđa, kako nas uči papa Franjo

Foto: IKA

 

Papa Franjo prihvatio je odreknuće mons. Nikole Kekića na pastoralnom služenju Križevačkoj eparhiji te je za apostolskog upravitelja sede vacante (dok je biskupska stolica upražnjena)imenovao oca Milana Stipića koji trenutno obnaša službu župnika u Jastrebarskom, priopćila je Apostolska nuncijatura u Republici Hrvatskoj.

Otac Milan Stipić, protojerej stavrofor, rođen je 28. prosinca 1978. u Bosanskom Novom (Bosna i Hercegovina) od oca Vladislava i majke Vesne. Djetinjstvo je proveo u Lipiku gdje je i kršten. Osnovnu školu pohađao je u Lipiku, a zbog ratnih zbivanja školovanje je nastavio u Zagrebu i u Čazmi. Nakon osnovne škole 1993. upisao je Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju u Zagrebu i započeo svećeničku formaciju u Međubiskupijskom dječačkom sjemeništu. Godine 1997. ulazi u Grkokatoličko sjemenište Križevačke eparhije i studira na Katoličkom Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Uz redovni studij aktivno se bavi crkvenom glazbom istočnog obreda.

Za đakona je rukopoložen 8. studenoga 2002. u konkatedrali svetih Ćirila i Metoda u Zagrebu, a svećeničko rukopoloženje primio je 18. listopada 2003. u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima. Iste godine započinje službu župnika u grkokatoličkim župama Kašt i Radatovići u Žumberačkom dekanatu. Godine 2007. dobio je naslov protojereja i preuzeo pastoralnu skrb za grkokatolike u Dalmaciji. Od 2012. župnik je u Jastrebarskom. Osim hrvatskoga, govori ruski i ukrajinski jezik.

U nastupom govoru novi apostolski administrator Križevačke eparhije zahvalio se „Gospodu Svevladaru za dar života i svećeništva“, Svetom Ocu Franji za povjerenje koje mu je iskazano i koje želi svim srcem opravdati. „Svoje poslanje i službu želim vršiti u zajedništvu i bratskoj ljubavi s cijelom Katoličkom Crkvom, s biskupima, klerom i vjernicima rimskoga obreda, s kojima sam uvijek rado i plodno surađivao. Želim promicati dobre ekumenske odnose sa svim kršćanima, Crkvama i zajednicama, i gajiti dobre odnose s vjernicima drugih religija i svim ljudima dobre volje za dobrobit društva u kojem živimo i svakoga čovjeka. U tome ću se uvijek rukovoditi učiteljstvom i poticajem Apostolske Stolice i crkvenim dokumentima, osobito smjernicama Kongregacije za Istočne Katolićke Crkve, uz pomoć i suradnju svećenika, klerika i vjernika uvažavajući sinodalni ustroj naše samosvojne Crkve“, rekao je.

U nastupom govoru novi apostolski administrator Križevačke eparhije zahvalio se „Gospodu Svevladaru za dar života i svećeništva“, Svetom Ocu Franji za povjerenje koje mu je iskazano i koje želi svim srcem opravdati. „Svoje poslanje i službu želim vršiti u zajedništvu i bratskoj ljubavi s cijelom Katoličkom Crkvom, s biskupima, klerom i vjernicima rimskoga obreda, s kojima sam uvijek rado i plodno surađivao. Želim promicati dobre ekumenske odnose sa svim kršćanima, Crkvama i zajednicama, i gajiti dobre odnose s vjernicima drugih religija i svim ljudima dobre volje za dobrobit društva u kojem živimo i svakoga čovjeka. U tome ću se uvijek rukovoditi učiteljstvom i poticajem Apostolske Stolice i crkvenim dokumentima, osobito smjernicama Kongregacije za Istočne Katolićke Crkve, uz pomoć i suradnju svećenika, klerika i vjernika uvažavajući sinodalni ustroj naše samosvojne Crkve“, rekao je.

Novi apostolski administrator Crkvu vidi kao živi organizam, kao ikonu Presvete Trojice i Krista Čovjekoljupca na zemlji, poslanu danas ljudima ovoga vremena i ovoga prostora koji su toliko potrebni baš onoga što Crkva u punini ima – a to je navještaj Božje ljubavi, dobrote i milosrđa, kako nas uči papa Franjo.

„Na kraju, svoju službu povjeravam zagovoru presvete Bogorodice, svetih velikih crkvenih otaca Bazilija Velikoga, Grgura Bogoslova i Ivana Zlatoustoga, zaštitnika Križevačke eparhije, svetih slavenskih apostola, velikih evangelizatora i zaštitnika Europe Ćirila i Metoda, svetoga Ćirila Jeruzalemskoga, kojega se danas i u rimskom i u bizantskom obredu spominjemo, pa ću završiti njegovim riječima, koje izvrsno opisuju Crkvu kojoj želim služiti: “Crkva posvuda ozdravlja od svih grijeha učinjenih dušom i tijelom; zato što u samoj sebi posjeduje sve što se naziva krepošću: u riječima, u djelima i u svakovrsnim duhovnim darovima» (Kateheza 18,23-24). Tako neka bude“, završio je novi apostolski administrator Križevačke eparhije.

Bitno.net