RIM (IKA)

Točno prije 75 godina, 6. kolovoza 1945., u 8 sati i 15 minuta atomska bomba Little boy bačena iz američkoga zrakoplova u nekoliko je sekundi izbrisala s lica Hirošimu i odnijela desetke tisuća ljudskih života, a brojni su preminuli zbog posljedica zračenja.

Nadbiskup Nagasakija Joseph Mitsuaki Takami i biskup Rockforda (Illinois) David Malloy upozorili su na opasnost ponovnoga širenja nuklearnog naoružanja. Sve dok se smatra da oružje može donijeti mir bit će teško smanjiti a kamoli ukinuti atomsko oružje, istaknuo je predsjednik Japanske biskupske konferencije mons. Takami u zajedničkoj video-poruci uoči obljetnice. I u obitelji nadbiskupa Takamija, rođenog u siječnju 1946. u Nagasakiju, bilo je žrtava atomskoga napada na taj grad.

U razgovoru za Radio Vatikan nadbiskup je istaknuo da je 75 godina brzo prošlo i mnogi mladi Japanci nisu ni svjesni što se onda događalo. Ali, isto tako postoje mnogi koji nastoje i dalje širiti poruku mira; svjedočanstva preživjelih neizmjerno su važna za buduće naraštaje.

Japanska BK u lipnju je objavila poruku koja se temelji na riječima preživjeloga iz Okinawe, koje se i danas mogu pročitati u tamošnjem Spomen-muzeju: „Znamo da su ljudi ti koji uzrokuju rat, ali zar nismo mi i ti koji ga možemo zaustaviti? Ostajemo nepokolebljivi u tom uvjerenju, koje smo jako skupo platili.” Nadamo se da će te riječi pomoći shvatiti koliko je važno zauzimati se za mir. Taj je apel upućen cijelome svijetu, istaknuo je mons. Takami.

Biskup Malloy dodao je da sve nacije moraju naći načine za potpuno razoružavanje, a “za to je potrebna suradnja i međusobno povjerenje”. Obojica su izrazili zabrinutost da su ljudi u međuvremenu zaboravili i počinju podcjenjivati strašnu razornu snagu atomske bombe.

Biskupska konferencija SAD-a u srpnju je uputila poruku solidarnosti japanskom narodu, u kojoj ističu žalost zbog svih koji su poginuli u nuklearnom napadu ili trpe njegove posljedice. Njezin predsjednik nadbiskup Los Angelesa Jose Horacio Gomez istodobno je pozvao državne poglavare diljem svijeta na uništenje svakog oružja masovnog razaranja. Taj je apel uputio i papa Franjo u tijeku svoga posjeta Japanu u studenome protekle godine.

Papin posjet i njegove riječi snažno su se dojmile katolika ali i mnogih nekršćana. Preveli smo ih na japanski i objavili knjižicu koju su pročitali mnogi vjernici kao i oni koji ne vjeruju. Ta je knjižica važna jer ističe značenje mira i svijeta bez atomskoga oružja, istaknuo je nadbiskup Takami.

Japanska BK objavila je u srpnju studiju o dokidanju nuklearne energije. U dokumentu je riječ o Hirošimi i Nakasakiju ali i nesreći u nuklearnoj elektrani Fukushima I. u ožujku 2011.