U ovaj rani jutarnji sat pišemo objavu o jednom lijepom hodočašću. U subotu 13.listopada hodočastili smo u Zagreb blaženom Alojziju Stepincu. Bilo je to hodočašće nadbiskupije Splitsko-makarske. Među tih četrdesetak autobusa bio je i naš. Naša župa, župa svetog Nikole u Metkoviću, i župa svetog Stjepana u Opuzenu. U jednom autobusu. Pravo neretvansko zajedništvo. Krenuli smo ujutro u 6 sati prema Zagrebu. Uz molitvu za sretan put dočekali smo da sunce obasja ovu našu lijepu zemlju. Nižu se sela i gradići dalmatinske zagore. Crvene se krovovi,ali čini se da kuće i ta mjesta pamte i bolje dane. Njive obrasle,tek pokoja uređena. Sunce grije Dalmaciju do starine Velebita. Ranjena je ta stara planina tunelima. Slatka je to rana za starog Velebita koji pamti slavne dane povijesti Hrvata. Nebrojene bitke za krst časni i slobodu zlatnu. Sa druge strane planine kao da smo ušli u drugi svijet. Magla. Teška i gusta magla. Kroz maglu vidimo pusta lička polja. Ruševine kuća. Sablasno. Kao male oaze života dođu odmorišta uz autocestu. Što se više približavamo cilju to su mjesta sve življa. Stižemo u Krašić. Pitomo mjesto sa lijepim kućama i okućnicama. Obilazimo župnu crkvu gdje je moćnik sa relikvijama blaženog kardinala. Također ulazimo i u župni dvor u kojem je pokojni kardinal živio do svoje smrti. U zatočeništvu. Sve izvorno, ništa nije mijenjano. Prizemlje,radna soba,kućni oltar i krevet. Mnogi se upisuju u knjigu dojmova. Čuje se molitva. Osjetite ono nešto. Veličinu čovjeka. Kardinala i sveca. Hrvata i biskupa Katoličke Crkve. Poslije Krašića stižemo u Zagreb. Glavni grad svih Hrvata. Sjaj, užurbanost. Raskoš. Fontane, travnjaci, parkovi. Lijep je naš glavni grad. Lijepa je naša Domovina. Ali ta Domovina ima i Liku, Zagorje, Slavoniju……a tamo je sve manje raskoši i sjaja…..Ali….Ulazimo u katedralu. Prigoda za ispovijed. Svetu misu predvodi nadbiskup Marin Barišić. Ističe u propovijedu veličinu blaženog Stepinca. Njegovo domoljublje i ljubav prema svojem narodu i Katoličkoj Crkvi. Poziva na zaštitu obitelji. Kritizira one koji donose zakone koji tu obitelj razaraju. Ali tko još od političara sluša pastire Crkve?! Trebaju im samo po potrebi. Od izbora do izbora. Božja je providnost u najtežim vremenima po Hrvatsku iznjedrila osobu,kardinala,blaženika,Stepinca koji je uspio sa Crkvom očuvati identitet naroda i vjernost Petrovoj stolici. To mnogi nisu i neće nikada oprostiti. Poslije mise je puk obišao i blaženikov grob. Uz molitve za zagovor. Za obitelj i Domovinu. U 19 sati je bio koncert koji smo malo poslušali. Oratorij od maestra don Šime Marovića. Po njegovu završetku krenuli smo zadovoljni i duhovno ispunjeni kući. I lijepo je dragi prijatelji biti Hrvat i katolik. Pripadnik naroda kojem je pripadao blaženi,a nadamo se uskoro i sveti Alojzije Stepinac. Mi možemo zamoliti dragoga Boga da u našem narodu u ovim teškim vremenima kušnje podigne ovakvih veličina kao što je bio pokojni kardinal Stepinac. Evo par slika sa hodočašća.(13.10.2018.) Više slika imate na župnom facebooku.