MAJUR (IKA)

Devet kombija punih trajnih prehrambenih proizvoda, higijenskih potrepština i odjevnih predmeta u subotu 30. siječnja na potresom ugroženo područje dovezli su gradišćanski Hrvati iz Mađarske, javlja Hina.

Dopredsjednik mađarskog parlamenta Hende Csaba Károly: Nastavljamo pomagati Hrvatskoj

U humanitarnoj akciji su sudjelovali Hrvati s područja Balatona, iz gradišćanskih hrvatskih samouprava Narda i Hrvatske Šice.

“Ovime nismo zaključili naše humanitarne akcije, već nastavljamo pomoć Hrvatskoj. Osim toga, ovom prilikom treba spomenuti i pomoć mađarske Vlade, koja je najavila obnovu crkve u Žažini i jedne osnovne škole u Petrinji. Ovu su pomoć sakupili ljudi čiji su preci u 16. stoljeću pred najezdom Osmanlija napustili svoja ognjišta i našli svoj novi dom u novoj domovini, odnosno i današnjoj Mađarskoj. Dakle nisu sakupljani dragocjene stvari, nego jednostavne, sada najpotrebnije potrepštine, ono što su mogli”, rekao je dopredsjednik mađarskog parlamenta Hende Csaba Károly.

U mađarskom izaslanstvu je bio i parlamentarni zastupnik Fenyesi Zoltán Mihály, koji je napomenuo kako su mađarski prijatelji već na prvu vijest o potresu bili zabrinuti za stanovnike na potresnom području. Spomenuo je kako su prije desetak godina i oni imali sličnu tragediju u kojoj su osjetili što znači solidarnost i pomoć prijatelja. Pritom je, kako je rekao, dragocjena bila i pomoć ljudi iz Hrvatske, pa sada nije bilo u pitanju da li će se Hrvatskoj pružiti pomoć, nego samo kako je organizirati.

Mađarski parlamentarac je najavio i spremnost obitelji iz područja Balatona da na neko vrijeme prihvate obitelji iz Hrvatske kako bi barem nakratko zaboravili na nedaće od potresa.

Načelnica općine Majur Klementinom Karanović zahvalila na donaciji

Na donaciji je zahvalila Klementina Karanović, koja je spomenula kako je potres još jedan povijesni trenutak za Banovinu, jer se i dosad slabo naseljeni prostor ponovo prazni. “Cijenim vašu pomoć, jer ste nam priskočili u najtežim trenucima. To nam mnogo znači kao spoznaja da ima dobrih ljudi i da ćemo uz pomoć dragog Boga i dobrih ljudi prebroditi sve nedaće i vratiti se normalnom životu”, rekla je načelnica Karanović.

Napomenula je kako na području općine Majur, od 67 četvornih kilometara živi nešto manje od 800 stanovnika, pregledano je 398 oštećenih objekata, od kojih 50 ima crvene naljepnice, devedesetak narančastih, a stotinu ljudi živi u kontejnerima i kamp kućicama.

Saborska zastupnica Marijana Petir nazočila primopredaji donacije

Zanimljivo je kako je već prilikom prvog posjeta Majuru u humanitarnoj pomoći bio i trajni kruh ispečen u jednoj mađarskoj pekari. Nakon pohvala na račun kruha, mađarski su Hrvati ovaj put dovezli i 200 kilograma trajnog kruha, ispečenog posebno za ovu prigodu. Saborska zastupnica Marijana Petir, koja je bila nazočna primopredaji donacije, primijetila je kako u donaciji kruha ima i mnogo simbolike, jer se oko kruha okuplja obitelj, ali i prijatelji.

Izaslanstvo gradiščanskih Hrvata u kojem su još bili počasni konzul Republike Hrvatske u Mađarskoj dr. Kos Attila, načelnica općine Narda Krisztina Glavanics i čelnici općine Hrvatske Šice, najprije su posjetili obitelj Kostrić, koja živi u kamp kućici, te im osobno predali donaciju, izvijestila je Hina u petak 30. siječnja.