Oko tisuću ljudi, većinom hrvatskih branitelja, danas je tiho uz odabrane pjesme izvedene u klapskom štihu klape Pianissimo… uz svoje suborce,  prijatelje i obitelj na zadnji počinak ispraćen prvi organizator obrane Vukovara Tomislav Merčep. Pokopan je u Aleji hrvatskih branitelja na Mirogoju…

Tužno je ovo, ali i ponosno i dostojanstveno, kaže nam nekoliko hrvatskih branitelja koji su došli na posljednji ispraćaj Tomislava Merčepa… Kad je klapa zapjevala nekoliko pjesama, odabranih za ovu tužnu prigodu, nema onog tko nije pustio suzu, kažu…

Obrana Vukovara počela je tako da je Tomislav Merčep, tada predsjednik HDZ-a Vukovara i prvi čovjek Hrvata Vukovara, dao zavjet gradu i Bogu da Vukovar bez borbe neće pasti…

Borbe u Vukovaru i oko Vukovara počinju vrlo rano, nakon pokolja policajaca u obližnjem Borovu Selu koje se naslanja na grad. Kada se vidjelo da se sprema opći napad, Merčep poziva Vukovarce početkom kolovoza 1991. na mobilizaciju. Dezertere je nazvao dezerterima i izdajnicima. „Iako je njegov postupak, što je vrijeme brzo pokazalo, bio u korist obrane grada, a i znatno šire, medijski je napadnut“ (D. Marijan).

Neke stvari, više je nego očito, ostaju iste već 30 godina.

Obranu Vukovara i sprječavanje pada grada u ruke krvoločnih četnika i besprizorne velikosrpske JNA postavio je Tomislav Merčep. To mu nitko i nikada ne može oduzeti jer je to istina. A istina ne ovisi o mišljenju bilo koga, pa niti predsjednika HDZ-a, SDSS-a ili bilo koga drugoga.
Istina je uvijek istina, sama po sebi.
A istina je da je s Merčepom na čelu Vukovar postao stup obrane Hrvatske i simbol otpora Srbiji i velikosrbima.
Svojom odlučnošću, hrabrošču i razumnim odlukama kontrolirao je stanje u gradu.
Osim vojničke borbe, borio se za ekonomsko i sigurnosno stanje. Sve to tvrdi u svojoj knjizi ”S obje strane pakla” Borbin beogradski novinar Branislav Gulan, Srbijanac koji je bio cijelo vrijeme 1991 g . u Vukovaru. Gulan je također napisao da mu je bilo sigurnije u štabu Tomislava Merčepa negoli u štabu ratnoga zločinca Gorana Hadžića, utemeljitelja stranke SDSS koja je danas dio vlasti u Hrvatskoj.
Nakon Vukovara, Tomislav Merčep je sa svojim junacima spasio i druge gradove koji su bili pred padom u četničke ruke: Pakrac, Lipik i Gospić.

Veliki udio u obrani Pakraca i Lipika, ključnih gradova za obranu Zapadne Slavonije, dala je policijska postrojba Tomislava Merčepa.  U rujnu 1991. obranjen je Gospić, jedan od strateški najvažnijih ciljeva agresora u stvaranju Velike Srbije. Opći napad na Gospić Srbi su pokrenuli početkom rujna 1991. godine. Osobiti moral obrani Gospića dao je dolazak postrojbe MUP-a Tomislava Merčepa. Grad su branile male domaće snage, stotinjak zagrebačkih dragovoljaca, borbena skupina Tomislava Merčepa, stotinjak policajaca s područja Rijeke i Kvarnera, borbena skupina HOS-a i poneki drugi. Merčepov dolazak promijenio je odnos snaga u korist Hrvata, a Gospić nije pao.

Nakon obrambenog Domovinskog rata Tomislav Merčep osuđen je, po zapovjednoj odgovornosti, za “ratne zločine”. Županijski sud u svibnju 2016. ga je osudio na pet i pol godina zatvora jer, navodno kao zapovjednik policijske postrojbe nije spriječio zločine nad civilima u Pakračkoj Poljani. Famozna zapovjedna odgovornost.

Za koju Hrvatska nikada nije osudila neprijateljske generala Ratka Mladića i stotine drugih.

Vrhovni sud RH 2017. još je povećao kaznu Tomislavu Merčepu, prvom zapovjedniku obrane Vukovara, na sedam godina zatvora.

Hrvatski je narod dužan znati što se skrivaTomislav Merčep je bio čovjek koji ima najveće zasluge za obranu Vukovara i  Hrvatske u njeno najteže vrijeme, kada je Hrvatska umirala i hrvatski narod bio progonjen poput zvijeri od strane JNA i četnika.

Htjeli su zatrti hrvatsko sjeme, hrvatsko postojanje – ali ljudi kao Merčep to nisu dali!

Prvom dragovoljcu i organizatoru obrane prve crte bojišnice i Vukovara i Hrvatske od srpske, jna i četničke agresije, odmah je postalo jasno da bi Vukovar mogao vrlo brzo “pasti” te je Merćep sve organizirao na način da su srpske agresorske snage odmah polomile svoje megalomanske i koljačke zube na položajima koje je upravo za obranu od tih koljača postavio Tomislav Merčep. 

Merćep je sve tako dobro razradio da je srpski agresor odmah shvatio da neće biti onako kako su zamislili i onako kako su im “dozvolile” neke strane države koje su im dale zeleno svijetlo da krenu na Hrvatsku, a u to su vrijeme Hrvatskoj zauzvrat udarili embargo na uvoz naoružanja za obranu.

Vjerujem da bi Vukovar pao za samo nekoliko dana da Mećep nije onako kvalitetno postavio obranu, kaže za Braniteljski portal Ivan Anđelić Doktor, koji je nosio umjetničku sliku na kojoj je oslikan Tomislav Mećep, a koju je još 2018 godine naslikao Hrvatski slikar Damir Kukavica.

Ivan Anđelić Doktor i mladi čovjek imenom Tomislav Merčep nose slike pokojnog Tome Merčepa! Na slici Tomislava Merčepa  koju nosi Ivan Anđelić, umjetnik Damir Kukavica je Glagoljicom napisao HRABROST!

Mladi čovjek koji je zajedno uz Anđelića nosio manju sliku, nosi ime Tomislav Merčep koje je dobio po pokojnom Tomi. U sviju nas u obrani je srce bilo kao Velebit veliko i na kraju se ispostavilo da je Merčepova obrana funkcionirala odlično. Poslije smo se već polako organizirali a sve ostalo je povijest, kaže nam Anđelić, inače legenda obrane Vukovara i jedan od zapovjednika same obrane Vukovara, koji je nakon što je Vukovar “pao” iako ranjen nekoliko puta nastavio ratovati za razliku od mnogih…Na posljednji počinak Merčepa su ispratili hrvatski branitelji iz svih krajeva Hrvatske od Vukovara do Dubrovnika, kaže nam Ivan Anđelić Doktor.

Te ratne zasluge Tomislavu Merčepu ne može nitko i nikada oduzeti!

Pogledajte Video-Dostojanstven i tužan ispraćaj Tomislava Merćepa

Oko tisuću ljudi ispratilo je Tomislava Merčepa uz odabrane pjesme klape Pianissimo.

Skoro svi su pustili suzu kad su se opraštali od Tomislava Merčepa.

Hrvatsku su zastavu kao i sve ostalo organizirali hrvatski branitelji koji su 1991 godine kad je bilo najteže zajedno uz Merčepa stali u obranu Vukovara i Hrvatske…

Bili su tu branitelji iz UHDDR Vukovar, HOS-a, i još nekih udruga, koji se ne odriču svog ratnog zapovjednika koji je zajedno sa njima bio prvi kad je trebalo!

Pogrebu je prisustvovalo i nekoliko javnih osoba kao i ratnih zapovjednika.

Hrvatski su branitelji zastavu predali supruzi svog ratnog zapovjednika Tome Merčepa

M.M. / Viributs unitis / Braniteljski portal