Jučer je u Vatikanu u popodnevnim satima bila lijepa svEčanost. Blagoslovljene su jaslice i bor na Trgu svetog Petra. Međutim,mnogi su ostali zapanjeni,razočarani i tužni viđenim prizorom. Umjesto figura kojima se želi istaći ljepota dolaska Isusa na ovaj svijet,postavljeni prikaz kao da se želi narugati ili odvratiti pogled vjernika prema prizoru iz betlehemske štalice. Umjetnost je često nedokučiva,a umjetnici su isto tako često pogrešno procijenjeni i nerjetko osuđivani. Ali u ovom slučaju to sigurno nije tako. Jer svaka osoba sa osjećajem za lijepo i svaki zdravi razum će reći da su ovogodišnje jaslice u Vatikanu,blago rečeno „nedostojne“ onoga što predstavljaju. Kao da je prikazan dolazak vanzemaljaca,a ne malog Isusa.

Čudne se stvari događaju u zadnje vrijeme u Crkvi. Htjeli mi to priznati ili ne,kao da netko želi svojim postupcima izazvati podjele i nedoumice vjernika u poslanje Crkve. Dovodi se u pitanje nauk Crkve star stoljećima zbog kojeg su mnogi platili životom ,pokušava istisnuti pozitivna tradicija Crkve. Pokušava se dijeliti biskupe na napredne i konzervativne. Čak se i Svetog oca pokušava smjestiti u pojedine tabore. Kako nazvati pokušaje dopuštanja pričesti razvedenim osobama, pa onaj cirkus o Amazoniji gdje se probalo progurati skoro pa ženidba svećenika. Zar pričest na ruku ne dovodi do raznih zlouporaba i mogućih svetogrđa? Što reći o tome da se iz Crkve izbacuju razne svečanosti pod izlikom neke skromnosti. Zar Bog ne zaslužuje slavu? Svako dijete časti svojeg oca,zar mi ne smijemo častiti i slaviti Boga?! Predsjednicima i kraljevima se prostiru crveni tepisi,sviraju im fanfare i orkestri,organiziraju parade,kite gradovi. Ali problem su svečane procesije,svečano ruho u naših svećenika,zlatni križevi i pozlaćeno liturgijsko posuđe u crkvama. Pa sama gradnja crkvi koje mnogi pretvaraju u neprepoznatljive građevine pravdajući to umjetnošću. Svetohraništa u novim crkvama često bivaju smještena negdje sa strane. Zar mjesto živom Isusu u crkvama nije u središtu? Zašto ga smještati negdje sa strane? Raširile su se Crkvom razne ekumenske inicijative, zajedničke molitve sa inovjercima po njihovim objektima. Ako je Katolička Crkva ustanovljena od Isusa Krista,i ako našu vjeru smatramo od Boga danom i ispravnom,čemu onda takve zajedničke molitve. Lažna skromnost i politička korektnost želi začepiti usta crkvenim ocima ili vjerskim glasilima. Pod plaštem jednakosti na Crkvu se udara svim silama. Desetine crkvi po Europi i svijetu gore i bivaju uništene i teško da bi tko glasa pustio. Nek izgori jedna bogomolja druge vjere ili ne daj Bože da netko kaže nešto loše o drugoj vjeri,svi skaču na noge. Izabrati katoličku bogomolju za razne prosvjedne akcije nije problem. Unijeti sprave za vježbanje u crkvu se smatra dobrohotnim prosvjedom. Čak simpatičnim od strane nekih novinara. A zašto to nije učinjeno u sinagogi ili džamiji? Daleko od nas da bi to željeli,već samo ukazujemo koliko se pljuje i omalovažava katolike danas. Ova epidemija je pokazala razne slabosti i Crkve i vjernika. Kao da svjetski moćnici probaju koliko daleko mogu ići u svojim nastojanjima pokoravanja Crkve i vjernika. I dobro im ide. Jer Crkva je još jedina prepreka uspostavljanju novog svjetskog poretka u kojem neće biti mjesta za Boga. A ako nema mjesta za Boga onda ni vjernici tu nemaju što tražiti. O svima nama ovisi kakva će nam biti budućnost. I za kraj. Mislite da ćete proslaviti Božić onako kako želite? Nećete! Nema veze,dogodine ćemo,reći će mnogi. Jeste li sigurni? Svijet je pun virusa. Tko vam jamči da ga i dogodine neće biti. Proba je bila za Uskrs. Uspješna. Hoće li im uspjeti i za Božić? Zato dragi prijatelji proslavite Božić dostojno i odgovorno prema svojim bližnjima i prema Bogu. I napravite lijepe jaslice koje će biti na slavu Bogu i čast vama,dobrim ljudima. Mir vam i dobro!