„Činjenica da žena sada može registrirati dijete koje je pobacila, s imenom i datumom rođenja, trebala bi prisiliti našu vladu, a možda i druge vlade, da preispitaju zakone o pobačaju.”

Foto: Shutterstock.com

U veljači ove godine u Nizozemskoj je donesen zakon po kojemu je roditeljima dopušteno registrirati svoju djecu koja su umrla prije poroda kao osobe.

Zakon je donesen nakon peticije koju je potpisalo 82 tisuće Nizozemaca, a pokrenula ga je skupina majki koje su željele da njihova djeca koja su umrla prije poroda budu i društveno prepoznata kao ljudi s dostojanstvom.

Ono što vlada vjerojatno nije očekivala jest da će među onima koji će željeti registrirati svoju djecu biti i majki koje su izvršile pobačaj.

Takav je bio slučaj majke čije ime se navodi kao Yara. Ona je izvršila pobačaj u četrnaestom tjednu trudnoće, a budući da prema novom zakonu ne postoji uvjet koliko nerođeno dijete treba imati tjedana kako bi se moglo registrirati, Yara je imala pravo zatražiti da se i njezino dijete unese u registar osoba.

Njezin slučaj pred sudom je vodio mladi nizozemski odvjetnik ganskih korijena Don Ceder koji je, nakon proučavanja zakona, utvrdio da ne postoji nikakva zakonska prepreka da se Yarino dijete unese u registar. Odnosno, osim što zakon nije predvidio starosnu dob djeteta kao uvjet za registar, nije predvidio nikakva ograničenja po pitanju uzroka smrti.

Tako su službenici u amsterdamskoj gradskoj vijećnici Yari izdali rodni list za njezino dijete s njegovim imenom napisanim na njemu.

Očito proturječje da se u Nizozemskoj legalno može ubiti nerođeno dijete koje država službeno proglašava osobom komentirao je i odvjetnik Ceder: „Nadamo se da će ovo prerasti u mnogo širu javnu debatu kako bi više ljudi postalo svjesno što se događa tijekom pobačaja“, rekao je.

„Činjenica da žena sada može registrirati dijete koje je pobacila, s imenom i datumom rođenja, trebala bi prisiliti našu vladu, a možda i druge vlade, da preispitaju zakone o pobačaju, zato što prema onome što je njihova sadašnja logika, naša društva ubijaju ljudska bića“, istaknuo je Ceder.

Ivo Džeba | Bitno.net