Argentinski Hod za život se u različitim oblicima redovito održava od 1998. godine kada je Argentina proglasila da se 25. ožujka obilježava kao Dan nerođenog djeteta

Foto: Facebook /Marcha por la Vida Argentina

Gotovo dva milijuna ljudi koračalo je u subotu u Hodu za život koji se održao u glavnom gradu Papine domovine – argentinskom Buenos Airesu. Ovaj događaj predstavlja miroljubljivo okupljanje građana koji se bore za poštovanje i zaštitu vrijednosti ljudskog života od začeća do prirodne smrti.

Premda su na skupu, koji se održao na 200 lokacija diljem zemlje, sudjelovali katolički biskupi, protestantski pastori te židovski i islamski vođe, oni nisu bili uključeni u organizaciju događaja. Hod za život nije imao nikakav politički predznak. Jedina politička poruka, koja se mogla čuti s pozornice, bilo je upozorenje argentinskim političarima kako oni koji su izašli na ulice neće glasovati za političare koji se protive pro-life zakonima.

Najviše sudionika, njih više od 300 tisuća, okupilo se u Buenos Airesu. Snimke iz zraka pokazale su kako je u jednom trenutku kolona bila duža od 1,5 kilometara. Premda je povorka bila planirana i najavljena, gradske i državne vlasti nisu osigurale nikakvo osiguranje. Međutim, nekoliko sudionika je za Crux izjavilo kako bi to „s obzirom na klimu radosti i slavlja ustvari bilo rasipanje resursa“. Carolina Brown, jedna o organizatorica subotnjeg skupa, izjavila je kako je Hod za život obilježio opipljiv duh radosti, ali i okupljanje obitelji te velika prisutnost mladih ljudi.

Brown je dodala kako je jedan od glavnih ciljeva ovog skupa bio informiranje argentinske javnosti o pro-life ciljevima. Naime, zbog toga što inicijativa ima malu podršku u medijima i brojni stanovnici nemaju pristup društvenim mrežama, značajan dio Argentinaca nije upoznat s njihovim ciljevima. „Argentina je kulturnom smislu pro-life zemlja. Mnogi ljudi na ulici nam se obraćaju i raspituju se o našim plavim maramicama, koje predstavljaju pokret za život. Kada im objasnimo njihovo značenja, onda traže maramicu za sebe“, kaže Brown.

Slike iz različitih kolona diljem zemlje pokazuju građane koji u rukama drže transparente s pro-life porukama: „Spasite oboje“, „Pro-life generacija“ ili „Ako si za pobačaj, neću glasovati za tebe“.

Argentinski Hod za život se u različitim oblicima redovito održava od 1998. godine kada je Argentina proglasila da se 25. ožujka obilježava kao Dan nerođenog djeteta. Međutim, značaj i brojnost skupa je eksponencijalno porastao u posljednje dvije godine nakon velikog političkog napora oko legalizacije pobačaja u Argentini.

Danas je pobačaj u Argentini ilegalan, ali pojedine pokrajine su usvojile protokol koji dopušta pobačaj u slučaju silovanja ili kada je ugrožen život majke.

Još jedan od organizatora skupa, Alejando Geyer, kaže ovogodišnji Hod za život nosi tri osnovne poruke. „Svatko ima pravo na život. Svaka obitelj ima pravo obrazovati svoju djecu bez rodne ideologije. Moramo raditi na podizanju svijesti kako tijekom ove izborne godine definiramo budućnost zemlje, naših obitelji, ali i milijuna nerođene djece“, objašnjava.

Rašeljka Zemunović | Bitno.net