U župi sv. Lovre u Trogiru proslavljena je 16. srpnja svetkovina Gospe od Karmela u istoimenoj crkvi i u katedrali Sv. Lovre.

U crkvi Gospe od Karmela u Pasikama mise su slavljene u 6, 7, 8, 9 i 10 sati i u 19 sati u katedrali. Svetkovini su prethodile devetnica i trodnevnica, koje je predvodio mr. don Tomislav Topčić – kapelan u KBC Firule u Splitu i budući župnik u župi Košute. Štovatelji Gospe od Karmela imali su prigodu duhovno se pripraviti kroz devetnicu uz molitvu krunice, ispovijed i misu. Na samu svetkovinu u 18 sati molila se krunica pred Gospinim kipom u crkvi Gospe od Karmela, potom je krenula procesija s Gospinim kipom do katedrale.

Gospin kip nosili su članovi Udruge Gospe od karmela (svaki od njih nosio je vidljivo Gospin škapular), a procesiju i svečano misno slavlje predvodio je prof. dr. fra Šime Bilokapić sa splitskoga KBF-a, uz suslavlje dekana i župnika don Vinka Sanadera, župnog vikara i župnika Drvenika don Dražena Balića, župnika župe sv. Jakova ap. s Čiova fra Matije Matoševića i dominikanaca iz svetišta bl. Augustina Kažotića: fr. Petra Galića, fr. Matijasa Farkaša, fr. Ante Kazotija i salezijanskog bogoslova Ivana Turkalja, uz pratnju mješovitog zbora Sv. Lovre kojim ravna maestro Marin Ugrina, i sudjelovanje velikog broja Gospinih štovatelja iz Trogira i okolnih župa sve do Ljubitovice i Marine.

Na svečanoj večernjoj misi predvoditelj dr. Bilokapić u homiliji je upozorio na opasnost da svece vidimo kao daleke ljude i ne osjetimo potrebu slijediti ih. Sveci i Blažena Djevica Marija ljudi su od krvi i mesa kao i mi. Ne razlikuju se od nas, osim u činjenici kreposti, vjere, ufanja i ljubavi u življenju. Stoga je fra Šimun za Mariju naveo obilježja koja nas moraju oblikovati kao ljude – ona je učiteljica. Ističemo kod nje krepost poslušnosti: „Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po Riječi Tvojoj”. Čovjek je po svojoj naravi poprište bitke između oholosti i poniznosti. Jedna nas uništava – sije smrt, a druga nas uzdiže i daje život. Uđimo u dubinu svoga srca i duše i ispitajmo količinu svoje oholosti, pozvao je propovjednik. Želja da se dokažemo i izdignemo iznad drugih toliko je duboko u nama da se oholost naziva kraljicom – majkom izvorišta svih grijeha i mana.

Dr. Bilokapić upozorio je da je oholost ušla u najintimnije pore našeg bića i uništava nas kao ljude: očeve, majke, djecu, građane, političare i to je ono o čemu nužno moramo povesti računa. Zato nas Gospa i sveci uče što je to poniznost. Isus je od svoje majke naučio što znači poniznost. Uči nas i što nije poniznost: poniznost nije biti malen. Poniznost je učiniti se malenim, neznatnim iz ljubavi služiti drugima, da bi drugi u našoj nazočnosti mogli postati zreli ljudi, kompletne osobe, ljudi u čijim životima intenzivno sudjelujemo. To čini Isus Krist – Bog od vječnosti silazi u ljudsko tijelo i postaje čovjekom iz ljubavi prema nama, da bismo mogli postati djeca Božja.

Dr. Bilokapić upozorio je da je krepost poniznosti danas došla iznimno u pitanje, ako je išta u krizi – onda je krepost poniznosti, jer se vodimo logikom ovoga svijeta. Svi su ratovi posljedica oholosti – vladati nad drugim, biti prvi. Isusova logika je – kad želiš vladati u nekoj državi ili na nekoj funkciji – to ne znači da ti drugi služe, nego uzdići druge da bi oni mogli rasti – to čini dobar roditelj, Blažena Djevica Marija te Isus Krist – to je logika Evanđelja. Važno je shvatiti da je Blažena Djevica Marija žena od krvi i mesa koja je patila i može nam na poseban način biti učiteljica vjere, ufanja i ljubavi, zaključio je propovjednik.Kađenje kipa BDM pred procesiju preko rive i

Na kraju je župnik don Vinko Sanader zahvalio svima koji su pridonijeli pripravi i samom slavlju svetkovine. Nakon misnog slavlja procesija se nastavila preko rive prema crkvi Gospe od Karmela. Procesiji se preko rive pridružila Narodna glazba Trogir, a Gospu su pozdravile sirene svih brodova stranih i domaćih koji su bili u luci te zvona sa svih kampanela u staroj gradskoj jezgri. Posebno se izdvajao zvuk zvona sa zvonika crkve Sv. Dominika, gdje su zvonila četiri zvona – dva nova (s melodijom: Tebe Boga hvalimo) i dva stara.

U crkvi Gospe od Karmela fra Šime je predvodio završnu molitvu, a nakon završnoga blagoslova zbor je otpjevao pjesme „Zdravo Djevo svih milosti puna…” i „Rajska djevo kraljice Hrvata…”. Uslijedila je pučka fešta u organizaciji Udruge Gospe od Karmela.

smn