Kroz današnja čitanja nam se provlači pojam vjere. U prvom čitanju vidimo da Bog ispunja obećanje Izraelu koji mu je vjerovao. U Evanđelju vidimo da Isus ozdravlja slijepca koji vjeruje. Što je dakle vjera za kršćanina,posebno katolika? Mogli bismo je definirati kao povjerenje čovjeka u Boga. Međutim isto tako bismo mogli postaviti i pitanje: Ima li svaki vjernik puno povjerenje u Boga? Počnimo od sebe. Sjetimo li se Boga svaki dan ili samo kada nas uhvati neka nevolja? Koliko često molimo,posjećujemo nedjeljne mise,poštujemo zapovijedi Božje. Sve to spada u ponašanje vjernika. Jeli naša vjera skup nekih običaja ili istinski osjećaj povjerenja u Stvoritelja? Učitelju moj daj da progledam,veli slijepac iz današnjeg Evanđelja. I progledao je. Vjera te tvoja spasila,kaže mu Isus. Zato dragi prijatelji budite istinski vjernici. Ne vjernici iz običaja ili samo na papiru. Podaci govore da u našoj Domovini ima više od devedeset posto vjernika. Svih vjera. A kakvo je stanje u toj istoj Domovini. Često kao da uopće vjernika nema. Vikanje pozdrava Hvaljen Isus,a ponašanje i stajanje uz zakone koji udaraju na Božji nauk nemaju veze sa vjerom. Biti vjernik u samo određenom trenutku zbog izbora ili nekog drugog događaja izaziva sablazan kod ljudi,a mogli bismo reći da ni Bogu to nije milo. Zato dragi prijatelji uzmimo za primjer ovoga slijepca iz današnjeg Evanđelja. Zazovimo ime Božje,zamolimo Ga da nam otvori srca,a mi otvorimo novu stranicu našeg života koja će davati obilne vjerske plodove. Mir vam i dobro. (28.10.).