Jučer smo proslavili šestu vazmenu nedjelju. U prvome čitanju slušali smo o raspravi tko može biti spašen. I vidimo da je rasprava bila oštra. Ali tu raspravu prekidaju apostoli pismom pojašnjavajući vjernicima neke stvari. Niti danas nije puno drugačije. Naime mnogima su kod prakticiranja vjere važniji običaji nego sama bit. Trebamo postaviti sebi pitanje: vjerujem li ja iz običaja ili zbog toga što sam spoznao tu moju vjeru? Običaji sami po sebi nisu loši. I treba ih njegovati jer su oni stvar kulture i identiteta pojedinog mjesta ili naroda. Mnogi su nastali kao izraz pobožnosti naroda koji ih je uveo. Ali ako ti običaji postanu nešto oko čega se sve vrti,onda to nije dobro niti ispravno za našu vjeru. Ta Isus Krist nije zbog običaja sišao s Nebesa i bio raspet i umro. Učinio je to zbog nas, Radi našega spasenja. Radi ljubavi prema nama. Svojim postupkom je pokazao koliko nas voli. Jer riječi su jedno,ali djela pokazuju kakav je tko od nas. Tumači nam to Evanđelje od jučer. Isus boraveći na Zemlji želi ljudima pružiti mir. Proširiti ljubav. Mnogi to nisu tada prepoznali,a na žalost ne prepoznaju niti danas. Odakle toliki nemiri oko nas? Ratovi? Svađe? Gdje se god okrenemo vidimo neki nered. Pa to je baš zbog toga jer ljudi ne žele prihvatiti Isusov mir. Definicija ljubavi se iskrivljuje. Da bi bio u miru sa nekim,često se samo gleda neki interes. Zbog sitnica mnogi život provode u svađi i gorčini. A rješenje jest tako jednostavno. Pustiti Isusa u svoj život. Primiti mir Njegov koji nam daje. Proslijediti ga dalje, ocu, majki, bratu, sestri, bližnjemu svome. Napraviti lanac mira i učiniti svijet boljim mjestom za život za sebe i za druge. I izbori su jedan od pokušaja kako svijet učiniti boljim. Jučer je u našoj Domovini bio dan kada svatko tko zadovaljava zakonske uvjete može iskoristiti mogućnost i svojim glasom kazniti ili nagraditi ljude koji vode ili nastoje voditi ovu zemlju. Bili su naime izbori. I vidimo jutros da su mnogi zadovoljni, a mnogi i nisu. Ukratko,kakav rad i odnos prema malome čovjeku, takvi i rezultati. Narod usprkos mišljenju određenih ljudi pamti neke stvari i ne zaboravlja lako te se ne da uvijek preveslati. Mir vam i dobro!

Fotografija Župa sv. Ante, Komin.