Slavimo sedamnaestu nedjelju kroz godinu kada se spominjemo svetih roditelja Isusove majke Marije,majke svih kršćana,svetih Joakima i Ane. Sveti su to roditelji koji odgojiše majku Spasitelja svijeta. Što ima ljepše od zadovoljnog roditelja koji pod svoje stare dane vidi da je odgojio djecu kako treba. Da su ljudi u pravom smislu riječi. To je uspjeh veći nego svo bogastvo koje su možda stekli za svojeg života. Mi ovim putem čestitamo imendan svima onima koji ga slave danas.

Tjedan je ovo i u kojem su otvorene stare rane kršćanima. U crkvi Božanske mudrosti u Carigradu koju su muslimani obečastili i prenamijenili u džamiju ponovno su se počeli održavati islamski obredi. Rana je to koja nikada neće zarasti. Ali kao vjernici,vjerujemo da će Bog u svemu imati zadnju riječ,tako će biti i u ovom slučaju.

Svaki čovjek duboko u sebi ima neku tajnu ili neugodnost koju ne bi htio da drugi saznaju. Mnogi tako imaju i određene namisli koje žele ostvariti,ali ih u početku pokušavaju prikriti blagim riječima ili djelima. Koliko bi nas željelo vratiti vrijeme i te neugodnosti ili tajne poništiti. Dogodile su nam se jer u tome trenutku nismo mudro postupili. Bili smo možda brzopleti,nepromišljeni. Zamislite trenutak da vam se obrati sam Bog i upita vas: »Traži što da ti dadem.« Što bi odgovorili? Moć,bogastvo,zdravlje……Želje ljudi su često nezasitne. Ali jedan čovjek odgovori Bogu kratko i nedvosmisleno. Bože daj mi mudrosti! Bijaše to kralj Salamon! Govori nam o tome prvo čitanje. I Bog mu udovolji jer je bio skroman,veli pisac. Sveti Pavao se nadovezuje na ovo porukom da Bog u svemu surađuje sa onim koji Ga ljubi. Predodredi nas da budemo suobličeni slici Sina njegova,veli nam. Evanđelje nam i danas govori o Isusovim prispodobama. O Kraljevstvu Božjem. Uspoređuje ga sa skrivenim blagom i biserjem. Međutim upozorava nas u prispodobi da mnogi neće na žalost u to kraljevstvo.Veli Isus kako će biti na svršetku svijeta: “ Izići će anđeli, odijeliti zle od pravednih i baciti ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi.“ Mnogi olako shvaćaju Isusove poruke u današnje vrijeme. Prezauzeto se uzdaju u milosrđe Božje koje jest neizmjerno,ali samo prema onima koji ga žele,koji iskreno promijene svoj način života. Onima koji ustraju u grijehu protiv Boga,svojim postupkom se odjeljuju od Njega i odbacuju to milosrđe. Psovka, ubojstva djece, krađe i činjenje nepravdi,odbijanje sakramenta svete ispovijedi i pomirenja s Bogom. Samovoljni izostanak sa svetih misa nedjeljom uz kojekakve izgovore. Sve su to stvari koje čovjek može popraviti ako želi i onda se vratiti u okrilje milosrđa Božjeg. Bez toga je budućnost neizvjesna. Jer sami krsni list i izjašnjavanje vjernikom i katolikom ne jamči vječno spasenje. Svi možemo promijeniti svoj način života. Tko hoće nađe način,a tko neće nađe opravdanje, veli mudrost. I znate,doći će vrijeme u kojem će dobiti svatko ono što zaslužuje. Neki se tome raduju,a neki od dolaska toga vremena strahuju. Mir vam i dobro!

Sveti Joakim i Ana | Laudato