U 19 sati u Hrvatskoj su zatvorena biračka mjesta na kojima je biran novi saziv Hrvatskoga sabora


U19 sati u Hrvatskoj su zatvorena biračka mjesta na kojima je biran novi saziv Hrvatskoga sabora, prvi izborni rezultati objavljeni su u 21 sat. Zbog pandemije koronavirusa bili su to vrlo zahtjevni izbori za provedbu, odaziv je bio relativno dobar, do poslijepodne je glasovalo milijun 150 tisuća birača (34, 04 posto), no slabiji od onoga iz 2016. (37, 2 posto).


HDZ je pobjednik izbora, dok je najveći gubitnik SDP i Restart koalicija. Zadovoljni mogu biti u Mostu i koaliciji Možemo!, a Domovinski pokret postao je treća opcija u Hrvatskoj.

Pratite uživo: Parlamentarni izbori 2020.

Prema rezultatima druge izlazne ankete, HDZ je na parlamentarnim izborima dobio 62 mandata, dok je Restart koalicija dobila 43 mandata. Domovinski pokret je na trećem mjestu s 14 osvojenih mandata, Most je osvojio devet, a Možemo osam mandata. U 10. saziv Hrvatskoga sabora ući će i koalicija stranaka Fokus, Pametno i Stranka s imenom i prezimenom koja osvaja tri zastupnička mjesta, ali i HNS koji je osvojio jedan mandat.  DIP će osvježavati rezultate koje ćemo objavljivati u nastavku.

Tijek događaja: 

00.34 – Obrađeno je 93,36% biračkih mjesta:

HDZ – 66
Restart – 41
Domovinski pokret – 16
Most – 8
Možemo! – 7
SSIP/Fokus/Pametno – 3
HNS – 1
Reformisti – 1

00.22 – Obrađeno je 91,44% biračkih mjesta:

HDZ – 67
Restart – 41
Domovinski pokret – 16
Most – 8
Možemo! – 7
SSIP/Fokus/Pametno – 
2
HNS – 1
Reformisti – 1

00.06 – Obrađeno je 89,41% biračkih mjesta:

HDZ – 68
Restart – 42
Domovinski pokret – 15
Most – 8
Možemo! – 7
SSIP/Fokus/Pametno – 2
HNS – 1

23.58 – Hrvatska danas treba vladu koja će voditi politiku hrvatskog suverenizma i koja baštini politiku dr. Franje Tuđmana. U proteklim smo godinama postavili HDZ upravo na ono mjesto političkog spektra na kojem ga je on oduvijek želio – rekao je Andrej Plenković u pobjedničkom govoru.

Više pročitajte ovdje.

23.53 – Hrvatska se probudila – mi dolazimo! Hvala svima i u ime svih ovdje im obećajem da ih nećemo iznevjeriti. Borit ćemo se za Hrvatsku u kojoj se neće tolerirati korupcija, za pravdan izborni sustav. Mislite li da tražimo puno, ne bih rekao. Mi dolazimo – poručio je u svom govoru Božo Petrov.

Više pročitajte ovdje.

23.38 – Obrađeno je 83,37% biračkih mjesta, nema promjena u broju mandata.

23.35 – Kampanja je bila vrlo kratka i prljava – ustvrdio je Miroslav Škoro na početku i dodao: ‘U cijeloj toj priči možemo biti sretni da smo nakon 50 dana postojanja uspjeli napraviti treći rezultat u Hrvatskoj’.

Komentirajući trenutne rezultate rekao je: ‘Ja sam realan i smatram da je ovih 15 mandata dokaz da smo na pravom smjeru, birači su to prepoznali. Ja smatram da je ovo pobjeda Domovinskog pokreta koji je napravio veliki rezultat’, poručio je Škoro.

Više pročitajte ovdje.

23.27 – Ja ne bježim od odgovornosti i spreman sam otići. Nije lako govoriti nakon ovakvog rezultata. Dopustite da zahvalim svima koji su glasali na izborima. Napravili ste da se vaš glas čuje. Želim zahvaliti svima koji su glasali za Restart koaliciju – rekao je Davor Bernardić.

Više pročitajte ovdje.


23.23 – Obrađeno je 79,29% biračkih mjesta:

HDZ – 68
Restart – 43
Domovinski pokret – 15
Most – 8
Možemo! – 6
SSIP/Fokus/Pametno – 2
HNS – 1

23.21 – Hvala svim biračima i biračicama. Dat ćemo sve od sebe da ovu zemlju učinimo boljom jer mi to možemo. Rekli su nam da ne možemo upasti u skupštinu. Da ne možemo uzdrmati Milana Bandića. Prije dva mjeseca su nam rekli da ne možemo upasti u Sabor pokazali smo im da možemo – rekao je Tomislav Tomašević.

Više pročitajte ovdje.

23.08 – Gordana Jandrokovića novinari su upitali o tome zašto je u HDZ-u toliko mirna atmosfera što inače nije svojstveno toj stranci kad je u pitanju doček rezultata. Odgovorio je da HDZ-ovci vriju iznutra te da se radi na tome da se pošalje dobra poruka oko pridržavanja epidemioloških mjera.

Više pročitajte ovdje.

23.06 – Obrađeno je 74,54% biračkih mjesta:

HDZ – 68
Restart – 43
Domovinski pokret – 15
Most – 8
Možemo! – 6
SSIP/Fokus/Pametno – 2
HNS – 1

22.54 – Trenutno u središnjici traju razgovori Davora Bernardića sa stranačkim kolegama a na pitanje razmišlja li šef SDP-a o ostavci, Rajko Ostojić kaže:

“To će on reći kada dođe. Nije dobro. Radimo analizu, sutra je konačna dijagnoza. Sad će biti stotinu analiza. Mi ćemo hladne glave napraviti analizu i podnijeti posljedice”.

Više pročitajte ovdje.


22.48 – Obrađeno je 68,98% biračkih mjesta:

HDZ – 68
Restart – 43
Domovinski pokret – 15
Most – 8
Možemo! – 6
SSIP/Fokus/Pametno – 2
HNS – 1

22.37 – Nas je rezultat iznenadio, ali ne samo nas, nego i analitičare. Svi su pokazivali da će rezultat biti tijesan. Iznenađeni smo u negativnom smislu i nismo zadovoljni nimalo. Nakon ovog rezultata, mogu reći da SDP-u treba novo vodstvo – rekao je Ivo Jelušić.

– Očekivali smo da budemo relativni pobjednici. Treba se čekati do kraja jer je u ovom trenutku još teško reći. Očekivali smo pobjedu, ovo nas nije previše iznenadilo – rekao je Željko Reiner.

Više pročitajte ovdje.

22.32 – Obrađeno je 63,55% biračkih mjesta:

HDZ – 68
Restart – 43
Domovinski pokret – 15
Most – 8
Možemo! – 6
SSIP/Fokus/Pametno – 2
HNS – 1

22.29 –  Svima koji su mi dali povjerenje zahvaljujem od srca, onima koji mi nisu dali povjerenje želim da ih drugi ljudi kojima su više vjerovali, predstavljaju bolje nego sam ja to činio, napisao je Ivan Pernar na svojoj Facebook stranici te se, kad je doznao da je prema prvim izlaznim anketama dobio 3,9% glasova, videom oprostio od Sabora.

Više pročitajte ovdje.

22.17 – Obrađeno je 57,16% biračkih mjesta:

HDZ – 68
Restart – 43
Domovinski pokret – 15
Most – 8
Možemo! – 6
SSIP/Fokus/Pametno – 2
HNS – 1

22.15  – Moram reći da nakon 92. godine ovo je najveći poraz jedne srednje umjerene Hrvatske i čini mi se da bi to trebalo zabrinuti ne samo nas nego bi se hrvatsko biračko tijelo trebalo zamisliti. Stranka koja je promijenila 11 ministara nije kažnjena nego nagrađena, to traži dublju analizu. Ni jedna anketa nije pokazivala da se ovo može dogoditi. Trebamo anlizirati i vidjeti. Mi kada zbrojimo sve one lijeve jedva imamo 50 mandata. Ovdje se radi o nekom trendu. Pokazalo se da mladi ljudi su konzervativni”, kazao je Davorko Vidović.

Više pročitajte ovdje.


22.03 – Obrađeno je 50,77% biračkih mjesta:

HDZ – 68
Restart – 42
Domovinski pokret – 15
Most – 8
Možemo! – 6
SSIP/Fokus/Pametno – 2
Reformisti – 1
HNS – 1

21.58 – Prve neslužbene rezultate DIP-a u studiju Večernjeg lista komentiraju politički analitičari Dragan Bagić Mate Mijić.

– Ovo je pobjeda Andreja Plenkovića, njegove politike vođenja stranke, njegova osobna pobjeda nad Davorom Bernardićem – rekao je Mate Mijić.

– Čini se da lijevi birači su u manjem postotku izašli na izbore, čak i kad zbrojite mandate Restart koalicije, SIIP i Možemo, to je mali broj mandata. Zbog neizlaska tog dijela biračkog spektra, desni birači spektar je u omjeru znatno jači. Glavna odgovornost neizlaska lijevog centra i ljevice je na Davoru Bernardiću – rekao je Dragan Bagić.

Više pročitajte ovdje.

21.48 – Obrađeno je 43,91% biračkih mjesta:

HDZ – 70
Restart – 42
Domovinski pokret – 15
Most – 6
Možemo! – 6
Reformisti – 2
SSIP/Fokus/Pametno – 1
HNS – 1


21.44 – Borili smo se za javni interes i to namjeravamo činiti i dalje – kazala je Ivana Kekin nakon prvih rezultata DIP-a. Njezin suprug Mile Kekin istaknuo je kako nije bio ‘zezalica’ jer je uložio jako puno truda i svog slobodnog vremena da koliko može pomogne ovoj političkoj opciji.

Više pročitajte ovdje.

21.38 – U stožeru HDZ-a vlada euforija i zadovoljstvo.

– Nadam se da će tako i ostati do kraja večeri. Nakon službenih rezultata nadam se da ćemo krenuti s pregovorima za koaliciju. To su stranke s desnog političkog spektra, ali u ovom trenutku je teško reći tko bi to bio. Treba krenuti u razgovore koji će se temeljiti na izbornim rezultatima”, kazao je za RTL Ivan Malenica.

Više pročitajte ovdje.

21.33 – Nakon što je obrađeno 36,85% biračkih mjesta došlo je do promjena samo kod Restarta koji je izgubio jedan mandat i sada je na 43, a Možemo je dobilo jedan više i sada je na 5.

21.22 – “Išao sam ga malo ohrabriti. Ovo se nikada nije dogodilo, da su izlazne ankete drugačije od ovih rezultata. Ispada da su naši birači ostali doma”, kazao je.  Na pitanje razmišlja li Bernardić o ostavci Komadina je rekao: “Razmišlja, ali ostavka se ne daje u afektu”, rekao je Zlatko Komadina za Novu TV.

Atmosferu iz stožera Restart koalicije i druge izjave pročitajte ovdje.

21.18 – Broj obrađenih biračkih mjesta – 29.98%

HDZ – 69
Restart – 44
Domovinski pokret – 15
Most – 6
Možemo – 4
Reformisti – 2
HNS – 2
SSIP/Pametno/Fokus – 1

21.16 – Nemam namjeru podržati vladu Andreja Plenkovića, nećemo kompromitirati vrijednosti time da podržimo takvu politiku – izjavio je Nino Raspudić u emisiji Večernjeg lista.

– Mi ne mislimo biti oporba u smislu te riječi kako je to desetljećima radio HDZ – rekla je Dalija Orešković.

– Mislim da smo povukli i da glasaju neki koji inače ne, a posebice mladi. Restart je imao lošu kampanju, sami su napravili niz loših poteza, a oni govore o njihovim rezultatima – rekla je Danijela Dolenec.

Više pročitajte ovdje.

DOČEK REZULTATAEuforija u stožeru HDZ-a: mandati se slavili uz “Igraj moja Hrvatska”, “Heroj ulice”…21.04 – DIP je objavio prve rezultate izbora. Napominjemo da se radi o jako malom uzorku: HDZ osvaja 71 manda, Restart koalicija 45. Domovinski pokret ima 16 mandata, Most 4. Možemo! osvaja 4, a SSIP/Fokus/Pametno 1. Mandat osvajaju i Reformisti i HNS.

Obrađeno je tek 22,95% biračkih mjesta.