Nedjelja je Presvetog Trojstva,ali i blagdan Marije,Kraljice neba i zemlje.Također danas slavimo i Dan državnosti naše domovine Hrvatske kojeg svima vama čestitamo. Želimo našoj domovini Hrvatskoj obnovu i vraćanje njene državnosti,njenom narodu povratak Bogu i kršćanskim vrijednotama u društvu. Samo tako možemo ići naprijed. Sve drugo je luk i voda. Ovi putem čestitamo i našim susjednim župama njihove nebeske zaštitnike, Župa Kraljice neba i zemlje – Ploče, te Župa Presvetog Trojstva Rogotin. Građanima Ploča, Ploče Online čestitamo i njihov dan grada.
Na svetkovinu Presvetog Trojstva,lijepe tri fešte.
Svetkovina je ovo koju bismo mogli nazvati jednom od tajni naše vjere. Sve je tako jasno,a ljudskom umu ponekad neshvatljivo. Jedan Bog, a tri božanske osobe. Mnogi inovjerci kada žele odvratiti katolike od njihove svete vjere postavljaju pitanje o Presvetom Trojstvu,tvrdeći da katolici vjeruju i imaju tri boga. Lovci su to u mutnom. Ali na žalost često im uspijeva odvratiti katolike od vjere ili ih natjerati da bar posumnjaju u svoju vjeru. Ma gledajte, svatko od nas živih ljudi ima nekakvo zvanje ako ćemo ga tako nazvati u životu. Tako je netko,i otac i sin,i brat,ili majka,kćer i sestra. Usput ako ima mudrosti onda je i savjetnik svome bližnjemu,djetetu ili prijatelju. Sva ta zvanja su sadržana u jednoj osobi. Ako to može čovjek,kako to onda ne bi mogao Bog koji je čovjeka stvorio?! Nije ovo pokušaj objašnjavanja tajne Presvetog Trojstva,jer i sveti Augustin koji je bio crkveni naučitelj odustao je od pronicanja u tu tajnu. Neke stvari jednostavno treba prepustiti Bogu i Njegovoj providnosti.
Zašto je danas teško čovjeku staviti svoj život u Božje ruke? Zašto nestaje povjerenje u Boga Stvoritelja? Gledajući tehnologiju oko nas,često promislimo: pa gdje je kraj tome čovjeku, i svemir je počeo osvajati! Ali onda krug zemaljski pogodi neka nevolja,kao što je ova epidemija COVID-a i vidimo da sve stane. Zaustavi se život. Unatoč tehnologiji i znanosti. Ne čudi nas to od ljudi koji ne vjeruju,već od vjernika koji su svake nedjelje na misi,okićene su im kuće svetim slikama,vozila krunicama,oko vrata nose krunice…..nisu tu izuzeti ni naše duhovne vođe. Čast izuzecima. Dođe nevolja,a pouzdanje u Boga se stavlja sa strane. Više se vjeruje mjerama stožera nego Božjoj snazi! Kao da nam cjepivo postaje blagoslovljena voda ili duhovna hrana! Zaslužujemo li mi uopće zvati se Božjim narodom? Rijetko ćete čuti ili pročitati ovakva razmišljanja. Zašto? Zbog straha da vas društvo ne osudi da ste vjerski fanatik, čudak, da ne vjerujete u znanost! Ma najveći znanstvenici kroz povijest,a i danas su vjernici. Jer baš kroz znanost spoznaju da Bog uistinu postoji i da je Njegova moć neizmjerna. Vratite se zato Bogu dragi prijatelji, vjerujte Mu, stavite svoj život u Njegove ruke. Neka vas On vodi jer ipak Bog najbolje zna što je najbolje za vas. Za kraj evo poruke iz današnjeg Evanđelja koju Isus šalje svima nama:
»Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!
I evo, ja sam s vama u sve dane – do svršetka svijeta.«
Riječ Gospodnja.
Može li biti jasnije?!
Mir vam i dobro!