HUESCA (IKA)

Biskup Damian Iguacen Borau (104) umro je 24. studenoga domu za umirovljenike u gradu Huesca u autonomnoj španjolskoj pokrajini Aragoniji, prenosi Vatican News.

Damian Iguacen Borau rođen je uslijed I. svjetskog rata, 2 veljače 1916., u mjestu Fuencalderas u Aragoniji, a za svećenika je zarežen u II. svjetskom ratu, 7. lipnja 1941., u Huesci. Za biskupa je zaređen 1970. i do 1974. bio je ordinarij u Barbastru, od 1974. do 1984. vodio je Biskupiju Teruel-Albarracin, a od 1984. do 1991. Biskupiju San Cristobal de La Laguna na otoku Tenerife, najvećem otoku u španjolskoj skupini Kanarskih otoka. Nakon umirovljenja vratio se u domovinu na sjeveru Španjolske.

Nakon smrti umirovljenoga čileanskoga biskupa Bernardina Pinere Carvalla u lipnju Iguacen je bio najstariji katolički biskup na svijetu. Poljski biskup Jerzy Jan Tomzinski, bivši pavlinski general, 24. studenoga proslavio je 102. rođendan.