Prosvjednici su ulazili u crkve s natpisima, od kojih su neki prikazivali razapetu trudnicu, te su ispisivali grafite po zidovima.

Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
Pixsell
Objavljeno:
26.10.2020

Tisuće ljudi u Poljskoj ovih dana prosvjeduju nakon što je Ustavni sud Poljske ukinuo u četvrtak 22. listopada odredbu jednog od tri slučaja u kojima je pobačaj u toj zemlji bio dopušten, o čemu smo pisali. Riječ je, naime, o trećem slučaju kada je pobačaj bilo moguće izvršiti u slučaju težeg oštećenja ploda.

U zahtjevu za ustavnost te odredbe tvrdilo se da je u potpunom neskladu s poljskim Ustavom čl. 38. koji jamči zaštitu prava na život građanima Poljske. Goran Andrijanić, novinar koji već nekoliko mjeseci živi u Poljskoj i piše za poljski tjednik ‘Sieci’, u razgovoru za Hrvatsku katoličku mrežu kaže kako je situacija u Poljskoj rezultat osmišljene i koordinirane strategije kojoj je cilj unijeti nemir u društvu.

Ljudi koji vode ovu priču oko prosvjeda ciljano idu na agresiviranje cijele ove situacije. Oni pozivaju ljude da i dalje dolaze u crkve i da rade to što rade.

– Sve ono što se događalo proteklih dana, posebice ono što se dogodilo jučer, a riječ je o ulasku prosvjednika u crkve tijekom svetih Misa, prekidanje euharistijskih slavlja, izvikivanje vulgarnih parola s natpisima usred crkve, to će se, prema svemu sudeći, nastaviti i danas – kaže Andrijanić, ističući i kako se formirala jedna druga struja, ona vjerska, koja stražari, odnosno brani ulazak u crkve prosvjednicima kako ne bi profanizirali sakralni prostor.

Vjeruje kako ne će biti incidenata, odnosno fizičkih obračuna u crkvama ili ispred njih.

– Činjenica je da ljudi koji vode ovu priču oko prosvjeda, a koji je vezan za odluku Ustavnog suda od četvrtka, koja je proglasila eugenički pobačaj neustavnim, zapravo ciljano idu na agresiviranje cijele ove situacije. Oni pozivaju ljude da i dalje dolaze u crkve i da rade to što rade – svjedoči Andrijanić.

Istaknuo je kako katolici u Hrvatskoj mogu prije svega moliti da sve dobro prođe.

– Volio bih vidjeti neke javne deklaracije, potpore Crkvi i braći i sestrama katolicima u Poljskoj, a potom Poljskoj državi i pravnom sustavu koji je zabranio eugenički pobačaj. Riječ je o jednom od najvažnijih ‘pro life’ zbivanja u posljednjih nekoliko desetljeća. Čini mi se da to nama prolazi ispod radara – poručio je Andrijanić, dodajući na kraju da je najvažnija molitva.

Predsjednik Poljske biskupske konferencije i poznański nadbiskup Stanisław Gądecki reagirao je na kritike na odluku Ustavnog suda o neustavnosti odredbe zakona o mogućnosti pobačaja zbog oštećenja ili bolesti kod nerođenog djeteta, nakon što su prosvjednici u nedjelju 25. listopada oskvrnuli crkve u nekoliko gradova, prenosi IKA.

– Izražavam žaljenje jer danas su vjernici u mnogim crkvama bili spriječeni moliti te im je oduzeto pravo ispovijedanja njihove vjere. Vrijeđanje, nasilje, uvredljivi natpisi i ometanje bogoslužja i profanacija, što se događa proteklih dana, nisu ispravan način djelovanja u demokratskoj zemlji – rekao je nadbiskup.

Nabiskup Gądecki zamolio je sve da izraze svoje stavove na društveno prihvatljiv način, poštujući dostojanstvo svakog ljudskog bića.

Videozapisi na društvenim mrežama prikazuju kako prosvjednici koji se zalažu za pobačaj ometaju slavljenje Misa. Prosvjednici su ulazili u crkve s natpisima, od kojih su neki prikazivali razapetu trudnicu, te su ispisivali grafite po zidovima.