Kao što se moglo i očekivati, nakon što su domaći liberalni mediji pohvalili izjavu, odnosno ispriku biskupa Mate Uzinića upućene homoseksualcima od strane Crkve zbog diskriminacije, inozemni mediji su također citirali našeg biskupa, predstavljajući ga kao svjetlo nade u, po njima, nazadnoj i konzervativnoj zemlji Hrvatskoj. Naravno, i liberalni katolički mediji su također izrazili pohvalu, uključujući i sve one koji se bore za ‘prava’ osoba sa istospolnim sklonostima.

Ali, po čemu su to homoseksualci diskriminirani?

U društvu sigurno ni po čemu. Zaštićeni su k’o lički medvjedi. Imaju potporu i visoke politike i medija, pa se čak i kritična izjava na njihov način odnosno kulturu života smatra kaznenim djelom govora mržnja.

A u Crkvi?

Je li diskriminirajuće to što čineći teški grijeh bez pokajanja ne mogu primiti svetu pričest? Da ne spominjem javnu sablazan. Možda je očita diskriminacija u tome što je papa Benedikt XVI. zabranio osobama s istospolnim sklonostima pristup bogoslovnim sjemeništima?

Ili smo možda svi mi krivo razumjeli preuzvišenog biskupa. Možda je stvarno mislio na manjak pastoralne podrške tim ljudima, koja će im pomoći živjeti njihovu vjeru u čistoći i odbaciti sotonsku kulturu koja prožima te zajednice. Možda je mislio na nedostatak psihološke pomoći, odnosno terapiju obraćanja kako bi ti ljudi shvatili da su njihovi odnosi neprirodni. Možda je čak mislio na nedostatak egzorcista u Crkvi, koji bi mogli stvarno pomoći velikom broju ljudi koji žive i aktivno promoviraju grijeh koji u nebo vapi za osvetom.

Odgovore ne znamo, ali ako nakon ovoga uslijedi imenovanje za kardinala, ne bi trebali biti iznenađeni.

Prenosimo članak objavljen u njemačkom tisku, a prenosi ga Irska državna radiotelevizija (ovdje):

Nadbiskup se ispričava homoseksualcima zbog odbacivanja od strane Crkve
U potezu bez presedana, hrvatski nadbiskup se ispričao homoseksualcima zbog odbacivanja od strane Crkve. Kako bi se prema njima postupalo sa poštovanjem, preporučuje katolicima da pročitaju „Amoris laetitia“.
Hrvatski nadbiskup Mate Uzinić se ispričao homoseksualnim ljudima u koraku bez presedana za Hrvatsku zbog odbijanja koje su osjećali od strane Katoličke crkve. „Od homoseksualnih osoba molim oproštenje što se zbog ovoga mogu i dalje osjećati odbačeni od Crkve, i isto tako zato što ne mogu dobiti ono obzirno pastoralno vodstvo koje im treba biti zajamčeno“, rekao je Užinić u ponedjeljak, prema izvještaju na irskoj web stranici (rte.ie). Monsinjor je govorio na Međunarodnom danu borbe protiv homofobije, koji se od 2005. svake godine obilježava 17. svibnja.
Mate Uzinić, koji je nadbiskup koadjutor Riječke nadbiskupije od studenoga prošle godine, kritizirao je činjenicu da su neki katolici ipak odbili prihvatiti smjernice koje je papa Franjo 2016. iznio u svome post Sinodalnom dokumentu „Amoris laetitia” u vezi pastoralnog postupanja s homoseksualcima. U dokumentu je Papa pisao o postupanju s ljudima homoseksualne orijentacije: „Zato prije svega svaku osobu, bez obzira na njezinu seksualnu orijentaciju, treba poštivati u njezinu dostojanstvu i prihvaćati s poštovanjem,… te pomnjivo izbjegavati svaki znak diskriminacije, posebice bilo koji oblik agresije i nasilja“ (AL 250).
Hrvatska, koja je članica Europske unije (EU) od 2013. godine, posljednjih je godina postupno liberalizirala prava homoseksualnih osoba. Unatoč tome, osobe homoseksualnih sklonosti i dalje su izloženi prijetnjama u pretežito katoličkoj zemlji. (stz)