“Svako toliko iziđu top-liste najvećih zločinaca svih vremena. Rasni europski konji za trku su standardno Hitler i Staljin.

Ja se s tim nimalo ne slažem. Smatram da je najveći zločinac u povijesti pokoran građanin. Obični, mirni, prosječno plaćeni obiteljski čovjek iz susjedstva.
Što bi bio Hitler osim ogorčeni niži vojni časnik da nije bilo milijuna ljudi koji su stajali iza njega?
Što bi bio Staljin osim ludog pravoslavnog pusti-pratra da milijuni nisu pasivno promatrali što se oko njih događa?
Najveća je briga pokornog građanina bila da ne dođu po njega. To što se događalo njegovim susjedima, prijateljima, rodbini… možda je izazivalo neko vrstu boli. Možda su i plakali kad im odvedu nekoga bliskoga. Ali oni nisu ništa poduzimali. Oni se ne bave politikom, oni misle da vlast zna što radi i zašto to radi, njima je prirodno da DRŽAVA ima na sve pravo. Oni se ne pitaju odakle DRŽAVI to pravo. Važno da oni mogu nastaviti dalje svoj uobičajeni ritam života.
Imali su oni dobra objašnjenja da ništa ne poduzimaju. Zašto se oni bune? Zašto ne slušaju vlast? Svojim grintanjem sve nas ugrožavaju… Da nije njih svi bi mi bili sigurni… Kad smo u opasnosti, moramo se braniti, a ne raspravljati…
Sjećate li se onih što su lani govorili da treba pucati na one koji krše lockdown i izlaze iz kuće? Možda ste danas sa takvim kavu pili, a još je korona, puno gora nego lani. Je li ikoga stid što su svi šutili kad je država naplaćivala kazne ljudima što su otišli pognjojiti njivu ili otišli vani prošetati, trčati? Koliko je ljudi reagiralo dok je novinarski ološ proganjao one što su se usudili otići u crkvu? Čak je i biskup bio protiv svećenika. Naravno, imamo mi opravdanje. „Tada smo se bojali, tada nismo znali…“
Zanimljivo, isto govore svi mini-zločinci kad propadne stari sistem. I kad je pao komunizam i kad je pao nacizam oni su fino kazali da su se „bojali“ i oni „nisu znali“.
Koja je danas izlika?
Svatko tko se ne bi upitao je li normalno da mom susjedu daju otkaz zbog odluke koja se tiče samo njega, je li normalno da mu ne daju otići do trgovine, na benzinsku, u muzej, u vlak, svatko tko se ne pita zašto vlasnik restorana nema pravo odlučiti koga će primiti u svoj prostor… Tko ne postavlja ta pitanja, on ima ozbiljan problem sa svojim moralnim kompasom.
Cijepljen si? Bravo za tebe! Imaš se osnovano pravo nadati da nećeš imati teški oblik bolesti, nećeš na respirator, valjda nećeš umrijeti. Barem tako kažu.
Doduše, možda ćeš zaraziti onoga tko se nije cijepio pa on umre od tebe, ali to nije tvoj problem. Mogao se i on cijepiti, tko mu je smetao.
Mislim da je cijepljenje za mnoge najrazboritija moguća odluka. Ali: ODLUKA.
Vjerujem da su oni koji su se cjepivo uzeli iz uvjerenja učinili svoje. Napravili su ono što su mislili da je pametno, potrebno i odgovorno, možda argumentima potiču i druge da učine isto. I treba tako.
No ima i velika grupa ovih bukača kojima je stalo da svi MORAJU postupiti kao i oni. Možda zato što to nisu učinili iz uvjerenja da treba, nego iz kukavičluka i komotnosti, pa ne mogu očima vidjeti one koji nisu jednaki?
Osobno mislim da je moralni zločinac svatko tko drugome želi oduzeti pravo na odluke. Pa i na pogrešne odluke,” napisao je fra Mate Logara na Facebook profilu