Rim, Vandal uništava San Vitale

Il Messaggero objavljuje videozapis nadzornih kamera smještenih unutar bazilike San Vitale, u Nazionale, u Rimu, u 9.15 sati, kada građanin porijrklom iz  Gane(Afrika) ulazi u crkvu. Na mjestu bogoslužja nema nikoga: nema sigurnosnog uređaja. Čovjek izgleda mirno i lucidno. On se kreće bez najmanjih emocija kao da  već točno znao što će raditi Kao da je siguran da ga nitko neće ometati u djelu svetogrđa. Poput kakvog građevinskog stroja obrušava se na križ, gurne ga i izbija ga iz zida. Zatim, odsiječe komad oltara gdje je bilo raspelo i udara ga nekoliko puta dok se ne razbije na dva dijela. Zatim idit do središnjeg oltara i obara svijećnjake. Zgrabio je jednog i oštetio kip Sant ‘Ambrogio. Njegovo razaranje završava nakon što je rukama oborio kipove sv. Ante i Svete Rite. On odlazi bez žurbe i kreće prema drugim crkvama.

Marco De Risi – Video Gabrielli / Ag.Toiati