METKOVIĆ (IKA)

Marijanskim koncertom pučkih napjeva u crkvi Sv. Ilije proroka u Metkoviću u nedjelju 17. listopada, nakon večernje mise koju je predslavio župnik fra Ante Bilokapić, završila je trodnevna 36. smotra folklora jadranske Hrvatske „Na Neretvu misečina pala“.

Smotra je ove godine, za razliku od prošle, ipak održana, premda, zbog epidemioloških mjera, sa znatno manjim nastupom folklornih skupina.

Na koncertu su nastupili župni zborovi sv. Ilije i sv.  Nikole biskupa pod vodstvom s. Mile Deak i s. Marijane Cvitanović, pučki pjevači Župe Srca Isusova i Marijina Vidonje – Mliništa, ženska pjevačka skupina  KUD-a „Marko Markota“ Župe Rogotin i ženska pjevačka skupina  i mandolinski orkestar KUD-a „Metković“ uz izvedbu poznatih marijanskih pjesama, među kojima „Veliča“,  „Gospe ribara težaka“, „Anđeo Gospodnji“, „O mila Majko“, „Marijo pogledaj nas s visina“, „Majčice draga narod te moli“, „Slavite Mariju“,  „Dajte mi sladak pjev“ te pjesmu Gospi od Zdravlja „Čuj vruću molbu puka svoga“ za koju je prof. Vidoslav Bagur, zaključivši program, zamolio sve neretvanske skupine, da ju za narednu Smotru folklora pripreme, što će ujedeno biti i iznenađenje 37. smotre folklora, koja će se, kako se nada, održati u uobičajenom terminu u svibnju. Na kraju koncerta svi su izvođači tradicionalno izveli  pjesmu „Zdravo Djevo“.

Voditeljica programa bila je Romana Gabrić, organizatori Smotre KUD Metković i GKS Metković, a organizaciju Smotre folklora pomogli su Ministarstvo kulture RH, Dubrovačko-neretvanska županija i Grad Metković.