Svaki koji se odaziva Božjem pozivu mora biti svjestan da služimo te da smo ponajprije u službi učitelja da budemo Isusovo produženo djelovanje u svijetu

Foto: Varaždinska biskupija

Varaždinski biskup Josip Mrzljak je tijekom svečanog euharistijskog slavlja u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu, u subotu 15. lipnja, zaredio petoricu đakona za svećenike Varaždinske biskupije.

Za prezbitere su zaređeni Mladen Cikač iz Župe Pohoda BDM Macinec, Andrija Kopjar iz Župe BDM Kraljice svete krunice Remetinec, Dario Levanić iz Župe svetog Mihaela arkanđela Sračinec, Mislav Mikac iz Župe svete Elizabete Ugarske Jalžabet te Rafael Mikec iz Župe svete Marije Magdalene Štrigova.

Svečanom euharistijskom slavlju je nazočilo mnoštvo ljudi među kojima su bili roditelji, rodbina, prijatelji i župljani iz župa ređenika, kao i ostali vjernici naše mjesne Crkve koji su došli svjedočiti ovom velikom događaju. Sve je njih na početku misnog slavlja srdačno pozdravio biskup Mrzljak koji je u uvodu slavlja poručio kako nam svima, uz sunce koje nas grije izvana, srca grije posebna radost i veselje zbog petorice mladih đakona koji će biti primljeni u red prezbiterata.

Nakon uvodnog dijela svete mise ređenike je pozvao rektor Nadbiskupskoga bogoslovnoga sjemeništa u Zagrebu, preč. Anđelko Košćak, inače svećenik Varaždinske biskupije, jamčeći pritom da su ‘dostojni svete službe’.

Uslijedila je biskupova propovijed u kojoj je podsjetio na nedavnu svetkovinu Duhova, na koji slavimo i rođendan Crkve, zajednice koju okuplja sam Gospodin Isus. Podsjetio je biskup kako je Crkva zajednica koja nije od ovoga svijeta, ali živi u ovome svijetu.

– Isus šalje učenicima svoga Duha i ohrabruje ih neka se ne boje te im daje obećanje da će biti s njima. Isus svoje obećanje izvršava do danas, a vjerujemo kako će ga izvršavati do konca svijeta. Apostoli koje je Isus poslao smo svi mi koji smo se odazvali pozivu. I vi dragi đakoni spadate u tu sedamdeset i dvojicu koje je Isus poslao. Taj ‘evo me’ kojeg ste izrekli neka ne bude samo danas, nego svakoga dana vašeg svećeničkog života. Time ćete odgovoriti: “Gospodine tu sam” – poručio je mons. Mrzljak.

Biskup je u nastavku podsjetio kako je zadaća svih svećenika svjedočiti o djelu koje je Isus Krist učinio za čovjeka i čovječanstvo.

– To je zadaća cijele Crkve, prezbitera, ali i svih krštenih. No, Isus u Crkvi želi i posebne službenike, one koji će na poseban način biti svjedoci njegovog djela. Zato poziva k sebi. Moramo biti s Kristom, ali moramo i ići dalje jer smo poslani. Nismo postali svećenici za sebe, nego za druge. Poslani smo svijet u kojem Crkva živi. Crkva nije od ovoga svijeta, ali živi u ovome svijetu. Crkva je misterij Božjeg djelovanja u svijetu. Isus je svoje djelo povjerio nama ljudima znajući da smo slabi i grešni, ali upravo svojim utjelovljenjem posvetio je naše čovještvo i želio je da preko nas ljudi djeluju u svijetu. Svaki koji se odaziva Božjem pozivu mora biti svjestan da služimo te da smo ponajprije u službi učitelja da budemo Isusovo produženo djelovanje u svijetu. Idite ljudima, jer ljudi nas trebaju možda i više nego što se to čini. Ljudi trebaju nekoga tko nije od ovoga svijeta. Trebaju Isusa, Njegovu ljubav i svjetlo. Ljudi trebaju onoga koji je za sebe rekao da je Put, Istina i Život – poručio je biskup Mrzljak.

Nakon obreda ređenja, ređenike su u svećeničko ruho odjenuli njihovi župnici; vlč. Stjepan Markušić iz Macinca, vlč. Josip Pavlek iz Remetinca, vlč. Siniša Dudašek iz Sračinca, vlč. Josip Vidović iz Jalžabeta i vlč. Kristijan Kuhar iz Štrigove.

Na kraju mise ređenici su okupljenim vjernicima udijelili svoj mladomisnički blagoslov, dok je biskup Mrzljak uputio čestitke novim svećenicima, njihovim roditeljima i rodbini, župnicima i župljanima župa iz kojih potječu i u kojima su odrasli te poglavarima sjemeništa, duhovnicima i profesorima Katoličkog bogoslovnog fakulteta, kao i svima koji su molitvama dali svoj doprinos novim svećeničkim zvanjima.

Tekst: Goran Damjanić