Hodočastili smo jučer iz naše župe u svetište Vepric. Sjetno smo se kroz razgovor prisjećali vremena kada je iz našeg dekanata i po petnaest autobusa bilo u Vepricu. Ove godine samo jedan jedini. I to naš iz Komina. Uz osjećaj ponosa zbog toga pomalo smo i tužni što smo ostali usamljeni u ovom lijepom hodočašću Gospi,kraljici Hrvata u njenom svetištu u Vepric. Zašto je to tako samo Bog zna. Jer razloga za strah nema. Vepric je oaza sigurnosti čemu je svjedočilo i par tisuća hodočasnika koji su se došli zahvaliti Gospi i zamoliti je za zagovor kod Boga. Suvišno je govoriti da je bilo lijepo. Mogli ste vidjeti samo dio u izravnom prijenosu na župnoj facebook stranici. Hodočasnici su kao i svake godine imali prigodu za svetu ispovijed. Svečanu svetu misu slavio je biskup Dražen Kutleša. Njegova propovijed je obilovala pozivima na hrabrost. I čini se da je Splitsko-makarska Crkva dobila još jednog dostojnog nasljednika svetog Dujma. Što,zašto i kome vjerujem,zapitao nas je u početku propovijedi biskup Dražen. Spomenuo je strah mnogih vjernika koji se ne usude djelovati zbog osude okoline. Izgubili su hrabrost. Šute. Spomenuo je tu i svećenike koji sve manje govore o negativnostima u društvu. Roditelji također izbjegavaju odgovornost odgoja. Kao da izbjegavamo istinu radi moguće neugodnosti,nastavio je biskup. Postajemo ljudi koji ne znaju što govoriti o vjeri i moralu,nastavio je. Pozvao nas je da otvorimo srca.Jer Bog nam stalno govori,a pitanje je ;slušamo li mi Boga? Na žalost vjernici su izgubili hrabrost i stalno očekuju da netko drugi nešto umjesto njih učini. Pokazalo se to posebno u zadnje vrijeme,rekao je don Dražen. Na kraju nas je biskup pozvao da slijedimo Mariju u hrabrosti i poslušnosti Bogu. Dao dobri Bog da poslušamo riječi biskupa Dražena i da dogodine hrabrost nadvlada strah i ponovno krenu puni autobusi iz svih krajeva naše nadbiskupije u Vepric. Iz Komina sigurno hoće ako Bog da!