Peter Schirmacher

Ravnatelj Patološkog instituta Sveučilišta u Heidelbergu Peter Schirmacher izvršio je preko četrdeset obdukcija ljudi koji su umrli u roku od dva tjedna nakon cijepljenja. Schirmacher je izrazio zabrinutost zbog svojih nalaza.

Regionalni dnevni list Augsburger Allgemeine objavio je:

“Schirmacher pretpostavlja da je 30 do 40 posto njih umrlo od posljedica cijepljenja. Prema njegovom mišljenju, učestalost fatalnih posljedica cijepljenja je podcijenjena; politički eksplozivna izjava u vrijeme kada kampanja cijepljenja gubi zamah, varijanta Delta se brzo širi i kada se raspravlja o ograničenjima za necijepljene osobe.”

Uprava Merkel brzo je odgovorila na ovu “politički eksplozivnu” izjavu iz Heidelberga. Prema njemačkoj tiskovnoj agenciji (dpa), Institut Paul Ehrlich objavio je da su Schirmacherove izjave “nerazumljive”. Kancelarov lakej, viši njemački imunolog Thomas Mertens, odmah je odbacio nalaze: “Ne znam za bilo kakve podatke koji bi omogućili da se ovdje iznese opravdana izjava i ne pretpostavljam neprijavljeni broj.”

Imunolog Christian Bogdan iz Sveučilišne bolnice Erlangen, član Stalne komisije za cijepljenje (STIKO), također je proturječio Schirmacherovoj pretpostavci o “velikom broju neprijavljenih komplikacija cijepljenja ili čak smrti”.

Patolog je, međutim, dobio podršku iz vlastitih redova, a Savezno udruženje njemačkih patologa izjavilo je da bi trebalo obaviti više obdukcija cijepljenih osoba koje su umrle u određenom roku nakon cijepljenja.

Voditelj “Radne skupine za obdukciju” u ovoj udruzi želio je o tome obavijestiti liječnike opće prakse i zdravstvene vlasti. Drugim riječima, liječnici pacijenata koji umru u roku od nekoliko dana ili tjedana nakon cijepljenja trebali bi se prijaviti za obdukciju u slučaju sumnje ili bi zdravstvena tijela trebala poduzeti mjere.

Schirmacherovo upozorenje moglo bi, naravno, uništiti višeznamenkasti dugoročni posao vrijedan milijarde dolara za različite farmaceutske tvrtke, dok bi se ionako niska volja za ubodom u preostalu necijepljenu skupinu mogla dodatno dramatično smanjiti, a u konačnici i cjelokupna pandemijska strategija savezne vlade mogla rasplesti.

No, ozbiljnost i ugled ravnatelja Patološkog instituta na Sveučilištu u Heidelbergu su neupitni.

Sam Schirmacher već vodi projekt obdukcije ljudi koji su umrli od Covida-19, a koju subvencionira država. On je tada proširio fokus i obavio obdukciju na više od 40 umrlih cijepljenih osoba. Čak i ako su njegovi rezultati samo kratki, oni su dramatični: 30 do 40 posto umrlo je od samog cijepljenja. Patolog je naveo “rijetke, teške nuspojave cijepljenja, poput tromboze cerebralnih vena ili autoimunih bolesti”.

Schirmacher je odgovorio na kritike nekih kolega. Negirao je nedostatak kompetencije: “Kolege definitivno griješe, jer ne mogu kompetentno procijeniti ovo konkretno pitanje.” Štoviše, nije pokušao širiti paniku, a nije ni protivnik cijepljenja; sam Schirmacher je cijepljen.

Institut Robert Koch u međuvremenu se poziva na redovita izvješća o sigurnosti Instituta Paul Ehrlich na svojoj web stranici. Međutim, ako u narednim tjednima postane očito da politika, znanost i mediji vode kampanju protiv Schirmachera i da se njegovi alarmantni rezultati potpuno zanemaruju, to bi bila još jedna crvena zastava u pogledu sigurnosti proizvoda.

Twitter je u međuvremenu suspendirao račun bivšeg znanstvenog dopisnika New York Timesa Alexa Berensona, zbog dijeljenja detalja kliničkog ispitivanja Pfizera sa sličnim nalazima koji potpuno brišu priču o političkom establišmentu.

Prema Pfizeru: „Tijekom slijepog, kontroliranog razdoblja, umrlo je 15 primatelja BNT162b2 i 14 placeba; tijekom otvorenog razdoblja, umrla su 3 BNT162b2 i 2 originalna primatelja placeba koji su primili BNT162b2 nakon što su oslobodili oči. Istražitelji nisu smatrali niti jednu od ovih smrtnih slučajeva povezanom s BNT162b2.” Navodi se da su uzroci smrti uravnoteženi između skupina BNT162b2 i placeba: umrlo je 15 osoba koje su primile cjepivo, a 14 osoba koje su uzimale placebo.

No, mnoštvo ljudi koji su bili u placebo grupi sada su uzeli ubod, pa je “probna sljepoća sada prekinuta” i “ovo su svi podaci koje ćemo imati, bez obzira na sve”, istaknuo je Berenson.