Vjerujem da ste mnogi od vas čuli priču o Sokratova tri sita. Ukratko, jednog dana dođe Sokratov prijatelj i pokuša mu reći neku novost o jednom čovjeku. I Sokrat ga zaustavi,te mu reče: “Trenutak”, odgovori Sokrat, ”prije nego što mi ispričaš volio bih da prođeš jedan brzi test. Jesi li to što mi želiš reći prosijao kroz tri sita?” Prvo je sito ISTINE. Jesi li provjerio da li je istina ono što mi želiš ispričati?” Sad ćemo uzeti sito DOBROTE. Ono što mi želiš ispričati o prijatelju, je li nešto dobro?” I na kraju sito KORISTI. Je li korisno da mi ispričaš sve što je moj prijatelj učinio?” I prijatelj mu na sva tri pitanja odgovori niječno. I Sokrat ga otpremi bez da ga je saslušao. Ne želi slušati“ćakule“ kako mi velimo. A tako smo često svjedoci svakakvih priča u kojima i mi često sudjelujemo. Nanosimo time štetu bližnjem svome. Klevetamo i osuđujemo često bez potrebe. Trebali bi se toga okaniti i prepustiti Bogu da uzme stvar u svoje ruke.

Evo ovu smo priču o situ na početku naveli jer bi je mogli vezati za prvo današnje čitanje kada proroka Jeremiju njegovi zemljaci oklevetaše pred kraljem,te ovaj zapovjedi da proroka bace u bunar. Da umre od gladi. Ali nađe se pravedan i pošteni čovjek koji kralju kaže punu istinu i Jeremija bi spašen. Jeremiji su spremili smrt radi istine koju je govorio. A govorio je da se narod odmetnuo od Boga i da ga čeka strašan poraz,ropstvo i razaranje. I nije ta istina odgovarala pojedincima. I zato mu namijeniše smrt koju je,vidjeli smo izbjegao. Ista stvar je čekala Isusa stotinama godina kasnije. Velike laži su Židovi navalili na Isusova pleća da bi ga se lakše rješili. Doveli su lažne svjedoke, platili svjetini da traži smrt. Ali ništa od toga se ne bi dogodilo da to nije bilo u Božjem naumu. I od toga je dana počela podijeljenost, najprije u Židova,a onda po cijelom svijetu. Onih koji su za Istinu,i onih koji tu istinu žele suzbiti,ušutkati. Isus o tome zbori u današnjem Evanđelju. Govori o podjelama koje će donijeti na ovaj svijet. U današnje vrijeme oni koji su na Isusovoj strani pomalo postaju manjina. Neki se zbog toga lome i otpadaju,ili još gore prelaze na drugu stranu. Trebaju li kršćani zbog toga biti zabrinuti? Ma nipošto! Trebaju biti radosni i ponosni jer su ostali na pravoj strani. „Postojano trčimo u borbu koja je pred nama“, veli nam rečenica u današnjoj poslanici. Isus nam danas šalje poruku o ognju koji je došao baciti na zemlju. A znamo da je vatra simbol Duha Svetoga. Dakle Isus će svoje vjerne nadahnuti u toj borbi koja je pred nama. Dati im dar mudrosti i jakosti Duha Svetoga da se odupru svijetu koji želi uništiti Božje djelo i vjeru na krugu zemaljskom. Zato smo danas dragi prijatelji pozvani više nego ikada koristiti Sokratova tri sita sa početka priče. Jer danas izgleda u ovoj džungli priča i objava teško da čovjek može doprijeti što je od toga istina,a što laž. A znate da je Sotona otac laži. I tko se povine za njim izgubljen je zauvijek! Stalno u našim tekstovima spominjemo da treba odabrati stranu. Zato je odaberite dragi prijatelji. Budite na pravoj strani. Strani Istine i Isusa Krista! Evo jučer sam čuo jednu priču koja nam svjedoči kako čovjek dođe do Istine kada se prepusti Božjem planu. Popodne cestom naiđe jedan mladić na biciklu. Avanturist koji je krenuo iz Portugala u Grčku. I prije puta mu reče njegov prijatelj koji je vjernik neka svrati u Međugorje i da mu adresu gdje će odmoriti i prespavati. I ovaj nakon nagovaranja odluči poslušati. Svakako mi treba konak i odmor na putu,promisli. I dođe u Međugorje baš u vrijeme održavanja festivala mladih početkom mjeseca. I umjesto odmora od dva dana ostade u Međugorju skoro tri tjedna. I počeo je moliti,i nosi krunicu oko vrata,ali ne za ukras već kao alat molitve. Doživio je promjenu u svojem životu koju je ispričao sa radošću. Postao je širitelj Istine i Riječi. I sigurno će o tome svjedočiti na svome putu i kada stigne kući u Portugal. Mi mu samo možemo poželjeti neka ga dobri Bog i majka Marija prate na njegovu dugu,i pomalo opasnu putu. Eto ovom pričom završavamo današnje razmišljanje, i želimo vam ugodan i blagoslovljen početak novog radnog tjedna. Mir vam i dobro!