E da mi je bilo pameti,ne bi tako bilo. Koliko smo puta čuli ili izgovorili ovu ili sličnu rečenicu? Mnogi još uvijek sanjaju našu domovinu Hrvatsku kao zemlju koja će biti svima ugodna za život. Našu župu koja vrvi mladim obiteljima, školom punom djece. Našu domovinu gdje neće biti iseljavanja mladosti, gdje će obitelji biti brojne i materijalno osigurane. Sanjaju zakone prilagođene Bogu,a ne ljudima koji negiraju kršćanstvo i Boga Stvoritelja. Sanjaju zemlju pravde i jednakosti. I sve je to moguće,samo je potrebno zrno mudrosti. Zašto današnjem naraštaju Hrvata nedostaje mudrosti? O toj mudrosti govori prvo čitanje. Ništa ne cijenih bogatstvo u usporedbi s mudrošću,veli sveti pisac. I u pravu je. Što će ti sve ako mudrosti nemaš. Zaključuje sveti pisac na kraju da su mu s mudrošću došla sva dobra i od ruku njezinih blago nebrojeno. Toliko je ta mudrost važna u ljudskom životu.  Na žalost čovjek današnjice se često gubi u traženju najvažnijih stvari u životu. Na krivo mjesto postavlja vrednote koje su važne u ljudskom životu. Mnogima je materijalno najvažnije. Novac,novac i samo novac. Da se razumijemo,novac je potreban, bez njega je moderni život nemoguć. Bez novca ne bi imali ni mnoštvo lijepih crkvi gdje slavimo Boga. Ali čovjek treba naći mjeru, vladati tim svojim materijalnim porivima,a ne da oni vladaju čovjekom. Ponašamo se kao da nam sve na ovoj Zemlji treba biti podređeno.  Samo jednom se živi,kažu mnogi pravdajući takav svoj život. I ne znaju koliko su u pravu. Ali to je jedina istina koju su rekli. Doista,samo jednom se živi i čovjek nema priliku za popravak. Smrt je kraj za takav život,a ako ste ga protratili na stvari koje nisu važne, ako ste zanemarili svoje duhovno biće isvoj odnos sa Bogom,na žalodst ta smrt je stvarno kraj. Jer duša čovjeka koji ne mari za Boga sigurno neće vidjeti život vječni. Čitajući Sveto pismo i Isusove riječi čini nam se da je teško biti vjernik. Ali uz Božju pomoć se sve može. I biti bogat i biti u milosti Božjoj u isto vrijeme. Jer Bog je dao samo deset zapovjedi kojih se treba držati. Isus je te zapovijedi lijepo objasnio i nadopunio. Zašto to mnogi ne poštuju.? Države su dale stotine i stotine zakona, pa ih se trudimo poštivati u strahu od kazne. Zar je u čovjeka veći strah od kazne koju propiše država od kazne Božje? Ako je tome tako onda se trebamo upitati; Koliko ja vjerujem i koliko je jaka moja vjera? Za ovu vjeru je prolivena krv mnogih mučenika. I danas se prolijeva u mnogim zemljama svijeta. Uljuljani u vlastitu sigurnost često toga nismo svjesni. Ali dan kada će te sigurnosti nestati je sve bliži. Vidimo to svaki dan na našim granicama. Zato dragi prijatelji zamolimo dragoga Boga da poda mudrosti ljudima koji vode našu zemlju da umjesto osude ljudi koji tu zemlju čuvaju, podignu sigurnost naše Domovine i omoguće njenim stanovnicima mir i blagostanje.

Čuli ste da počinje i opća Sinoda u Katoličkoj Crkvi. U toj Sinodi sudjelovat će i naša župa. Neka naše molitve budu upućene Bogu za dar mudrosti Duha Svetoga našim duhovnim pastitirima da ova Sinoda iznjedri jedinstvo,a ne podjele u jednoj svetoj Katoličkoj i Apostolskoj Crkvi.

Mir vam i dobro!