Listajući jučer internet mreže,primjetili smo mnoštvo objava o godišnjici pogiblje hrvatskog viteza i branitelja Vukovara Blage Zadre. Vjerujemo da mu je dobri Bog za otkupljenje grijeha uzeo u obzir da je branio Domovinu i svoj narod.

I vidimo u današnjim čitanjima poruke o darivanju svojeg života za druge. „Žrtvuje li život svoj kao naknadnicu, vidjet će potomstvo.“, poruka je prvog čitanja, dok je središnja poruka danas: „Sin Čovječji došao je da život svoj dade kao otkupninu za mnoge.“ Nije nam namjera uspoređivati žrtvu pokojnog Blage sa žrtvom Isusa Krista za čovječanstvo. Ali upitamo se često: Gdje je nestala želja za slobodom i žrtvom u našem narodu? Ne treba vam puno govoriti jer niste slijepi i vidite da zlo pokušava ovladati ovim svijetom kroz razne načine. U društvu, politici, Crkvi….nitko nije imun od napada. Zašto se kršćani današnjice ne opiru dovoljno tom zlu? Zašto se Hrvati nemaju snage oduprijeti zlu? Zašto je u Crkvi toliko popuštanja zlu? Mislite da pitanja nisu na mjestu? Crkve su nam bile zatvorene prošle godine,ostali smo nijemi osim rijetkih iznimki koji su sačuvali obraz Crkve. Donose nam razne zakone, govore protiv vjere i Crkve i narod im daje vlast. Zagreb je primjer. Kardinal Mario Grech koji vodi nastupajuću Sinodu veli za jedne dnevne novine;„Milost je što danas nema više onog prijašnjeg kršćanskog svijeta. Zato što smo osjetili da se prije u Crkvi postupalo kao u „savršenom društvu“. A tko je savršen, ne osjeća potrebu tražiti, usavršavati se, obratiti se, krenuti putem Duha, osluškivati gdje je Evanđelje“. Ma nisu se ti kršćani smatrali savršenim,već nastojali biti uzorni i primjer društvu. Taj prijašnji kršćanski svijet je umirao i bio mučen za Krista da bi današnji kršćani živjeli Božji dar slobode. Ako je i od jednog kardinala,previše je. Suvišno je navoditi njegovu izjavu dok su Crkve bile zatvorene da su smiješni oni  ljudi,vjernici koji samo žele ići na misu i ispovijedati se. Sramotna je i diskriminacija vjernika koja ih dijeli na cijepljene i necijepljene u nekim Crkvama u Europi. A ni sam Vatikan nije imun na te stvari. Dokazi su ovo da nitko nije danas imun od napada zla. Vidimo danas u Evanđelju kako dva Isusova učenika žele „dijeliti“ fotelje, biti vlast. Pomislili su kako se s položajem sve mijenja i da se treba osigurati dok je Isus tu. Tko je prvi nije zadnji,mislili su. E,ali to nije razmišljanje Isusa. I blago ih prekorava i tumači im punu istinu. Skontali su tu istinu apostoli,i umrli za nju. Na žalost tu istinu današnji vlastodršci svijeta ne shvaćaju. Narod im je dao vlast da služe za opće dobro, da budu ponizni u služenju tom narodu jer su milošću toga naroda na položaju na kojem jesu. Međutim iz njihovih usta izlazi bahatost, preziru narod i drugačije razmišljanje. A Isus poručuje; „Tko hoće da među vama bude najveći, neka vam bude poslužitelj! I tko hoće da među vama bude prvi, neka bude svima sluga.“ Poruka je to osobama koje vladaju, bilo da nose zlatne krune i tijare, mitre ili su obučeni u crveni grimiz. Poruka je to svima nama da promjena ne dolazi s većim položajem nego s promjenom u srcu. Jer služenjem i skromnošću ćete osvojiti pravu vlast i biti sudionici u uživanju iste. Neka nam svima Isus Krist bude primjer kralja koji vlada. Posebno odgovornima u našem društvu i našoj Crkvi. Dao dobri Bog da ova Sinoda iznjedri zajedništvo i polet u Crkvi.  Zato je molitva bitna,da Duh Sveti upravlja i sa ovim hodom Crkve. Mir vam i dobro!