U prvoj smo nedjelji ove nove 2022 godine. Nadamo se da ste je dočekali u miru i zajedništvu sa svojim najmilijima. Još jednom vam je svima čestitamo i nadamo se da će uz Božju pomoć i naše zalaganje biti bolja za sve nas.

Riječi mogu izgraditi, ali i porušiti puno toga, pa je uputno puna puta pažljivije birati te svoje riječi. Isto tako izgovorene riječi često puno više od izgleda govore o osobi koja ih je izgovorila. I ljudi pamte ono što ste im izgovorili u nekom trenutku. Zato svi trebamo biti oprezni jer kada nekoga povrijedite, on vam može samo oprostiti, jer to je kršćanski , ali ne i zaboraviti te riječi koje ste mu uputili. Nije zaludu ona izreka da je jezik oštriji od mača. Riječ tijelom postade i nastani se među nama., kaže današnje Evanđelje. Koja je to riječ. Bog ljudima daje obećanje kroz riječ da će im poslati otkupitelja. I to je ta riječ koja postade tijelom. Isus Krist došavši na svijet izvršio je puninu Božje objave. Gledajući Isusa Krista i njegovo djelovanje,gledamo samoga Boga i njegov naum o spasenju čovječanstva. Bog je svoju riječ održao i tako želi da se svi ponašamo. Dajemo svoju riječ na krštenju, pričestri,krizmi,vjenčanju. Koliko držimo do te svoje riječi i obećanja dana Bogu. Zamislite kako se vi osjećate kada vam netko prekrši danu riječ ili ne ispuni obećanje. Ljuti ste kao ris. Koliko li tek ražalostite Boga svojim gaženjem obećanja i dane riječi. A sva ta gaženja ostaju zapisana u knjizi života koja će biti otvorena na dan vašeg susreta sa Gospodinom. I neće vas On osuditi,osudit ćete sami sebe. Bog je čovjeku dao neizmjeran dar slobode da sam odluči o svojoj budućnosti. Taj dar trebamo čuvati kao najveću dragocjenost. Vidjeli smo kroz povijest bližu i dalju koliko je krvi čovjek prolio za taj dar slobode. Na žalost mnogi se te slobode odriču zbog raznih interesa. Postaju ovisni o gospodarima ovoga svijeta,zanemarujući Gospodara svih gospodara. Čujemo kako se često kaže: Čvrst kao stijena, jak kao čelik i slično. Ali stijena se može razmrviti,čelik otopiti,a slobodu i vjeru u čovjeku koji ima pouzdanje u Boga nitko ne može ugasiti. Nikakve privilegije,novci,položaji u društvu, ne mogu kupiti čovjeka koji je Boga stavio na prvo mjesto. Zato su ti ljudi za knezove ovoga svijeta najopasniji. Jer ih se ne može kupiti. Takva je vjera bila prvih kršćana,takva je vjera bila naših predaka. Ima takve vjere još i u našem naraštaju,ali na žalost sve manje. Vrijeme i društvo čine svoje i oni koji su slabi otpast će. Ako mi imamo malo vjere i ljubavi,  ili je uopće nemamo , onda se nismo ni rodili od Boga. I neće nam pomoći ni naši odlasci na misu  iz običaja,pune crkve na Božić i Uskrs, jer Bog traži vjeru. Običaji su lijepi i treba ih zadržati,ali bez vjere oni postaju besmisleni. Vidimo to po Europi. Zato dragi prijatelji budimo mudri i postojani u našoj vjernosti Bogu i Njegovoj riječi. Jer sve ovozemaljsko će proći kad tad,ali samo ostaje On  koji nas čeka na kraju vremena. Lijepa vozila,vile i kuće,zlato i bogastvo,sve to ostaje tu na zemlji podložno propadanju. A mi dolazimo pred Boga kao i na dan našeg rođenja. Bez ičega samo sa djelima koje smo činili za vrijeme našeg života. Učinimo zato da nas dobri Bog primi sa radošću,i držimo se obećanja i riječi danih Bogu. Budimo rođeni od Boga koji će iz naših života otkloniti svaku tugu i besmislenost u koju često upadamo. Mir vam i dobro!