Mnogi povjesničari se slažu da je jedan od uzroka pada Rimskog carstva bio prestanak svakog osjećaja za moral njegovih stanovnika. Poistovjetili su se sa barbarima koji su to catrstvo razrušili. Ako čitate novine ili pratite internet stranice koje donose vijesti, vidjet ćete i pročitati u njima svašta. Ružne stvari potresaju i našu Domovinu.Socijalna nejednakost i nepravda na svakom koraku. Tako saznajemo da su mnogi pjevači darovani sa desetinama tisuća kuna u ovom teškom stanju našeg društva. Gledamo spisak poduzeća i osoba koje su na neprihvatljiv način obnavljale kuće koje je sada potres razrušio. Izišla je i vijest o jednom županu čija obitelj ima primanja od nekoliko desetaka tisuća kuna,a živi u kući za koju ga je država oslobodila plaćanja najma. Da se razumijemo,sve ovo donose i pišu glasila koja u svojim sadržajima promiču nesnošljivost prema drugačijima,posebno prema onima koji razmišljaju drugačije,a to su vjernici,posebno katolici i Crkva. Ta glasila daju prednostonima koji izruguju vjernike,žele Crkvu odstraniti iz javnog života,potjerati je u sakristije. Smeta im glas razuma u društvu. Smetaju im vjernički skupovi i procesije. Poneki bi željeli vidjeti crkve u plamenu. Pogledajte samo zadnje napade za Božić kada je vjernicima dopušten u većem broju pohod crkvama. I mi vjernici smo za to krivi. Krivi smo što naša kršćanska civilizacija klizi prema svome kraju. Našom krivnjom I nečinjenjem postajemo manjina. A možemo puno toga promijeniti. Ali krivnja za ovakvo stanje u našem društvu ne leži samo na vjernicima. Velik dio krivnje je na mnogim duhovnim pastirima Crkve koji kao da se ustežu sa oltara govoriti o temama koje razaraju naše društvo. Uhvatio ih je strah od osude javnosti da su zatucani ili konzervativni. Jer u današnjem društvu je moderno biti popularan. Da te ljudi vole.  Da ne talasaš,rekli bi neki. Što ćeš sa oltara govoriti o rastavi braka,bludnosti, lopovluku u društvu,socijalnoj nepravdi. Zašto spominjati zajednički život mladih prije braka. Istospolne zajednice. Bože sačuvaj,pa optužit će Crkvu da je licemjerna. Grijeh pojedinih svećenika i biskupa nije grijeh Crkve,već pojedinaca. Ako još ovo čitate,onda vam svaka čast,jer su ovo teške teme. Kakve ovo ima veze sa današnjom nedjeljom? Ima,ima. Vidite današnja čitanja. Pogledajte opomene svetog Pavla svojim sunarodnjacima.  Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša! Tako kaže veliki prorok Samuel Bogu u svetištu. Bog nam preko Pisma i Crkve  šalje upute kako ćemo živjeti. Koliko nas sluša te upute? Učitelju gdje stanuješ,čujemo u Evanđelju danas. Tu sam,blizu,pored vas. Dođite i vidite. Koliko se nas odazove ovom pozivu? Koliko nas želi uspostaviti istinski i prijateljski odnos sa Isusom? Iako je danas modern biti online,to nije model po kojem bi mi trebali imati odnos sa Isusom. Isus te želi blizu,želi ti biti prijatelj. Ako se već nazivaš vjernikom,zašto te onda nema tamo gdje je ta osoba u koju vjeruješ? Gdje stanuješ učitelju? Dođi i vidi. U tvom sam selu,u tvom gradu. U tvojoj župnoj crkvi,govori nam Učitelj. Naša vjera nije potpuna ako je samo “online”. Nakon nekog vremena prijeti opasnost da postane”offline”. I ostaju samo ruševine. Kao od Rimskog carstva. Spominje se nekad vjernički život,ministriranje,odlazak na misu nedjeljom……a danas su to sve ruševine jednog lijepog života sa Isusom kojeg više nema. Nemojte to dopustiti dragi prijatelji. Neka vasa obveza bude doći do mjesta gdje Isus stanuje. Hoditi za Njim. Učitelju,gdje stanuješ? Dođi i vidi prijatelju.

Mir vam i dobro!