Sredina je mjeseca ožujka. Vrijeme je nestalno i prevrtljivo. Noći budu svježe, jutra hladna,dok po danu sunce zagrije do mjere da u nekoj zavjetrini prema suncu bude vruće. Nestalna je ta priroda. Mijenja se. Ljudi nekada budu zadovoljni,a nekada ne. Zavisi o zanimanja kojim se bave i o njihovim potrebama. Čovjek je kao i priroda podložan promjenama. Dok je u mladosti pun poleta, ideala, kada dođe u zrelije godine pomalo kod mnogih taj polet nestane. Kao da se predaju. Mijenjaju se i preobražavaju. Evo jučer smo svjedočili lijepom skupu koji je nastojao podignuti svijest ljudi o nasilju u obitelji. Nasilju nad slabijima. Hoće li imati uspjeha okupljanje ljudi sa plemenitim ciljem? Možda i hoće jer je na skupu bio predsjednik Vlade koji svojim djelovanjem pokušava utjecati na dobrobit svih ljudi koji žive u Hrvatskoj. U skoro vrijeme će biti također jedan skup. Taj skup će biti i veći od ovoga jučer. I na njemu će se okupiti ljudi koji će zahtjevati zaštitu slabijih i nemoćnih. Hod za život je naziv toga skupa i tražit će zaštitu nerođenih. Kao deklarirani vjernik i demokršćanin na tome skupu bi također trebao biti predsjednik Vlade i svi njegovi suradnici koji se pozivaju na svoja vjernička uvjerenja. Hoće li se odazvati tome skupu i poslušati poruke sa njega kao i sa ovoga jučer,vidjet ćemo. I naravno osvrnuti se na to. Dakle i to bi mogao biti primjer čovjekova preobraženja. Mijenjanja lica po potrebi.Fotografija Župa sv. Ante, Komin.

Slušali smo danas u čitanjima o obećanju i povjerenju te o preobraženju. Prvo nam čitanje donosi događaj o koji naglašava Abrahamovu potpunu poslušnost, povjerenje i vjeru u Boga. Bog mu obećaje sina koji će nastaviti njegovu lozu i stvoriti silan narod. Abraham povjeruje. Stavlja svoj život i svoju budućnos u Božje ruke. Činimo li mi vjernici tako ili se uzdamo u druge stvari. Tražimo li pomoć u raznim horoskopima, vračarama, lažnim iscjetiljeljima, omotavanju crvenih konaca i tkanina oko svojih ruku i ruku naše djece ili su utječemo Božjoj pomoći. Vjernik će,naravno ukoliko je pravi vjernik, staviti svoj život u Božje ruke i njemu sve prepustiti. Ti je znak potpunog povjerenja i vjere. Abraham je slika takvog vjernika. Sveti Pavao se u svojoj poslanici nadovezuje na ovo povjerenje. Poziva vjernike da svoj pogled usmjere i prema duhvim stvarima. Prema Isusu Kristu koji će nam dati vječni život. Uživanje na ovom svijetu nije grešno. Čovjek treba uživati. Ta i Isus je hodio po svadbama i gozbama. Ali nije kao čovjek zaboravio duhovno. Tako i vjernik. Ukoliko mu tjelesni užici postanu svrha kratkog života na zemlji,onaj drugi dio svojeg života koji će tajati vječno, na žalost će provesti odijeljen od Boga. Evanđelje nam danas govori o događaju Isusova preobraženja na Taboru. Njegovi apostoli,Petar,Ivan i Jakov koji su bili sa Njim ostaju doslovno bez riječi. Osobno su nazočni Isusovu razgovoru sa Ocem nebeskim koji šelje popruku njima,a preko njih i cijelom svijetu. Poruka je kratka,jasna i sažeta: »Ovo je Sin moj, Izabranik! Njega slušajte!«. Eto dragi prijatelji,svi smo mi pozvani preobraziti se. Odbaciti maske, staroga čovjeka, obući novo ruho. Korizmeno vrijeme nas poziva na to. Okrenuti se Spasitelju jest jedina ispravna odluka svakog vjernika. Lažno preobražavanje nikamo ne vodi. Ako se može zavarati ljude, ne može se zavarati Boga. I zato poslušajmo glas Boga živoga,i hodimo za Onim koji nam nudi nadu i spasenje. Koji nam nudi život vječni. Danas su članovi udruge HKZ“MI“ naše župe predvodili pobožnost Križnog puta. Slikovni zapis ćete moći pogledati u popodnevnim satima.

Mir vam i dobro!