Melbourne, Australija, 6. studenog 2019. godine / (CNA). 

 

Dvoje bivših zaposlenika katedralne škole u Melbourneu u Australiji izražavaju snažne sumnje u optužbe zbog kardinala Georgea Pela – najstarijeg člana hijerarhije ikad osuđen za seksualno zlostavljanje .

Bivši zaposlenici Lil Sinozić i Jean Corish također su izrazili razočaranje što ih Pell-ov braniteljski tim nije pozvao kao svjedoke na suđenju.

Pell, 78, osuđen je za razotkrivanje i prisiljavanje dva dječaka iz zbora da vrše seksualna djela, gotovo odmah nakon mise u sakristiji u katedrali svetog Patrika 1996. godine. Pell je u to vrijeme bio nadbiskup iz Melbournea.

Pell je ustrajao u svojoj nevinosti, s tim da je njegova obrana postavila središnju tvrdnju da bi navodni zločini u datim okolnostima bili “jednostavno nemogući.”

I Cornish i Sinozić bili su na dužnosti gotovo svake nedjelje ujutro u katedrali, krajem 1996. godine.

Sinozić, bivši učitelj i izvršni pomoćnik tadašnjeg oca – sada monsinjor – Charles Portelli, koji je bio Pell-ov majstor ceremonije, ponovio je obranu, inzistirajući da se okolnosti navodnih zločina, predstavljenih poroti, jednostavno ne ubroje.

“Znam samo činjenicu da se ono što oni opisuju nije moglo dogoditi s obzirom na situaciju u sakristiji nakon mise … reći da je postojao ovaj petominutni interval u kojem su se ta djela obavljala, a nitko ništa nije vidio i čuo je smiješno. Ne znam zašto je porota dovedena do vjerovanja da može biti drugačije “, rekla je CNA u intervjuu.

Pell je osuđen 11. prosinca 2018. po pet optužbi za seksualno zlostavljanje. CNA je izvijestio prošle godine da je njegovo prvo suđenje, vezano za izdavanje naloga, završilo u sudstvu; ovu je činjenicu potvrdio jedan od sudaca u postupku 21. kolovoza.

Tužiteljstvo se naslonilo na svjedočenje jedne od navodnih žrtava – one koja je izvijestila da je pretrpjela dva slučaja zlostavljanja od strane Pell-a. Druga žrtva umrla je 2014. godine i nije mogla svjedočiti, ali je 2001. godine majci negirala da je bilo zlostavljanja dok je bio član zbora.

Iako Sinozić nije bio prisutan na datum navodnih incidenata, rekla je da je vrlo dobro upoznata s rutinom nedjeljne mise u katedrali i s ponašanjem ljudi koji su bili uključeni.

“Obično bi nadbiskup izlazio ispred katedrale, a proveo bi najmanje pola sata, ako ne i sat vremena, susrećući se i pozdravljajući ljude”, rekla je.

“Osobito u ono vrijeme, kad je bio novi, svi su bili znatiželjni prema njemu i željeli su ga upoznati. Znači, proveo bi dosta vremena napolju, razgovarajući s ljudima. A tada ga je uvijek slijedila njegova pratnja; imao bi svečanosti svog gospodara, druge ljude, a sakristija je bila uvijek zauzeta kao košnica nakon mise, kao što možda mislite. ”

Cardinal George Pell. Credit: Massimo Valenti/CNA

Također je istaknula da je Cornish, njen kolega, patrolirao područjem u kojem se navodni incident dogodio “cijelo vrijeme”, jer je postojao problem s turistima koji su dolazili u blizini sakristije i ušli u katedralu tijekom mise.

Iako je Cornish rekla CNA-u da su joj sjećanja na mjesece od listopada 1996. do Božića 1996. “najmanje rečena”, potvrdila je Sinozićevo mišljenje da bi bilo vrlo malo vjerojatno da nadbiskup bude posve sam nekoliko minuta nakon završetka mise.

“Moglo bi proći sat vremena nakon završetka mise, prije nego što se u tom području očisti od ljudi koji su bili na svim područjima koje je optuživač spomenuo, uključujući i svećeničku sakristiju koja je bila najprometnija od svih sakristija u to vrijeme”, rekao je Cornish u e-poštom odgovor na CNA-ova pitanja.

Cornish je bivši ravnatelj katoličke škole Good Shepherd u Melbourneu. Rekla je da je njezin ured u to vrijeme 1996. bio u prezbiteriju, koji je bio povezan s katedralom.

Nadbiskup ju je zamolio da bude vodeća službenica za predstojeće proslave stogodišnjice Katedrale svetog Patrika, uz svoj redovni posao ravnatelja škole.

Rekla je da je nadbiskup uvijek provodio puno vremena držeći  ruku i pozdravljajući ljude nakon mise, čak i kad su prosvjednici protestirali, uzvikujući parole poput “Pell go hell” i “Mi ćemo te dobiti Pell bez obzira na sve” .

Cornish je također rekla da ima običaj promatrati aktivnosti i kretanje ljudi u sakristijskom području katedrale.

Slikovni rezultat za kardinal pell u zagrebu

“To sam naučio raditi u kratka dva mjeseca koliko sam bio tamo, jer su glavna vrata hodnika sakristije bila otvorena da omoguće oltarne poslužitelje, pomoćnika sakristana, Ralpha [sada pokojnog] i cvjećara Alana, kao i ostali koji su prisustvovali svetištu da bi slobodno pristupili tom području. ”

Cornish je rekla kako vjeruje da je područje u kojem se navodno zlostavljanje dogodilo “najprometnije i najotvorenije” sakristijskog područja, te ponovila da Pell nikada nije bio sam prije, za vrijeme ili nakon nedjeljne mise.

Da bismo stigli do prostorije za odijevanje, koja nije imala svoja vrata, trebalo bi proći kroz glavnu sakristiju, rekao je Sinozić. Rekla je da bi dječaci iz oltara, koji su navodno pili zajedničko vino u sobi u kojoj se dogodila navodna zloupotreba, morali proći kroz nekoliko vrata da bi stigli do prostorije za odijevanje.

Ako su se momci vratili tamo, rekla je da joj je teško povjerovati da ih nitko nije vidio.

“George je previše pametan da bi učinio nešto tako glupo. Zašto bi učinio nešto takvo? Znajući da bilo tko može naići u bilo kojoj sekundi “, komentirala je.

Netko bi ih pitao što rade, rekao je Sinozić, posebno sat vremena nakon mise kada bi svi ostali dečki otišli kući, a roditelji bi se pitali gdje su.

Osim toga, u katedrali je bila večernja misa, tako da bi u pripremi katedrale već bili ljudi, rekla je. Cornish se složio i dodao da je “prilično veliki poduhvat” ponovno pripremiti crkvu nakon velike koncelebrirane mise.

“A 22 godine nikad ništa nisu spomenuli … zašto odjednom?”, Zapitao se Sinozić.

Navodno je došlo do incidenta kada je Pell završio misu. Sinozić je izrazio sumnju da jedan od dječaka ne bi pobjegao dok je zlostavljanje bilo, ili je barem pozvao ostale ljude koji su bili tu okolo.

Žalbeni sud u Viktoriji potvrdio je Pell-ovu osudu prošlog ljeta. Nakon što je žalbeno vijeće objavilo svoju odluku na sudu 21. kolovoza, kardinal je vraćen u zatvor. Glavni sudac presudio je da će Pell moći podnijeti zahtjev za uvjetno punjenje nakon što je odslužio tri godine i osam mjeseci svoje šestogodišnje kazne.

Pell je zadržan u samici i nije mu dopušteno slaviti misu u zatvoru. Nedavno je dobio zatvorski posao uređivanja dvorišnog vrta.

Cornish je rekao da je Paul Galbally, Pellin odvjetnik, kontaktirao prije njenog prvog suđenja, a oni su razgovarali dugo i opet kasnije. Rekla je da je prvo trebala razmisliti o datumima, a zatim ga nazvala i rekla mu da u to vrijeme zapravo nije bila u uredu u sakristiji, ali da je kasnije imala puno radno vrijeme i ured koji dijagonalno ide preko hodnika od nadbiskupske sakristije.

“Mislim da Paul nije mislio da bi moje svjedočenje moglo biti od pomoći”, rekla je.

Sinozić je također razgovarao s Pellinim odvjetnikom na početku suđenja, ali kaže da nakon toga nikad nije kontaktirana. Rekla je da je pristala svjedočiti, ali je rekla da sumnja da nije pozvana kao svjedok jer nije bila tamo tih stvarnih datuma.

“Mislim da su možda mislili da to nije potrebno, ali mislila sam da bi poroti  dao drugačiju perspektivu muškarca kada bi se ustala dva laika, posebno žene, a posebno učiteljice”, komentirala je.

“Znamo primijetiti djecu koja nisu na mjestu, jer smo godinama obavljali dvorišne dužnosti i možemo ustanoviti je li nešto u redu. I dali bismo drugačiju stranu gledišta kako bi porota možda razmišljala. Jer su govorili da se samo svećenici drže jedno za drugo – muški klub. ”

Cornish je odjeknuo Sinozićem rekavši da su se obojica bavili svim aspektima katedralnog života, s tim da je Lil bila zamjenica ravnatelja, a Jean ravnatelj škole s 1000 djece, a prije se bavio pedofilskim slučajevima.

“Samo mislim da bismo Lillian Sinozić i ja možda mogli dati žensku perspektivu cjelovitu sliku djelovanja katedrale … Međutim, prihvaćam da su u to vrijeme odvjetnici vjerojatno mislili da ne možemo ništa dodati svjedočenju i općoj slici suđenja. ”

Pellovi odvjetnici nisu odgovorili na zahtjev CNA za komentar.

Pell-ova žalba predana je na tri osnove, od kojih su dvije postupale i odbila sva tri žalbena postupka.

Suci su podijeljeni na Pell-ovom primarnoj žalbenoj osnovi, da je odluka porote bila “nerazumna”.

Posebno je bilo pitanje je li porota koja je osudila Pellu pravilno odmjerila sve dokaze iznesene u njegovu obranu ili je utvrdila krivnju usprkos prikazu jasne “razumne sumnje” da je počinio zločine za koje je optužen.

Glavna sutkinja Anne Ferguson i predsjednik suda Chris Maxwell oblikovali su većinu u korist odbacivanja Pell-ove žalbe da presuda porote nije opravdana na predstavljenim dokazima, zaključivši da je porota otvorena da pronađe izvan “razumne sumnje u istinitost računa podnositelja žalbe” „.

Izuzetno se ne slažući s većinom nalaza u postupku, Mark Weinberg napomenuo je da se cjelokupni dokaz protiv Pell-a sastojao od svjedočenja jednog optuženog, dok je više od 20 svjedoka pripremljeno da svjedoče protiv njegove priče.

Pell će uložiti žalbu na australijski viši sud, iskorištavajući posljednju pravnu mogućnost da poništi njegovu osudu.

“Pell na televiziju se prikazuje kao pomalo arogantan i hladan, ali on zapravo nije takav”, rekao je Sinozić.

“I ljudi dobivaju pogrešnu predodžbu o njemu i jednostavno ga ne vole iz nekog razloga. Tako su ga rado optuživali i koristili ga kao žrtveni janje za sve ostale ljude koji su nešto učinili. ”

Cornish je također branila Pellin lik.

„Ništa me neće uvjeriti da je kardinal bio sposoban ili imao sklonosti počiniti ovaj zločin, rekla je.

“On je čovjek jake osobnosti. Kaže ono što vjeruje, uvijek je učio o onome što je ispravno… On je za obitelj,obiteljski čovjek, podjednako kod kuće, u prisustvu žena, muškaraca i djece” složili  su se na kraju razgovora gore navedeni svjedoci.