Osvanuo je lijep i sunčan Dan Gospodnji. Na koliko darova koje uživa na zemlji čovjek može biti zahvalan Bogu Stvoritelju! A koliko su ljudi zahvalni i sjete li se uopće zahvaliti Bogu? Jedno od velikih darova Boga ljudima jest i milosrđe. Poziv na obraćenje je u središtu svete mise ove nedjelje. Milosrdan je i milostiv Gospodin, pjeva danas psalmista u čitanjima.

U prvom čitanju slušali smo događaj o Mojsiju i gorućem grmu. Bog se Mojsiju objavljuje u obliku vatre. Znamo da vatra pročišćava. Bog obećaje Mojsiju,a preko njega i svemu narodu koji je patio pod Egipćanima pomoć. Obećaje im novu zemlju. Ali put u obećanu zemlju neće biti lagan. Narod se treba putem pročistiti. Ostaviti poganstva, loših običaja. Četrdeset godina je trajao prelazak Izraelaca kroz pustinju. Možemo to usporediti hodom vjernika kroz Korizmu. Dovoljno je to vremena da čovjek odbaci neke loše stvari i čistiji stigne do cilja. Sveti Pavao se nadovezuje na ovo prvo čitanje. Bog se brinuo za svoj narod kroz pustinju. Hranio ih je manom i pojio vodom. Ali ipak narod mrmljaše protiv Boga. Ne bijaše niti poslušan niti zahvalan. I sveti Pavao navodi kakav je kraj bio takvih ljudi. Poubijani su! Nitko od njih ne vidje obećane zemlje. Bog jest milosrdan, ali i pravedan. I zato sveti Pavao veli: Tko dakle misli da stoji, neka pazi da ne padne. Poruka jasna svima, posebno vjernicima koji se previše uzdaju da će milosrđe biti jače od kazne i ustraju u svome neposluhu Bogu i Njegovim zapovijedima. A vidimo da to nije tako. Isus u Evanđelju potvrđuje ove riječi. Pilat pobi Galilejce koji su žrtvovali Bogu. Bez milosti. I Isus upita učenike:   Zar ti Galilejci bijahu grešniji od drugih Galilejaca? Nipošto, a isto stradahu. I veli učenicima, a preko njih i svima nama:  Ako se ne obratite, svi ćete slično propasti! I onda im ispriča priču o neplodnoj smokvi koju gospodar tri godine čeka da rodi. Ali ona ne rodi. I odluči je posjeći ali njegov radnik zamoli gospodara da pričeka još godinu i ako usprkos trudu smokva ne rodi neka je onda posječe. Shvaćate li bit prispodobe. Mi smo smokva, radnike je poslao dobri Bog da nas slikovito rečeno obradi i okopa. A ukoliko ne rodimo, posjeći će nas. Dakle dobro pripazimo dok nam je na vrijeme. Budimo smokva koja rađa dobrim plodovima i vjernici koje će milosrđe Božje obasjati.

Mir vam i dobro!