Oko 130 svećenika okupilo se, u srijedu 18. rujna, u Nadbiskupijskom marijanskom svetištu Vepric, na Studijskom danu svećenika.

Susret je započeo svetom misom koju je predvodio splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić uz koncelebraciju generalnog vikara mons. Miroslava Vidovića i pastoralnog vikara mons. Nedjeljka Ante Ančića te ostalih svećenika. „Trajno smo pozvani raditi na svom svećeničkom poslanju. Puno puta nam se može dogoditi da ne prihvaćamo dobre i pozitivne incijative naših župljana i kolega svećenika. Možemo upasti u zamku kritiziranja i ogovaranja. Ponekad smo spremni napraviti sve kako bismo ostali u svom miru u kojem nam je ugodno i koji nas ne potiče na promjenu. Mudrost Isusova puta nas poziva na izlazak iz sebe i rast u duhovnosti. Samo na taj način dolazimo u susret čovjeku i postajemo autentična slika Kristove Crkve“, kazao je Nadbiskup okupljenim svećenicima. Za vrijeme mise pjevanje je animirao maestro don Šime Marović.

Pastoralni vikar mons. Nediljko Ante Ančić uveo je sudionike u radni dio Studijskoga dana u velikoj dvorani Svetišta.

Prvo predavanje na temu: „Misije – poslanje i rad misionara evangelizatora danas“, održao je don Ivan Štironja. Pojasnio je kako Crkva ima trajno misijsko poslanje po kojem je dužna i u današnjem svijetu svjedočiti radost Isusova evanđelja. Prikazavši povijest misijskog poslanja Crkve, ustvrdio je kako je „svaki krštenik po svojoj sakramentalnoj pripadnosti Crkvi dužan brinuti za evangelizaciju svijeta“. „Misijsko poslanje uvijek sa sobom nosi i dimenziju mučeništva. I danas postoji veliki broj mučenika koji polažu svoje živote za spasenje ljudi i navještaj Kristova evanđelja“, rekao je don Ivan. Dodao je i kako svećenici u svojim župama trebaju vjernike upoznavati sa zadaćom misijskog i evangelizacijskog poslanja Crkve. Naglasio je i kako je Katolička Crkva na Drugom vatikanskom saboru izdala dekret „Ad Gentes (O misijama)“ koji daje čvrste smjernice za kršćansko poslanje na rubnim dijelovima svijeta.

Zatim je predstojnik Ureda za misije Splitsko-makarske nadbiskupije don Jakoslav Banić upoznao prisutne kolege s misijskim projektima Nadbiskupije. Zahvalivši svima koji su sudjelovali na Godišnjem susretu misionara Crkve u Hrvata, najavio je pripremu za misijski jubilej koji je proglasio papa Franjo pod nazivom: „Kršteni i poslani – Crkva Kristova u misiji svijeta“, kao i akciju „Tisuću ruža za djecu svijeta“. Istaknuo je i kako se priprema izložba pod nazivom „Splitsko-makarska nadbiskupija u misijama“.P3190604

Drugo predavanje pod nazivom „Katolički skauti – iskustva u radu s mladima (Bog, Crkva, Domovina)“, održao je riječki vjeroučitelj Marin Miletić. Opisao je povijest katoličkih skauta u svijetu i Hrvatskoj, naglasivši kako se kroz rad i disciplinu žele odgojiti ljudi koji će svojim uvjerenjem i životom ljubiti Krista, Crkvu i Domovinu. Predstavio je i projekt „Srebrenica u Rijeci“, kao i ljetne kampove koji se već osam godina organiziraju u Rijeci za djecu iz Vukovara te za Hrvate iz Banjalučke biskupije. „Duhovnost katoličkih skauta oblikuje se kroz odlazak na svetu misu, molitvu krunice i hodočašća. Njegujemo suživot sa stvorenom prirodom, radujući se ljepotama Božjeg stvarateljskog djela. Na taj način pokušavamo odgovoriti na zahtjev pape Franje koji nas trajno poziva na ekološko obraćenje“, zaključio je Miletić.

Po završetku predavanja uslijedila je kraća rasprava nakon koje je mons. Vidović okupljenim svećenicima predstavio aktualnosti u Nadbiskupiji i dao neke tehničke informacije. Između ostalog, govorio je o obnovi župnih kuća, Pastoralnom centru u Trogiru, hodočašću u Poljsku, pastirskom pohodu župama Trogirskog i Kaštelanskog dekanata te o đakonskom ređenju koje će se ove godine održati u nedjelju 27. listopada u 10.30 sati u crkvi sv. Nikole u Metkoviću.

Potom je nadbiskup Barišić održao zaključnu riječ u kojoj je zahvalio predavačima, pozvavši sve prisutne svećenike na molitvu za misionare te na približavanje mladima u župnim zajednicama, izrazivši nadu „kako će organizacija katoličkih skauta sve više rasti i jačati u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji“.

Susret je završio zajedničkim ručkom u blagovaonici Svetišta.