ZAGREB (IKA)

Dosadašnji drugi savjetnik u Apostolskoj nuncijaturi u Republici Hrvatskoj mons. Janusz Stanisław Błachowiak u srijedu 1. srpnja dobio je odluku kojom se premješta iz Zagreba u Rim u Državno tajništvo Svete Stolice u Odjel za odnose s državama koji je među ostalim zadužen za diplomatske odnose Svete Stolice s drugim državama, sklapanje konkordata i drugih sporazuma, kao i za koordinaciju aktivnosti nuncija s lokalnim vladama.

U Apostolsku nuncijaturu u Republiku Hrvatsku dolazi 40-togodišnji svećenik Alfred Rayan D’Souza koji je rođen u Indiji gdje je za svećenika zaređen 2008. godine. Tri je godine služio u svojoj biskupiji Mangalore, a 2011. poslan je na studij u Rim gdje je doktorirao na kanonskom pravu te je od 2015. godine u diplomatskoj službi Svete Stolice. Otpravničke poslove u Apostolskoj nuncijaturi u Ugandi, gdje je sticao i svoje prvo misijsko iskustvo, obavljao je od kolovoza 2017. godine. U razgovoru za uganski katolički časopis Leadership 2019. godine među ostalim, Ugandu je opisao kao “biser Afrike u kojoj je Crkva vrlo aktivna i živopisna u pogledu vjere, a uganski mučenici primjer zanosa i ljubavi prema Kristu”.