Večeras je u Domu kulture održano zanimljivo predavanje o GLOBAL G.A P. u. Predavanje je održala g.Tea Zerdelić. Nazočan je bio i inspektor g. Vito Marega iz jedne od agencija koja izdaje uvjerenja GLOBAL G.A.P. Ovo predavanje se tiče svih onih koji se bave poljoprivredom, bilo osobno kroz vlastiti OPG ili udruženo u zadruge ili nešto slično. GLOBAL G.A.P je pojam koji je raširen skoro pa po cijelom svijetu. Svojim pravilima jamči sigurnost prehrambenih proizvoda da su na primjeren i zdrav način stigli od polja do stola. Potvrda je to da se proizvodi i posluje prema određenim standardima. Od nadzora nad uporabom kemijskih sredstava, higijenskog postupanja prema samim proizvodima, vođenja aktivnosti o radovima u polju….Prozvođač po dobijanju uvjerenja mora postupati po pravilima koja su mu propisana ili može dobiti suspenziju. Kontrole proizvođača se obavljaju jednom godišnje. Ovo je samo jedan kraći dio izlaganja na predavanju. Također je rečeno da pojedini trgovački lanci već na svojim policama imaju robu koja posjeduje certifikat GLOBAL G.A.P. Sigurno je da će u budućnosti takvih centara biti sve više koji će u budućnosti svojim kupcima nuditi sigurnost proizvoda koji kupuju kroz gore navedeni certifikat. Posjedovanje ovog certifikata ili uvjerenja poljoprivrednicima omugućuje bolji položaj na tržištu i veću konkurentnost. Također posjedovanje tog uvjerenja je pozitivna praksa koju provode otkupljivači i poljoprivredni proizvođači u EU. U budućnosti će sigurno ovakav način poslovanja biti standard ispod kojeg se neće ići. Jer kupci žele znati porijeklo i zdravstvenu ispravnost robe koja se nalazi na njihovim stolovima, zaključeno je na večerašnjem predavanju.