“Samo sam otišao u crkvu i pitao s kime bih mogao razgovarati o svojoj ideji te zatim izložio što imam na pameti”, rekao je Richardson. “Otvorenih ruku su izrazili dobrodošlicu meni, mojoj poruci i našoj kreaciji.”

Povijesna katolička crkva u Montrealu nedavno je postala mjesto izvođenja LGBT performansa koji se dogodio točno ispred glavnog oltara i svetohraništa. Ono što u ovom slučaju posebno žalosti jest što se događaj nije zbio na prijevaru nego uz znanje i odobrenje ljudi koji upravljaju tim svetim mjestom.

LGBT umjetnik i aktivist Matthew Richardson ovog je svibnja na YouTubeu objavio video naziva “Hallelujah”, snimljen u crkvi svetog Petra Apostola, čiji je cilj, prema njegovim riječima, promicati poruku “tolerancije” nasuprot “mržnji”.

Riječ je o plesnoj točki izvedenoj uz pjesmu Leonarda Cohena “Hallelujah”, u kojoj dvojica muškaraca obučeni samo u potkošulju i kratke hlačice plešu izvodeći strastvene poze te se pred kraj izvedbe poljube. Video započinje scenama kršćana koji prosvjeduju protiv LGBT zajednica, a završava tako što plesni par ispisuje na bijelom platnu poruku “Choose Love” (Odaberi ljubav).

Mnogi su se katolici s pravom zapitali kako je moguće da se takvo što moglo dogoditi u katoličkoj crkvi, a objašnjenje je dao sam Richardson u intervjuu za web stranicu San Diego Gay & Lesbian News.

“Samo sam otišao u crkvu i pitao s kime bih mogao razgovarati o svojoj ideji te zatim izložio što imam na pameti”, rekao je Richardson. “Otvorenih ruku su izrazili dobrodošlicu meni, mojoj poruci i našoj kreaciji.”

Na svojoj Facebook stranici Richardson je dao još podrobnije objašnjenje, odgovarajući na pitanje jednog svog pratitelja kojega je zanimalo kako su se u crkvi osjećali stajući na stranu gay odnosa:

“Uistinu su dali podršku. Čovjek s kojim sam radio već je vidio moj prvi video pa je znao poruku koju sam želi podijeliti, tako da je uistinu dao podršku onome što radim. Pokazao sam mu cijelu prezentaciju sa svojom porukom, kako bi izgledala, što bi bila, ali želio sam da budu sigurni da neću govoriti ništa loše o religiji. Samo kažem da bez obzira na vašu vjeru, uvijek možete biti ljubazni.”

Prvi video na temelju kojeg je Richardson, prema vlastitim riječima, dobio odobrenje za nastup u crkvi još je eksplicitniji od Hallelujah (zato ovdje nećemo stavljati poveznicu na njega), pa bismo možda mogli zaključiti da je on sam kao gay aktivist pokazao više poštovanja prema crkvi od ljudi koji su ga pustili unutra time što je u crkvi ipak bio malo suzdržaniji.

Stav Katoličke Crkve prema održavanju ovakvih performansa u crkvi vrlo je jasan, kao što je jasno da u ovom slučaju nije bio ispoštivan. U točki 1210 Kanonskog zakonika stoji:

U svetom mjestu neka se dopusti samo ono što služi vršenju ili promicanju bogoštovlja, pobožnosti i vjere, a zabranjuje se sve što nije u skladu sa svetošću mjesta. Ordinarij može za pojedinačni slučaj dopustiti i druge upotrebe koje ipak nisu protivne svetosti mjesta.

Slično gore navedenom, i Katekizam Katoličke Crkve u točki 2120 osuđuje obeščašćivanje svetih mjesta što spada u kategoriju svetogrđa i smatra se teškim grijehom:

Svetogrđe je obeščašćivanje sakramenata i drugih bogoslužnih čina, kao i osoba, predmeta i mjesta Bogu posvećenih, ili nedostojno postupanje s tim stvarima i činima. Svetogrđe je težak grijeh osobito kad je počinjeno protiv euharistije, jer je u tom sakramentu suštinski prisutno sámo tijelo Kristovo.

Ivo Džeba | Bitno.net